Pl:Key:seasonal

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg seasonal
(sezonowe)
Four seasons.jpg
Opis
Opisuje funkcje, które zależą od warunków sezonowych. Edit or translate this description.
Grupa: Udogodnienia
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktumoże być przyporządkowany do drogimoże być przyporządkowany do obszarumoże być przyporządkowany do relacji
Zobacz też
Wikidane
Status: w użyciu

seasonal=* - stosowany do oznaczenia dodatkowej klasyfikacji ze względu na sezonowość.

Opis klasyfikacji

Tag te jest przydatny w przypadku obiektów, które pojawiają się lub znikają w różnych warunkach sezonowych.
Mokradła mogą wyschnąć w lecie, stawy mogą zniknąć całkowicie w czasie upałów. Sklep spożywczy/targi mogą być otwarte tylko w cieplejszym sezonie, a drogi wiejskie mogą się zamknąć od pierwszego śniegu do odwilży.

Użycie

Wartość Opis
seasonal=yes common description
seasonal=spring/summer/autumn/winter/wet_season/dry_season/... Opisuje dokładny sezon (jeśli to możliwe), gdy funkcja jest obecna. Implies seasonal=yes dla tego sezonu.

Uwaga: Te wartości mogą być niejednoznaczne w przypadku obiektów, które różnią się między sobą różnymi stanami, ponieważ może nie być jasne, jaki stan występuje o danej porze roku.

seasonal=no Wskazuje, że funkcja nie jest sezonowa, chociaż oczekuje się, że będzie (na przykład droga, która nie jest sezonowa na obszarze z wieloma sezonowymi drogami)

OSM używa angielskiego brytyjskiego, zatem autumn to nie fall.
Można rozważyć użycie separator wartości średników (;) w celu określenia kilku pór roku, ale proszę zauważyć, że bardzo niewiele aplikacji faktycznie to obsługuje.

Wartości

Ten znacznik jest stosowany jako mający dowolną wartość. Dla dróg wodnych (waterway=river, waterway=stream, waterway=canal, waterway=ditch, waterway=drain) jest używany ponad 100 000 razy, a tylko w grudniu 2017 r. - ponad 20 razy:

Dodatkowe tagi: seasonal=spring;summer;autumn;winter, są rzadko używane, ale w przypadku niektórych obiektów, a w szczególności dróg, stosowane są bardziej zróżnicowane wartości, np. seasonal=christmas
Żadne inne prawidłowe wartości nie są używane dla dróg wodnych.

Powiązane tagi

Relacje do intermittent

intermittent=yes zaznacza cechy, które są niestałe.
Otwarte jest pytanie, co jest lepsze, aby tagować (na przykład) rzekę płynącą tylko co wiosnę:

lub

W zależności od interpretacji, pierwsze tagowanie może być podobne do tagowania highway=motorway + motor_vehicle=yes (dodawanie bezcelowych szczegółów), lub drugie może być, tak jak tylko tagowanie parking=surface bez amenity=parking (dodanie tylko bardzo szczegółowego tagu i oczekiwanie, że konsumenci danych, będą zainteresowani tylko znacznie bardziej ogólnymi danymi i będą go nadal używać)

Zauważmy, że jest to znacznie prostsze (tylko wartości boolowskie) i jest dużo bardziej popularne, jest bardziej prawdopodobne, że będzie używane przez użytkowników danych.

Zobacz też

  • intermittent=* - obiekty wodne, które nie są trwałe.
  • opening_hours=* - w przypadku udogodnień otwieranych / zamykanych na podstawie dat (a nie warunków sezonowych).