Pl:Porządkowanie Wiki

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Wstęp Wskazówki Struktura Tłumaczenie Porządkowanie Pomoc
Broom icon.svg

WikiProject Cleanup to projekt, który ma na celu pomóc w opracowaniu i utrzymaniu jasnej, dobrze napisanej, połączonej i dostępnej Wiki dostarczającej szerokiej gamy informacji wspierających projekt OpenStreetMap. Projekt ten zapewnia w dużej mierze niewidoczne, ale istotne wsparcie dla projektu, zapewniając, że wszystkie treści tworzone na Wiki, przez liczne osoby, na wiele tematów, w wielu językach, integrują się w spójną całość. Cóż ... to i tak sen!

Zadanie projektu

Głównym zadaniem tego projektu jest pomoc OpenStreetMap Wiki aby była przystępna, przejrzysta i użyteczna zarówno dla mapujących, jak i zwykłych użytkowników OpenStreetMap.
Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, to przedstawienie informacji o artykule zgodnej ze wskazówkami dotyczącymi Wiki i przestrzeganiu zasad tworzenia treści artykułu oraz struktury Wiki, z których oba są warte przeczytania przed robieniem czegokolwiek tutaj wspomnianego.
Ważne jest również przy każdej edycji, aby pamiętać o celach tej Wiki, które są wymienione poniżej.
Ogólnie rzecz biorąc, strony, które wymagają określonego sposobu porządkowania lub reorganizacji, są oznaczone paskami etykiet w samych artykułach. Etykiety te służą nie tylko do zachęcania ludzi do omawiania artykułów na swoich stronach dyskusyjnych, ale także kategoryzowania ich, jeśli edytorzy o podobnych celach chcą "Wprowadzać czyszczenie Wiki" jako zespół.

Należy też pamiętać, że zmiana nazwy, przenoszenie lub usuwanie dowolnej strony może nie podobać się innym edytorów. Dlatego przed edycją jakiejkolwiek strony, szczególnie ważnej, lepiej najpierw przed edycją omówić cele swoich zmian strony. Można także przedyskutować, jak, generalnie, robić zmiany na stronach ze wskazówkami i regułami umieszczonych powyżej, a także na stronach dyskusji Wiki Help.

Cele Wiki

OpenStreetMap Wiki ma następujące główne cele w stosunku do OpenStreetMap:

  • Zapewnić podstawowe informacje o OpenStreetMap, w tym o celach i czasie ich rozwoju.
  • Udzielać nowym autorom OpenStreetMap informacji na temat prawidłowego korzystania z różnych dostępnych narzędzi mapowania i znaczników.
  • Działać jako centrum różnych grup kartograficznych na całym świecie, aby miały miejsce do koordynowania i planowania wydarzeń związanych ze wzajemnym odwzorowaniem.
  • Zapewniać wsparcie dla osób innych niż osoby wnoszące wkład, którzy chcą korzystać z danych i oprogramowania związanych z OpenStreetMap, bez bezpośredniego wnoszenia w to wkładu.
  • Zapewnić informacje deweloperom, wspomagających wiedzą, jakie, powiązane, oprogramowania istnieją i jakie jest ich właściwe zastosowanie.
  • Stworzyć miejsce dla ludzi, aby mogli zaproponować nowe tagi i porozmawiać o tym, jak prawidłowo ich używać.
  • Pomagać w stworzeniu dynamicznego i kreatywnego środowiska. W ten sposób mogą pojawiać się nowe rodzaje treści i rzeczy, które będą ewoluować, aby sprostać nowym wyzwaniom.

Artykuły o znacznikach

Opisy

Dokumentacja znaczników (strony z przedrostkami "Tag:" i "Key:") może być bardzo kontrowersyjna i zawiła, ponieważ nie można oczekiwać, aby wszyscy zainteresowani (mapujący!) uczestniczyli w edycji Wiki lub dyskusji na Wiki. Wielu mapujących nie bierze udziału w edycji Wiki. Jednak... istnieje wiele prostych zmian, które możemy wykonać, aby oczyścić dokumentację tagu i uczynić ją bardziej spójną, bez wdawania się w debaty!

Należy również pamiętać, że opis powinien dotyczyć znacznika a nie obiektu lub funkcji!

Każdy znacznik powinien zawierać przynajmniej kilka słów opisu. Istnieją trzy różne miejsca, w których pojawia się opis:

  • pierwsza linia na górze strony głównej o znaczniku,
  • w szablonie po prawej stronie, w parametrze |description =, oraz
  • w tabeli na stronie klucza (patrz Category:Pl:Map Features).

W tym prostym udziale należy znaleźć znaczniki, które nie mają opisu w żadnym z tych miejsc, i skopiować opis z innych miejsc. Najczęstsze jest kopiowanie opisu z jednego miejsca na stronie do dwóch pozostałych. Wszelkie niepotrzebne różnice między trzema opisami znacznika również powinny zostać ujednolicone. Te trzy opisy nie muszą być identyczne, chociaż normalnie powinny się różnić tylko wtedy, gdy opis w pierwszej linii głównej strony znacznika jest nieco dłuższy (opis w parametrze szablony powinien być raczej ścisły i bez linków.
Często opisy zostały poprawione lub zaktualizowane, ale tylko w jednym z trzech miejsc. Wykorzystajmy swój osąd, aby wyeliminować starsze opisy.
Jeśli znajdujemy często używany znacznik, który w ogóle nie ma strony opisu, sprawdźmy, czy znacznik ma już udokumentowane i/lub bardziej popularne alternatywy. Jeśli tak nie jest, dopisujemy opis znacznika, aby ulepszyć naszą dokumentację.
Upewnij się, że rozumiesz, co oznacza "Key" i "Tag"!
(potocznie, to "Key" jest znacznikiem bez wartości, a "Tag" to znacznik z wartością)

W razie wątpliwości należy przedyskutować swoje intencje. Można zidentyfikować nieudokumentowane znaczniki, ponieważ nie mają żadnego odnośnika ze znacznika do Wiki w "Map Data view". Istnieje również lista najczęściej używanych nieudokumentowanych znaczników na Taginfo.

Więcej na: Taginfo raporty

Zdjęcia

Niektóre znaczniki mają zdjęcia, które pojawiają się w tabelach tematycznych (dodawanych do głównych stron znaczników), ale bez żadnego zdjęcia na stronie znacznika. Tam, gdzie na stronie znacznika nie ma żadnego zdjęcia, sensownym jest ustawienie głównego obrazu znacznika (pojawiającego się w szablonie) tak, aby był tym samym zdjęciem, który widać na tabeli tematycznej. Jest to łatwe i nie wymaga żadnego osądu ani umiejętności pisania!
Podobnie sensowne jest użycie zdjęcia z dokumentacji znacznika w innym języku. Tam, gdzie strony tagu nie mają zdjęcia (i sprawdź, czy na stronie klucza nie ma także zdjęcia), musimy znaleźć zdjęcia, aby zilustrować tag. Chociaż możemy, tak po prostu, pobrać dowolne zdjęcie z Wikimedia commons lub Flickr, albo użyć zdjęć z terenu mapowania.

Jak to jednak wygląda, gdy nie mapujemy?
W przypadkach, w których mamy wybór, które zdjęcie najlepiej ilustruje funkcję na mapie OSM, powinniśmy starać się być konsekwentni w naszym wyborze między stroną z tagiem (Tag) a stroną klucza (Key) z tabelą. Jeśli zamieniamy zdjęcie, które uważamy za lepsze dla konkretnego znacznika, powinniśmy zachować pozostałe zdjęcie, tworząc sekcję "Zdjęcia" ze zdjęciami stosując <gallery>. Zobacz na przykład w Pl:Tag:shop=bakery#Zdjęcia.
Strony dokumentacji znaczników, które nie mają zestawu zdjęć i wyświetlają domyślną ikonę, są wymienione w kategorii stron z brakującymi zdjęciami. Strony z odnośnikami do zdjęć, które nie istnieją, są wymienione w kategorii stron z uszkodzonymi linkami do plików.
Jeśli znajdziesz często używany klucz, który nie ma wogóle strony z opisem, sprawdź, czy klucz ma już udokumentowane i/lub bardziej popularne alternatywne strony. Jeśli tak nie jest, napisz stronę z opisem klucza, aby ulepszyć naszą dokumentację Wiki.
Należy upewnić się, że rozumiemy, co oznacza klucz (key)!
W razie wątpliwości należy przedyskutować swoje intencje. Można zidentyfikować nieudokumentowane znaczniki, ponieważ nie mają żadnego odnośnika ze znacznika do Wiki w "Map Data view". Istnieje również lista najczęściej używanych nieudokumentowanych znaczników na Taginfo.

Problemy z długością strony

Wiele stron ma problem z ich długością.

Strony z krótkim opisem

"Stub" jest artykułem zbyt krótkim, aby dostarczyć wystarczających informacji na jego temat. Aby zaznaczyć takie "stub" artykuły, umieszczamy pasek {{Stub}}, lub {{Tag stub}} jeśli jest związany z tagiem, na dowolnej stronie, która zawiera tylko krótki opis. Artykuł przestaje być skrótem po dodaniu do niego kolejnych sekcji, dłuższych opisów. Aby upublicznić artykuły wymagające ulepszenia, zobacz Category:Stubs.

Krótkie strony

Strony specjalne:Najkrótsze strony wyświetla strony, które mają bardzo małą zawartość. W rzeczywistości te na początku listy mają zerową zawartość. Wiele z nich jest z powodu edytorów wiki błędnie wierzących, że jest to dobra procedura do usunięcia strony. Takie strony powinny zostać oznaczone za pomocą szablonu {{Delete|powód}}, ale często przekierowanie byłoby bardziej odpowiednie niż usuwanie, ponieważ umożliwiłoby to sprawdzenie historii artykułów i wyszukiwania, aby znaleźć najlepszą stronę do przekierowania. Kiedy dodajemy szablon "Delete", należy sprawdzić czy nie ma stron linkujących do tej strony.

W przypadku, gdy na stronie znajduje się trochę krótkich treści, zwykle powinno to zostać rozszerzone o dodatkowy opis i powiązanie z koncepcjami/stronami wyższego poziomu itp. (Pl:Wskazówki dotyczące Wiki#Linki) Wszystko to wymaga trochę wysiłku, aby dowiedzieć się, co się dzieje ze stroną. Można również dodać pasek {{Stub}}.

Problemy z szablonami

Strony z argumentem ns w szablonie językowym

Szablon {{Languages}} poprzednio wymagał dodatkowego parametru |ns =, gdy strona znajduje się poza główną przestrzenią nazw. Ten parametr nie jest już potrzebny, a kod Wiki można uprościć. Strony ze starą składnią wypełniają kategorię Strony z argumentem ns w szablonie językowym.

Dodawanie lub usuwanie domyślnego klucza sortowania

{{DEFAULTSORT:sortkey}} dyrektywa zmienia kolejność stron wyświetlanych w kategoriach Wiki (ale nie tekst linku).

Domyślne klucze sortowania, których można użyć

Domyślny klucz sortowania może być użyty, jeśli w tytule strony znajduje się akcentowana litera lub litery, aby posortować z ignorowaniem akcentu. Jeśli strona ma rzeczywiście odrębny klucz sortowania, dodajemy parametr |defaultsort = no do szablonu {{Languages}} (nie jest potrzebny w przestrzeni nazw JA:, gdzie jest niejednoznaczny, ponieważ prawie wszystkie strony, których tytuł został przetłumaczony na język japoński, wymagają innego sortkey poprzez transliterację tytułu na fonetyczne "kanas" zamiast tytułu ortograficznego).

Domyślne klucze sortowania, których należy unikać (czasami)

Mediawiki automatycznie ignoruje przestrzenie nazw znane tej Wiki podczas sortowania kategorii. Ponadto szablon {{Languages}} dodaje domyślny klucz sortowania składający się z nazwy strony bez prefiksu języka. Nie powinniśmy umieszczać nadmiernej instrukcji {{DEFAULTSORT:sortkey}}, która jest taka sama, jak nazwa strony, ponieważ łamie sortowanie kategorii, jeśli strona jest kiedykolwiek przenoszona lub znacznik jest kopiowany do tłumaczenia o innej nazwie, więc warto ją usunąć, jeśli istnieje.
Rzeczywistym przykładem tego była kategoria Category:ES:Buildings, która została przeniesiona do Category:ES:Edificios, ale nadal była sortowana pod B w kategoriach.

Przeciwnie, potrzebujemy innego klucza sortowania, gdy domyślny nie może działać niezawodnie (na przykład, jeśli w przetłumaczonej nazwie występują pewne akcenty łamiące porządek sortowania: wszystkie klucze sortowania są po to aby robić to zgodnie z regułami języka, w którym napisana jest strona: usuwanie kluczy sortowania nie jest rozwiązaniem, gdy w rzeczywistości trzeba je zmienić na inne, który nie są, po prostu, takie same jak nazwa strony, nawet jeśli prefiks kodu języka zostanie usunięty).

Linki

Istnieje wiele problemów związanych z linkami, które wymagają naprawy. Podczas naprawiania linków dobrym pomysłem jest nie edytowanie stron dyskusji lub użytkowników. Nawet jeśli zawierają linki, które można zaktualizować lub usunąć.

Martwe linki

Strony specjalne:Strony bez linków wewnętrznych wyświetla strony, które są ślepym zaułkiem – nie łączą się z żadną inną stroną Wiki!
Strony Wiki powinny być dobrze połączone (Pl:Wskazówki dotyczące Wiki#Linki). Ponieważ każda strona powinna zaczynać się od kilku zdań wprowadzających na temat znacznika w szerokim znaczeniu, często można w nim umieścić linki do powiązanych z nim pojęć. Martwe linki do strony końcowej stają się, kompletnie, pominięte, więc należy dowiedzieć się, o czym jest strona, aby napisać zdanie lub dwie z linkami. Można to ująć w sekcji "Opis". Nie ma priorytetu dla tego zadania.

Linki wewnętrzne

Wiele stron Wiki wciąż odnosi się do stron opisujących usługi, które nie są już dostępne. Dostępne są wersje Main Page, Map features i Beginners' guide w niektórych językach. Niektóre z nich mają sens ze względów historycznych, ale wiele z nich wprowadza w błąd.

Linki zewnętrzne

Niektóre linki wskazują usługi, które są teraz offline. wyszukiwanie linków internetowych

Adresy URL zależne od protokołu

Niektóre witryny OSM są już dostępne z  HTTPS. Linki do tych stron powinny zostać zmienione na protocol-relative, zaczynając od // zamiast http://, na przykład //www.openstreetmap.org. Zauważmy, że muszą one być zawarte w [ ].
Adresy URL zależne od protokołu nie powinny być używane, gdy do witryny nie można uzyskać dostępu za pomocą protokołu "HTTPS" lub wywołać komunikat ostrzegawczy z przeglądarek.
Linki do tych stron można zmienić:

Kategorie

Tworzenie kategorii

Special:WantedCategories wymienia kategorie, które są w użyciu, ale gdzie strona kategorii nie została stworzona z opisem. Lista jest uporządkowana według liczby stron korzystających z kategorii. W przypadku kategorii z 5 lub więcej członkami rozsądne wydaje się utworzenie strony kategorii. Aby to zrobić, należy napisać kilka jasnych zdań wyjaśniających o czy jest ta kategoria.
Często te najbardziej pożądane kategorie są spowodowane używaniem szablonu, więc może być konieczne zrozumienie tego, co reprezentuje szablon. To dochodzenie może ujawnić, że szablon nie jest w rzeczywistości jasny lub wymaga przebudowy, więc możliwe jest inne rozwiązanie. Będzie to również okazja do wybrania innej nazwy kategorii przed utworzeniem strony kategorii.

Dodawanie kategorii do stron

Wiele artykułów wymaga dodania do nich powiązanych kategorii.

Aplikacje mobilne

Znaczne wysiłki w zakresie oczyszczania poszły już w dokumentację aplikacji mobilnych, których źródło można znaleźć w Software/Mobile.
Strony poszczególnych systemów operacyjnych (szczególnie Android i Apple iOS) mają długie listy aplikacji ze stroną Wiki na aplikację. Jest to dobry sposób na uporządkowanie tego, dając deweloperom i użytkownikom dużo miejsca do dzielenia się pomysłami i opisywania aplikacji z perspektywy OpenStreetMap, ale niektóre z tych stron pozostają niezatwierdzonymi, niezrozumiałymi, skrótami.

Podstawowy opis zastępczy

Zgodnie z Pl:Wskazówki dotyczące Wiki#Wprowadzenie należy upewnić się, że każda strona aplikacji zawiera co najmniej jedno zdanie w głównej części strony Wiki. Może to po prostu oznaczać
'''nazwa aplikacji''' to aplikacja [[Pl:Android|Android]] {{stub}}.
To jest lepsze niż brak treści.

Opisy funkcji

Idąc dalej, należy napisać opis aplikacji na podstawie szybkiego spojrzenia na daną witrynę internetową i znalezienia najciekawszych funkcji z perspektywy OpenStreetMap.
Wykraczając poza to, możemy zainstalować aplikację na swoim telefonie i spróbować dokładnie określić, w jaki sposób korzystamy z odpowiednich funkcji (Jak uzyskać dostęp do OpenStreetMap? Jak nagrywać ścieżki/dodawać błędy/wprowadzać zmiany) i załadować kilka zrzutów ekranu. Idealnie byłoby, gdyby deweloper aplikacji zrobił to samo, ale w wielu przypadkach twórca aplikacji nie jest świadomy lub nie jest zainteresowany angażowaniem się w OpenStreetMap Wiki.

Opisy na naszej Wiki powinny być ogólnie pozytywne. Zawsze lubimy ludzi budujących aplikacje OpenStreetMap, nawet jeśli nie są dobrze dopracowane! (Idź, daj im dobre recenzje w sklepach z tego samego powodu!) Jednak prawdopodobnie powinniśmy przestać kopiować z reklam sprzedaży wypchanych "słodkimi" słowami z ich stron internetowych i możemy również zaznaczać "ograniczenia" aplikacji na naszych stronach Wiki, szczególnie jeśli są one sporządzone w duchu opinii zachęcającej programistów do ulepszeń.
Wykraczając poza to, istnieje wiele podstawowych funkcji definiujących aplikacje, których szczegóły są wychwytywane w szablonach po prawej stronie (aby wprowadzić je do tabel podsumowań). To działa dobrze. Informacja powinna być również napisana w nieco bardziej wyczerpujący sposób w samej treści strony.

Odniesienia do zlikwidowanych usług i oprogramowania

Zobacz Category:Discontinued software

Ogólna konserwacja strony

Przewodnik

Pełna lista podkategorii zagadnień jest dostępna w Category:Cleanup. Trzy najważniejsze priorytety to:

Kilku niemieckich użytkowników zaczyna opracowywać przewodnik od zera. To źle, że wykluczyli ludzi z całego świata od samego początku, ale hej, ktoś wykonuje tę pracę, a ja postaram się pomóc i dbać o aspekty "I18n" :) Zobacz DE talk:Beginners' guide --!i! Ten użytkownik jest członkiem zespołu wiki OSM 14:37, 26 January 2013 (UTC)
Zrestrukturyzowałem stronę i przesunąłem zawartość opisującą różne aplikacje OSM. Opuściłem treść, podając instrukcje samodzielnego korzystania z OSM, ale w rzeczywistości nie było zbyt wiele takich treści. Na tej Wiki jest wiele bardziej pouczających stron, które mogłyby zostać udostępnione przez Using OpenStreetMap 14:37, 26 January 2013 (UTC). --Cantho (talk) 04:02, 5 February 2014 (UTC)
Zacząłem sprzątać przewodnik. Zobacz Talk:Beginners'_guide#Guide_2017_cleanup. -- SwiftFast (talk) 07:53, 2 May 2017 (UTC)

Skrócić FAQ

Proponowane funkcje

Transport publiczny

OpenStreetMap w mediach

Inne sprawy

Rozsądne byłoby mieć "How to geotag photos" w fotomapingu. Może trzeci język w obu miejscach mógłby zostać połączony, jeśli ktoś to rozumie.

Wykonane zadania

Częściową listę ukończonych zadań można znaleźć w WikiProject Cleanup/Completed tasks, podczas gdy wiele innych zadań związanych z czyszczeniem jest niezarejestrowanych.
Jeśli pomogłeś w przeszłości, dziękujemy!