Pl:Key:seasonal

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg seasonal
(sezonowe)
Four seasons.jpg
Opis
Zaznacza sezonowe występowanie obiektu. Show/edit corresponding data item.
Grupa: Udogodnienia
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktumoże być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszaru (i relacji multipolygon)może być przyporządkowany do relacji
Zobacz też
Status: w użyciu

seasonal=* – stosowany do zaznaczenia sezonowości danego obiektu.

Tag ten jest przydatny w przypadku obiektów, które pojawiają się lub znikają w różnych warunkach sezonowych.
Mokradła mogą wyschnąć w lecie, stawy mogą zniknąć całkowicie w czasie upałów. Sklep spożywczy/targi mogą być otwarte tylko w cieplejszym sezonie, a drogi wiejskie mogą się zamknąć od pierwszego śniegu do odwilży.

Użycie

Wartość Opis
seasonal=yes tak
seasonal=wet_season/dry_season pora deszczowa / pora sucha
seasonal=spring/summer/autumn/winter wiosna / lato / jesień / zima

OSM używa brytyjskiego angielskiego, zatem autumn, a nie fall.

Wskazuję porę, kiedy obiekt jest obecny. Implikuje seasonal=yes dla tej pory.
Uwaga: Te wartości mogą być niejednoznaczne w przypadku obiektów, które różnią się między sobą różnymi stanami, ponieważ może nie być jasne, jaki stan występuje o danej porze roku.

seasonal=no Wskazuje, że obiekt nie jest sezonowy, chociaż oczekuje się, że będzie (na przykład droga, która nie jest sezonowa na obszarze z wieloma sezonowymi drogami)

Można rozważyć użycie separator wartości średników (;) w celu określenia kilku pór roku, ale proszę zauważyć, że bardzo niewiele aplikacji faktycznie to obsługuje.

Wartości

Ten znacznik jest stosowany jako mający dowolną wartość. Dla cieków (waterway=river, waterway=stream, waterway=canal, waterway=ditch, waterway=drain) był użyty ponad 100 000 razy (grudzień 2017) z następującymi wartościami:

Dodatkowe tagi: seasonal=spring;summer;autumn;winter, są rzadko używane, ale w przypadku niektórych obiektów, a w szczególności dróg, stosowane są bardziej zróżnicowane wartości, np. seasonal=christmas
Żadne inne prawidłowe wartości nie są używane dla cieków.

Powiązane tagi

Związek z intermittent

intermittent=yes służy do oznaczenia okresowości cieku lub zbiornika wodnego.
Otwarte jest pytanie, co jest lepsze, aby tagować (na przykład) rzekę płynącą tylko co wiosnę:

lub

W zależności od interpretacji, pierwsze tagowanie może być podobne do tagowania highway=motorway + motor_vehicle=yes (dodawanie bezcelowych szczegółów), lub drugie może być, tak jak tylko tagowanie parking=surface bez amenity=parking (dodanie tylko bardzo szczegółowego tagu i oczekiwanie, że konsumenci danych, będą zainteresowani tylko znacznie bardziej ogólnymi danymi i będą go nadal używać)

Zauważmy, że jest to znacznie prostsze (tylko wartości boolowskie) i jest dużo bardziej popularne, jest bardziej prawdopodobne, że będzie używane przez użytkowników danych.

Zobacz też

  • opening_hours=* – w przypadku obiektów otwieranych / zamykanych na podstawie dat (a nie warunków sezonowych)