Pl:Tag:man_made=milk_churn_stand

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg man_made = milk_churn_stand
Milk Churn Stand, Wadenhoe - geograph.org.uk - 714481.jpg
Opis
Miejsce, gdzie dawniej było wystawiane mleko do skupu. Show/edit corresponding data item.
Grupa: budowle
Używane na tych elementach
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszaru (i relacji multipolygon)nie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Przydatne kombinacje
Status: w użyciu

Ławka na kany to rodzaj  rampy, na której ustawiano metalowe  bańki na mleko. Zadaniem tej konstrukcji było ułatwienie codziennego przeładunku szczelnie zamkniętych pojemników z mlekiem na platformę pojazdu transportującego (wóz konny, mała ciężarówka, czasami pociąg), a dalej do  zlewni mleka, punktu skupu mleka, punktu odbioru mleka oraz  mleczarnihistoric=creamery. W pewnych przypadkach do rampy mogły prowadzić schody lub pochylnia.

Materiał, z którego wykonane były stojaki uzależniony był od rodzaju surowcu budowlanego, do jakiego miał dostęp gospodarz. Najczęściej było to miękkie, surowe drewno. Z uwagi na to, że drewniane stojaki były mało odporne na warunki atmosferyczne, łatwe do demontażu po zaprzestaniu użytkowania, do naszych czasów najczęściej ostały się stojaki bardziej odporne na zniszczenie wykonane z metalu oraz murowane.

W Polsce jeszcze w latach 80. ławki na bańki na mleko były stosunkowo częstym widokiem, ich obecność zdradzała, że w danym gospodarstwie znajdują się  krowy mleczne. Obecnie za sprawą postępu technicznego, przemian kulturowych, zmian demograficznych polskiej wsi zobaczenie stojaka na bańki na mleko przy drodze w pobliżu obecnego lub dawnego gospodarstwa mlecznego jest rzeczą niebywałą. Współcześnie spotykane stojaki, jeśli są zagospodarowane, pełnią funkcję jedynie ozdobną. Już sama obecność stojaka przy drodze dojazdowej do gospodarstwa, czasami z umieszczonymi na nim dla dekoracji dużymi bańkami na mleko daje przesłankę co do rodzaju produkcji, jaka odbywała się lub nadal odbywa w danej zagrodzie.

Stojaki na bańki z mlekiem można napotkać wzdłuż szlaków turystycznych jako przypomnienie tradycyjnego charteru produkcji na danym terenie oraz bywają częścią ekspozycji  skansenów.

Niektóre są wykorzystywane podczas  geocachingu[1].

Mapowanie

Nanosimy węzeł węzeł pośrodku obiektu lub zaznaczmy obszar obszar obiektu następnie dodaj man_made=milk_churn_stand. Do typowych stojaków rolniczych niewykorzystywanych współcześnie w celu odstawiania mleka oraz niezagospodarowanych jako pomnik dodaj disused=yes.

Znaczniki szczegółowe

Stojak na bańki jako pomnik

W niektórych krajach takich jak Irlandia, Niemcy, Finlandia budowane są nowe konstrukcje przypominające rolnicze stojaki na kany. Pełnią jednak funkcję pomnikową. W celu ich oznaczenia użyj:

w celu odróżnienia od man_made=milk_churn_stand.

Galeria

Możliwe pomyłki

  • amenity=loading_dock – betonowe rampy przeładunkowe, zwłaszcza przy dawnych zlewniach mleka oraz mleczarniach mogą być błędnie interpretowane jako dawne gospodarskie stojaki na bańki na mleko.
Jeśli znasz miejsca z tym tagiem, sprawdź, czy można je oznaczyć innym tagiem.
Automatyczne zmiany są bardzo odradzane, chyba że naprawdę wiesz, co robisz!
  • name=Milchrampe ‒ Don't use name tag for descriptions, use the actual tag instead.
Jeśli znasz miejsca z tym tagiem, sprawdź, czy można je oznaczyć innym tagiem.
Automatyczne zmiany są bardzo odradzane, chyba że naprawdę wiesz, co robisz!
  • name=Milchbank ‒ Don't use name tag for descriptions, use the actual tag instead.
Jeśli znasz miejsca z tym tagiem, sprawdź, czy można je oznaczyć innym tagiem.
Automatyczne zmiany są bardzo odradzane, chyba że naprawdę wiesz, co robisz!

Zobacz też

Przypisy

  1. Ta ławka, wydaje się być wykorzystywana w tym celu.