Talk:Poland

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Talk:WikiProject Poland)
Jump to navigation Jump to search

Zwężanie i przebieg głównych ulic (przede wszystkim Warszawa)

Prawdą jest, że przebieg głównych ulic czasem jest dyskusyjny. Jednak przed wprowadzaniem korekt do przebiegu i szerokości głównych ulic prosiłbym o głębsze zastanowienie i/lub zebranie większej ilości danych pomiarowych (np. pięciokrotne przejechanie tam i z powrotem wybranym odcinkiem ulicy z "zimnym" restartem odbiornika GPS pomiędzy przejazdami). Należy też pamiętać, że dane z Landsat'a (pomijając żenującą rozdzielczość), a nawet Google (widać to w danych z Geonames) czy Yahoo są miejscami przesunięte względem rzeczywistości nawet o ponad 50m. Nie nalezy zapominać, że jest to mozaika fotograficzna, często lotnicza, która też ma swoje błędy przy kalibracji.

Po prostu Zauważyłem (po dłuższej nieobecności), że w Warszawie na zwężenie części głównych ulic poświęcono znaczne ilości czasu... z miernym efektem. Tzn. Ze znaczną ilością tych "zwężeń" bym się normalnie nie zgodził. Do tego, po zwężeniu, drogi często wychodzą autorom zmian lekko zygzakowate co ewidentnie nie świadczy najlepiej o ich prawidłowym przebiegu...

Innym zagadnieniem jest stary problem (tu i tam w tym projekcie był roztrząsany) czy mapa ma przedstawiać stan faktyczny / położenie obiektów, czy raczej topologię ulic. Moim zdaniem należy zachować pewien kompromis - jednak uznając za ważniejszą topologię. W szczególności na bardziej skomplikowanych skrzyżowaniach - tak aby na gotowej mapie, w większych powiększeniach (14-15+?), były widoczne wszystkie rozjazdy. IMHO większa jest szansa, że ktoś użyje tych map do nawigacji (ważna topologia) niż do ostrzału artyleryjskiego lub moździerzowego (ważne położenie obiektów). Na czym ma ten kompromis miałby polegać? Na tym, że o ile tylko nie dochodzi do rażących "kolizji", to ulice należy przedstawiać "topologicznie" (nawet kosztem otoczenia - oznaczonych obszarów), a budynki i inne obiekty w miarę możliwości "dokładnie". szdowk

Out of Copyright Maps / Mapy bez Copyright

Na stronie http://www.mapy.eksploracja.pl/viewpage.php?page_id=26 znajdziemy prawie calo Polske w 1:25000. To sie dobrze nadaje na malowanie map. Te mapy majo ca. 70 lat, i nie wiadomo jaki jest Copyright (czy w ogule te mapy majo copyright). Probowalem sie skontaktowac ale nikt mi nie odpowiada, moze ktos inny sprubuje sie skontaktowac? Damian

Są piękne, ale nie jestem pewien na ile są przydatne w procesie "budowy" współczesnych map:

a/ Obejmują tylko półnoncną Polskę (dawne Prusy + korytarz);

b/ Są dobrze z przed 1944r. Obejrzałem sobie okolice Żuław (względnie mi znane) i w szczegółach sporo tam się zmieniło.

Co do praw autorskich to dla osoby, która posiada papierowe oryginały, to te mapy są już "free". Jednak jako że mapy te są dostępne jako cyfrowe kopie, to owe cyfrowe kopie mają prawa zastrzeżone przez osobę, która je cyfrowo skopiowała. Wg opisu na stronie, osoba taka jest wyszczególniona przy każdej mapie (skanowała je więcej niż jedna osoba).

Co do kontaktu z autorem strony, proponuję zrobić to po wakacjach (hint: jest tam mozliwość umieszczania pytań i kometarzy "shoutbox"). szdowk

Re: LUDZIE! PO PROSTU MYŚLCIE!!!

UWAGA: Wrysowywując jakieś obiekty ZAWSZE należy pobrać aktualny stan danej okolicy. 
NIGDY nie należy wrysowywać nic na ślepo!!! 

Zgadzam się z przedmówcą.

Np. Ktoś właśnie wrysował Wisłę, 
w ogóle nie przejmując się, że od Puław co najmniej do Torunia ona była już wrysowana. 

Jest to prawda. Przypuszczam, że chodzi niestety o mnie. W gruncie rzeczy zupełnie głupie niedopatrzenie z mojej strony, że dane nie zostały do końca pobrane, gdy "żeglowałem" wzdłuż Wisły :-).

"nie przejmując się" - hmm.. gdybym wiedział, że ona tam była wrysowana i mimo wszystko ją wrysował, to powyższe stwierdzenie byłoby uzasadnione, ponieważ z powodu problemów technicznych (niezależnych od nas) spowodowanych przeciążeniem serwerów OpenStreetMap.org, nie wiedziałem o tym fakcie, to bliższe prawdy jest stwierdzenie "nieświadomy tego". Pozwoliłem sobie wprowadzić odpowiednie poprawki na stronie "WikiProject Poland".

I pewno jest teraz z siebie bardzo dumny...

Również nie opisałbym w ten sposób tego, co wtedy czułem. Ale to już jest temat na osobną dyskusję :-). W skrócie strona "WikiProject Poland" IMHO nie jest najlepszym miejscem na spekulacje dotyczące stanów emocjonalnych ludzi tworzących mapy. :-)

'''LUDZIE! PO PROSTU MYŚLCIE!!!'''

Uważam, że faktycznym problemem nie jest to, że "ja" czy "LUDZIE" nie myślą. OpenStreetMap.org przechodzi właśnie podobne problemy, jakie jeszcze niedawno miała Wikipedia, gdy zainteresowanie ze strony społeczności przerosło ówczesne możliwości serwerów. Trzeba być dobrej myśli, że skoro problem został już dostrzeżony, niebawem będzie rozwiązany i nie będzie trzeba czekać kilkunastu do kilkudziesięciu minut na pobranie aktualnego stanu mapy. Wtedy sytuacja podobna do opisanej powyżej nie powinna mieć już miejsca.

Uważam również, że strona "WikiProject Poland" nie jest najlepszym miejscem na tego rodzaju nietrafione merytorycznie okrzyki. Umieszczanie tam tekstów podobnych do zacytowanych powyżej IMHO może wpłynąć na mniejsze zainteresowanie nowych potencjalnych "rysowników". Jak wiadomo, dużo zostało jeszcze do zrobienia i należy dołożyć wszelkich starań, aby zachęcić (a nie zniechęcić) Społeczność do czynnego udziału w projekcie.

DrJolo 10:21, 9 September 2007 (BST)

OK. Przepraszam za sarkazm. szdowk

Taka myśl początkującego OSMowca - czy na prawdę na głównej stronie po polsku, jak i na stronie projektu Polska musi być od razu mnóstwo ostrzeżeń technicznych? Z ogólno-marketingowego punktu widzenia kompletna katastrofa. Wikipedia co najwyżej zachęca do sandboxa, natomiast nigdy nie krzyczy na początkujących wielkimi czerwonymi literami, że jakby co, to po łapach!

No nic, zobaczymy jak się będzie funkcjonalność cofania zmian rozwijać. Czy OSM ma jakąś funkcjonalność sandboxu? Przydałoby się. User:tkadlubo

Ból jest taki, że w Potlatch nie ma undo (w każdym razie jak ostatni raz sprawdzałem to nie było), ani nie ma żadnego "sandbox'a" :/ Problem polega na tym, że w Wikipedii ktoś nowy-a-odpowiednio-zdolny "załatwi" jeden artykuł, a do tego jest opcja historii i cofania zmian. Tymczasem tutaj jednym ruchem ręki można zniweczyć miesiące czy nawet lata pracy, bez prostej praktycznej możliwości cofnięcia zdarzenia... Jedyne do czego można by w pierwszych słowach zachęcać to to, aby nowo-zaczynający zaczął od wrysowania ulicy na której mieszka, ew. jeżeli ta już istnieje, to kolejnej następnej (czym mniejsza, tym lepiej...).

Jedynym odpowienikiem sandbox'u jest ew. edytor JOSM - bo umożliwia pracę na danych "offline" i w razie zbyt dużego naknocenia można po prostu nie wysłać zmian na serwer... Do tego trzeba pamiętać, że JOSM, a nawet Potlatch to nie PaintBrush... Do ich obsługi niezwykle przydatne jest jakiekolwiek przygotowanie w dziedzinie programów do tworzenia rysunków wektorowych ze szczególnym uwzględnieniem systemów CAD'owskich... --Szdowk 16:55, 26 December 2007 (UTC)

No właśnie ktoś pokasował parę ulic w Gliwicach i stąd pytanie - da się to jakoś przywrócić?? Pozdrawiam tommat

  • Gdy jesteś w Potlatchu naciśnij u jak undelete.
  • Wszystkie usunięte drogi wyświetlą się na czerwono (są zablokowane i nie znajdą się na mapie).
  • W celu przywrócenia zaznacz którąś i naciśnij kłódkę po lewej na dole, przy numerze drogi.
  • Kliknij gdziekolwiek na mapę. Droga wyląduje na serwerze.
  • Zaznacz drogę ponownie, naciśnij h jak history, sprawdź kto ostatni ją edytował, aby dowiedzieć się do kogo napisać zażalenie :)

--Antblant 17:52, 15 January 2009 (UTC)

Konwersja map

Dzien dobry,

Widze ze projekt zaczal nabierac rumiencow i moje pytanie, duzo natrudzilem sie robiac mape "Torun i okolice" ale te mape robilem w formacie .mp (poprzez GPSMapEdit) aby pozniej ja wygenerowac do Gramina GPS i zastanawiam sie czy moja paro miesieczna prace moge wykorzystac tu tzn czy jest szansa konwertowac mapy z formatu *.mp do zjadliwej formy aby je dolozyc tu do projektu.

Drugie pytanie czy jest jakies FORUM gdzie jest prowadzona wymiana doswiadczen w tym projekcie czy tylko powyzsza forma dyskusji jest tylko dostepna ? --Sp2ong 06:03, 16 November 2007 (UTC)


Witam,

Pewnie nie ma niczego prostego czym można by przekonwertować te dane - być może nie byłby to wielki problem napisać taki parser. Trzeba by się było jeszcze zastanowić jak rozwiązać konflikty z tym co już jest w OSM zwłaszcza że na http://ump.waw.pl/ jest spora mapa Polski na licencji CC-BY-SA (takiej jak OSM). Pozdrawiam. --Tommat

Import danych z UMP

Można robić. Należy tylko mieć na uwadze, że dane, w szczególności drobniejszych ulic, są żenująco niedokładne. Można nawet rzec, że wszystko oprócz głównych ulic wrysowano tam _bardzo_ symbolicznie :/ Co "rzuca też cień" na dokładność głównych ulic - jeżeli róznica pomiędzy położeniem obiektu na obydwu mapach wynosi 20m, to ja nie jestem pewien które dane są dokładniejsze (IMHO z OSM - w końcu UMP to też dane przerysowane z jakiejś mapy :/ ).

Pozatym, na stronie skryptu importującego jest zadane istotne pytanie dotyczące praw autorskich - dopuki nie będzie wyjaśnione, może lepiej nie importować? szdowk


Pojawia się dużo importowanych tracków ... a jeśli nie dużo to wszystkie trafiają w miejsca gdzie spoglądam. Mam pytanie. Pełno na nich punktów oznaczonych jako debug=1234 ... czy to coś oznacza? Czy takimi drogami trzeba sięjaoś zaopiekować i skasować te debugi? Może coś trzeba poprawić w tych miejscach. Innymi słowy o co chodzi. W wielu miejscach trafiałem na skrzyżowania w których drogi nie są połączone ze sobą (stykają się, ale nie mają wspólnego punktu). generalnie nei ruszam, bo nie chcę mieszać, ale może powinienem? Druga sprawa to nazwy ulic z danych importowanych z UMP. jeden wielki błąd ... albo pisane kapitalikami, albo ze zwalonym kodowaniem. O mniejszych błędach jak niepełna pisownia nazw ulic (Brzechwy zamiast Jana Brzechwy itp.) nawet nie wspominam. Wariat 22:11, 25 September 2008 (UTC)

Zaczynam odnosić wrażenie, że robi się z tego jakiś wyścig. Warto by ustalić jakie ssą priorytety, czy chodzi o to, żeby było dużo danych, czy aby mapa była możliwie dobra. Jakiś czas temu dodałem kilka tracków w podpoznańskim Puszczykowie, poustawiałem prawidłowe nazwy ulic i takie cuda. Dziś pojawiło się pewnie prawie kompletne puszczykowo z UMP. Super tylko dlaczego nowe ulice ze złymi nazwami (złe kodowanie, skrócone nazwy ulic) zostały umieszczone ZAMIAST już istniejących. Nie chodzi mi o to, że coś dodałem i ktoś mi popsuł, bo to akurat mi wisi, choć gdyby szukac problemu można zanzaczyć, że moja zabawa z OSM jest licencjonowana jako Public Domain, a teraz te w pełni Wolne dane zostały zastąpione przez dane z UMP licencjonowane CC-BY-SA. Ale jak mówię to dla mnei nie problem. Fajnie, że komuś się chce importować całe miejscowości, ale czy nie powinno być tak, że jak się coś robi to od początku do końca? Czyli usuwając kosmiczne tagi pochodzące nie wiadomo z kąd, czarne kropy którymi usiana jest mapa? No chyba, że chodzi po prostu o ilość ulic bez względu na jakość ich opracowania. P.S. Czy jest jakaś grupa dyskusyjna, mailingowa whatever na której można rozmawiać o takich sprawach. Wiki jest słabe do prowadzenia dyskusji. Wariat 18:19, 26 September 2008 (UTC)

Nic mi nie mów, właśnie część ulic w moim mieście została zduplikowana lub nadpisana - chociaż wyraźnie pisałem zarówno na forum jak i na stronie wiki dla mojego miasta, że uprasza się o nieimportowanie z UMP... --deejay1 15:10, 2 October 2008 (UTC)


Jest wątek na forum OSM na ten temat http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=1545 . --Antblant 20:31, 28 September 2008 (UTC)

Zmiana granic Polski

http://iskry.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2373&Itemid=1 Może warto by to poprawić :) ? Akira 17:51, 8 August 2008 (UTC)

Dopasowanie miast, wsi do odpowiedników z OSM

  • Według mnie wszystko jest jasne jeśli chodzi o miasta (city), miasteczka (town), przedmieścia (suburb). Jak sprawa wygląda z opisem wsi - prędzej 'hamlet' czy 'village'?

Może ktoś już dokonał odpowiedniego podziału? Goldie

    • Ja za village dotychczas uznawalem wszystko to co nie jest miasteczkiem natomiast ma nazwe i jest na mapie / drogowskazach, natomiast hamlet to to co ma doslownie trzy chalupy i zwykle jest tylko na bardzo lokalnej mapie, zwykle nikt nie wie ze to ma w ogole nazwe. Balrog 12:25, 15 September 2008 (UTC)

Pomoc

Witam, jestem początkującym edytorem OSM i chciałbym poza dodawaniem kolejnych POI po edytować trochę ulic w Legnicy i okolic. Posiadam telefon SEk770i i GPS po bt. Jakie oprogramowanie będę mógł zapisać koordynaty ulic a potem to zaimportować do OSM? Jeżeli się dowiem to w najbliższym czasie powstanie piękna mapa Legnicy i okolic ;) Kontakt: gg;3179082 (zawsze na niewidocznym) jabber:akira@jabster.pl albo tutaj w dyskusji. Pozdrawiam Akira 11:47, 1 September 2008 (UTC)


Myślę że TrekBuddy (http://linuxtechs.net/kruch/tb/forum/index.php), a dokładniej jego opcja rejestracji śladu. Pamiętać tylko należy aby ustawić odpowiednie próbkowanie (dT na 1). Więcej na forum do którego link powyżej. --Pavko 22:41, 1 September 2008 (UTC)

Witam, chciałbym wzbogacić projekt o mapy komunikacji miejskiej dla Krakowa (takie z zaznaczonymi liniami i przystankami). Obecnie istnieje wprawdzie świetny projekt mapakrakow.pl, ale jest on niestety zamknięty. W związku z tym kieruję pytanie do doświadczonych użytkowników: czy OSM obsługuje taki dane? Jeśli nie, to czy istniałaby możliwość wykorzystania API do stworzenia własnej mapy na podkładzie OSM? Wymagana funkckonalność: 1. możliwość wyświetlania całego układu linii - linie podswietlone, dymki/kwadraty z numerami linii 2. przystanki, pętle 3. możliwość podświetlania wybranej linii 4. opcjonalnie możliwość wyświetlenia sieci tramwajowej z kolorami [1 kolor = 1 linia]

Poza tym oczywiście zbieram chętnych do pomocy przy takim projekcie! Pozdrawiam.

Jeśli chodzi o możliwości to OSM oczywiście ma odpowiednie tagi i relacje do oznaczania linii komunikacji miejskiej (np. Berlin i okolice) - polecam lekturę sekcji Public Transportation na Relation:route i forum
-- Uazz 13:19, 8 April 2009 (UTC)

świetnie, bardzo Ci dziękuję. ściągnąłem Merkaatora i postaram się poćwiczyć dodawanie tych linii. oczywiście jeśi chodzi o autobusy, to raczej nie dam sobie rady samemu, jeśli są chętni to zapraszam do wspolpracy.

Zerknij jeszcze na OpenStreetBrowser. Po lewej wybierz Transportation/Public Transport routes.
--Antblant 09:18, 10 April 2009 (UTC)

Wikimania in Gdansk

From 9-11 July will be the Wikimania in Gdansk. People that are involved in creation of open-knowledge from all over the world will come to Poland. I will give a talk about the Cooperation between Wikipedia and OSM and Geodatas inside Wikipedia there. Perhaps somebody is living near Gdansk and will like to come. Also a OSM-meeting or a workshop would be interesting. I'm not sure about the best way to contact people, so I try it here. --Kolossos 14:07, 4 July 2010 (UTC)

P.S: My talk will be on Saturday afternoon, so Saturday will be perhaps the best day for meeting.
participants

Talks will be from 16:30 to 18:00. So we would have after this 2 hours before the movie start. But we could make a meeting at 14:00 at front of "green hall", I will be there. --Kolossos 08:48, 10 July 2010 (UTC)

By the way, I made a Wikimania page on this wiki. London this year! -- Harry Wood (talk) 01:56, 21 April 2014 (UTC)

Tytuły osób jako przedrostek w nazwie ulicy.

Od dłuższego czasu dyskutowany jest ten temat na Forum » users: Poland i na IRC osm-pl. Po jakimś czasie zapominany i dopiero gdy nowicjusz (który nie ma linku do transparentnego źródła) zacznie wpisywać nazwy ulic niezgodnie z ustaleniami, które "niektórzy" pamiętają, zaczyna się dyskusja od nowa. Pomijam w tym wątku inne tematy, jak dodawanie "ul.", "Ulica", "al.", "Aleja", itd.


1 - Argumenty na TAK za dodawaniem przedrostka w formie tytułu i pełnej nazwy osoby w nazwie ulicy.
Czyli addr:street=Księdza arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

  • 1a - Podaje TERYT
  • 1b - Podają bazy BIP
  • 1c - Jest na tabliczce na budynku.
  • 1d - Wymogi pisowni polskiej


2 - Argumenty na NIE za nie dodawaniem przedrostka w formie tytułu i pełnej nazwy osoby w nazwie ulicy.
Czyli addr:street=Zygmunta Felińskiego i official_name=Księdza arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

  • 2a - Długa nazwa czyni GPS bezużytecznym podczas jazdy, kiedy mamy za chwilę skręcać.

Jak ostatnio, po dodaniu pełnej nazwy, mieliśmy "skręć w prawo w Księdza arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego"

  • 2b - Standardy na OSM tworzy jego społeczność a nie urzędy.
  • 2c - Brak jednoznacznego prawa obowiązującego wszystkie instytucje w Polsce.
  • 2d - Duże ułatwienie dla osób niepełnosprawnych i starszych.
  • 2e - Ułatwienia i poprawienie szybkości w wyszukiwarkach.
  • 2f - Ujednolicenie z innymi danymi dla GPS.


Osobiście jestem za opcją nr 2, czyli dawaniem tylko imienia i nazwiska. Władysław Komorek (talk) 10:47, 30 August 2013 (UTC)

Ja jestem za opcją nr 2, czyli dawaniem tylko imienia i nazwiska. Od opisywania kto był kim są inne serwisy (np. Wikipedia). Jedynie akceptowalne tytuły jakie mógłbym widzieć w OSM to rangi urzędowe, czyli nadawane przez państwo polskie, np. generał, profesor. Tytuły nieurzędowe (np. ksiądz, prymas) nie powinny widnieć w nazwach ulic. Zbigniew Czernik (talk) 00:08, 6 October 2013 (UTC)

Removing "WikiProject" prefix

Hi, I am Daniel, from Spain. I would like to change the name of the wiki pages related to the Poland mapping project to remove the "Wikiproject" prefix following the pages name conventions.

The name of the pages related to the Poland mapping project would be "Poland" (name of place) instead of "Wikiproject Poland", as recommended by the wiki conventions. It is a change that I have already made in United States, Canada, Spain, Australia, New Zealand, South Africa, Denmark, Norway, United Kingdom, Italy, Germany, India, Russia, France, and all Spanish-speaking countries on this Wiki (and more).

Do you like the idea? Thank you! -- Dcapillae (talk) 16:35, 23 February 2020 (UTC)

P.S.: A message has been sent to the local mailing list. --Dcapillae (talk) 16:55, 23 February 2020 (UTC)

I'm renaming the pages after consulting with the local community. It will take me a short time. Thank you for your patience and collaboration. --Dcapillae (talk) 11:08, 29 February 2020 (UTC)

Done! The "WikiProject" prefix has been removed from all pages related to the Poland mapping project. --Dcapillae (talk) 16:55, 29 February 2020 (UTC)