Cs:Key:wikipedia

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Key:wikipedia
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg wikipedia
Wikipedia-logo-v2-en.svg
Popis
Poskytuje odkaz článku na Wikipedii, který pojednává o daném prvku mapy. Edit or translate this description.
Skupina: Annotation
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlumůže být použito na cestěmůže být použito na plošemůže být použito na relaci
Viz též
Wikidata
Status: de factoPage for proposal

Použijte wikipedia=jazyk:název stránky, abyste poskytli odkaz článku na Wikipedii, který pojednává o daném prvku mapy.

Použití odkazu na Wikipedii

Odkaz na Wikipedii lze přiřadit k jakémukoliv objektu OSM. Je vhodné, pokud:

  • poskytnete pouze, za běžných okolností, odkaz na jeden článek Wikipedie, kterým by měl být článek v hlavním jazyce subjektu.
  • přidáte prefix jazyka, 'en:St Paul's Cathedral', (en: je v tomto případě pro angličtinu) spíše než předpokládat nějaký konkrétní jazyk hodnotou 'St Paul's Cathedral'.
  • použijete normálně citelnou verzi názvu článku. Například 'en:St Paul's Cathedral' spíše než verzi s podtržítky nebo znaky zakódovanými v HTML, jak se zobrazí v URL článku ('St_Paul%27s_Cathedral')
  • poskytnete pouze odkazy na články, které jsou 'o daném prvku'. Odkaz z katedrály Sv. Pavla v Londýně na článek o této katedrále je v pořádku. Odkaz z autobusového depa na společnost, která jej provozuje v pořádku není (viz sekci níže).
  • poskytnete u velmi velkých prvků, které se skládají z mnoha jednotlivých cest (jako jsou dlouhé železnice nebo řeky), odkaz z relace, která zahrnuje celý prvek, spíše než přidávat odkaz na každou z jednotlivých cest.
  • se vyhnete celým URL jako je 'http://en.wikipedia.org/wiki/St_Paul%27s_Cathedral'.
  • se vyhnete přesměrováním, například uvedete odkaz na de:Frashër a nikoliv na de:Frasher (což je přesměrování).

Příklady

Následující příklady ukazují použití odkazu na Wikipedii; vytváří se jimi odkaz na Wikipedii v odpovídajícím jazyce:

Sekundární jazyky

Téměř ve všech případech dostačuje pouze jeden odkaz, jak je popsáno výše. Uživatelé dat mohou přistupovat k článkům v jiném jazyce, jsou-li dostupné, za použití mezijazykových odkazů. Pokud mezijazykový odkaz schází, tak by se to mělo opravit spíše na Wikipedii.

Jeden příklad, kdy je vhodné přidat další explicitní odkaz v jiném jazyce je tam, kde je subjekt obsažen v článku o širším tématu v sekundárním jazyce. Například wikipedia:en=List of museums in Paris kde anglický článek poskytuje nejvíce informací o konkrétním muzeu ve Francii nebo wikipedia:fr=Monuments et sites de Paris, což může být nejlepší článek ve francouzštině o konkrétním kostele v Londýně. Jiným příkladem je, pokud strukturu subjektů ve článku nelze namapovat 1:1 mezijazykovými odkazy (nebo může být několik článků o stejném objektu). Za těchto okolností použijte pro sekundární jazyk formát wikipedia:lang=page title.

Sekundární odkazy na Wikipedii

Sekundární vlastnosti nějakého prvku můžete značit tak, že před název vlastnosti dáte klíč "wikipedia" následovaný dvojtečkou (:). Hodnota takového klíče je pak stejná jako u normálního klíče wikipedia=*, ale odkazuje na vhodnou stránku Wikipedie.

Například operator:wikipedia=en:McDonald's na restauraci McDonald (ovšem nezapomeňte přidat i značku operator=McDonald's, protože první značka nenahrazuje druhou).

Jiné možné alternativy jsou třeba architect:wikipedia=* (u budovy), artist:wikipedia=* (u veřejného uměleckého díla), subject:wikipedia=* (pro pomníky, plakety, sochy, atd.) a name:wikipedia=* (pro nalinkování člověka, nebo osoby, ke které se vztahuje název prvku, např. Václav Havel u Letiště Václava Havla).

Pro seznam sekundárních vlastností, které se takto značí se podívejte na taginfo.


V minulosti se název vlastnosti dával až za klíč (např. wikipedia:operator=*), ale toto bylo zavrženo, protože se vytváří konflikt se způsobem, jakým jsou odkazovány sekundární jazyky.

Viz také