Pl:Key:addr:place

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostępne języki — Key:addr:place
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg addr:place
(adres:miejsce)
Suburb of Phillip.jpg
Opis
Znacznik dodawany do punktu adresowego w miejscowościach bez nazw ulic. Edit or translate this description.
Grupa: Adresy
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktumoże być przyporządkowany do drogimoże być przyporządkowany do obszarumoże być przyporządkowany do relacji
Wymagane znaczniki
Wikidane
Status: w użyciu

addr:place=* - znacznik dodawany do adresu w miejscach bez oficjalnych nazw ulic.

Opis funkcji

Czasami adres nie zawiera nazwę jakiejś ulicy. Niektóre adresy są opisane jako "<nazwa pewnego terytorium>, <numer domu>". Może to być nazwa miejscowości, wyspy, strefy terytorialnej lub jakiegokolwiek innego przedmiotu (czasami jest to nie istniejący obiekt z jakąś nazwą).
Jeśli używamy dodatkowego znacznika (ale nie addr:street=*) dla takich adresów, byłoby lepiej dla zrozumienia i oprogramowania (to jest propozycja), aby usunąć addr:street dla takich budynków.
Jeśli widzimy, że coś jest z tagiem addr:street=*, przyjmujemy, że ulica o takiej nazwie istnieje, ale to może nie być prawdą.
Oprogramowanie pokazuje błąd taki jak "there is a building, there is a name of street, but there is no such street on the OSM, please add this street to map" (tu znajduje się budynek, jest nazwa ulicy, ale nie ma takiej ulicy na OSM, proszę dodać tę ulicę do mapy). Jeśli nic nie widzimy związanego z addr:street, nie możemy wtedy zrozumieć, że jest to błąd edytora (zapomniał dodać tag addr:street=*), lub czy jest to budynek, który posiada numer, który należy do całej wsi lub część innego wieloboku obiektu.

Korzystając z tagu addr:place=*, należy upewnij się, że istnieje obiekt place=* o tej samej nazwie. Jest to wymagane przez Nominatim, aby mógł znaleźć adresy z niego korzystające, zobacz opis tego problemu w celu uzyskania więcej informacji.

Znakowanie

Używamy dodatkowo znacznika addr:place=* do addr:street=* dla takiego budynku, którego numery należą nie do ulicy, ale do innego obiektu. Jest propozycja, aby usunąć addr:street=* z takich domów w przyszłości.
Jest dozwolone aby mieć taką zbieżność pomiędzy wartościami znaczników addr:place=* i addr:city=* i /lub wartość znacznika name=* na wieloboku zamieszkałej miejscowości (place=*).

  • addr:place=wieś Nowa + addr:housenumber=7
  • addr:place=Wyspa Elagin + addr:housenumber=10
  • addr:place=Wyspa Galerny + addr:housenumber=12
  • addr:place=Ogrody Wiktorii + addr:housenumber=2
  • addr:place=Prawy brzeg Odry + addr:housenumber=4

Jeśli numer domu należy do jakiegoś istniejącego obiektu, możemy stworzyć "relację" i dodać to do domu z rolą home i obiekt z rolą object.

Uwagi

Nie należy mylić tego znacznika ze znacznikiem addr:suburb=*!
Jeśli numer domu należy do ulicy, należy wtedy użyć znacznika addr:street=*.
Jeśli chcemy pokazać, że dom i odpowiednia ulica należy do jakiejś dzielnicy lub przedmieścia z jego wewnętrznym systemem adresowym, należy użyć znacznika addr:suburb=* a nie addr:place=*.
addr:place=* jest używane tylko wtedy, gdy numer domu należy do jakiejś jednostki terytorialnej, a nie ulicy.

Obiekty które jednocześnie mają addr:place i addr:street, ale wartość dla addr:place nie jest równa wartości addr:street, nie mogą istnieć.

Wsparcie oprogramowania

Nazwa Wsparcie Opis
iD nie był wspierany do 2018-02-09; po edycji [1] niestety już nie wspierany.
JOSM tak obsługa zaimplementowana oraz jako wtyczkaHouseNumberTaggingTool plugin
Magic Earth nie stan na 2017-04-15
MapFactor Navigator Free tak
MAPS.ME nie stan na 2017-04-15; GitHub issue
Nominatim tak
OsmAnd tak
OSM Inspector tak in Addresses view. Note that cutoff radius for association is 1 km, which will fail for large or long villages.
Pelias (Mapzen Search geocoder) nie stan na 2017-04-15; GitHub issue
Vespucci tak
Yanosik tak