Pl:Tag:boundary=national_park

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg boundary = national_park
Llyn Llydaw from Crib Goch 2.jpg
Opis
Określa granice parku narodowego. Show/edit corresponding data item.
Odwzorowanie w OSM Carto
National park.png
Grupa: Granice
Używane na tych elementach
nie może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszaru (i relacji multipolygon)może być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Zobacz też
Status: w rzeczywistości

boundary=national_park – stosowany do oznaczenia granicy parku narodowego.

Opis

Park narodowy zawiera stosunkowo dużą powierzchnię gruntów ustaloną przez rząd (podobnie jak tag boundary=administrative zostały zadeklarowane/uznane przez władze publiczne), które mają być przeznaczone dla publicznej rekreacji i przyjemności, dla zwierząt oraz ochrony środowiska. Zazwyczaj ustalono również ograniczenia w działalności człowieka a zwłaszcza w zakresie budownictwa, oraz w zakresie ochrony przyrody i krajobrazu. Parki narodowe są często nazywane "X park narodowy" (z tłumaczeniem).

Podobne tagi

  • leisure=nature_reserve – podobnie jak park narodowy, rezerwat przyrody jest ochroną przyrody, itp. Różnica nie jest jasna i jest przedmiotem dyskusji, ale niektóre propozycje są: rezerwaty przyrody są mniejszym obszarem niż parki narodowe, parki narodowe są raczej jak granice administracyjne wokół dużych obszarów (i można w rzeczywistości włączyć w to miasta), natomiast rezerwaty przyrody są bardziej widoczne na-ziemi.
  • boundary=protected_area – Całkiem niedawno wprowadzony został tag z bardziej szczegółowym schematem znakowania, które może poradzić sobie z wszelkiego rodzaju ograniczeniami i poziomami ochrony. Obejmuje on zarówno rezerwaty przyrody jak i parki narodowe.
  • leisure=park – Powszechne wyobrażenie "parku", to, że jest mniejszy niż w park narodowy. Widoczny na-ziemi (a nie jest ustaloną granicą przez władze). Zwykle w mieście lub miasteczkach i może jest mniej zorientowany na ochronę przyrody.

Zobacz też