Cs:Tag:boundary=national_park

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Tag:boundary=national_park
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg boundary = national_park
Natianal park.png
Popis
Hranice národního parku Edit or translate this description.
Skupina: Hranice
Použité na těchto prvcích
nemělo by být použito na uzlunemělo by být použito na cestěmůže být použito na plošemůže být použito na relaci
Wikidata
Status: používáno

Národní park je relativně velká oblast země vyhlášená vládou (stejně jako administrativní hranice boundary=administrative jsou vyhlášeny/uznávány vládou), která je vyhrazena pro lidskou rekreaci a potěšení a také pro ochranu přírodního prostředí a/nebo kulturního významu oblasti. Toto běžně přináší i omezení na lidskou aktivitu, obzvlášť výstavbu, aby se chránila divoká příroda a scenérie. Národní parky se často jmenují "Národní park X" (s překlady).

Povšimněte si, že v některých zemích může existovat vlastní názvosloví, které by se nemělo zaměňovat s touto značkou. Například v USA, National Park Service spravuje "National Parks", ale také věci, které nazývá jinými názvy jako "National Heritage Areas" a "National Monuments" - jelikož všechny spadají pod výše uvedenou definici, značí se v OSM hodně z nich nebo jejich většina (všechny?) jako boundary=national_park. Dále pak v USA, protože 50 vlád jednotlivých států je stejně svrchovaných jako federální vláda, některé státy (především New York) značí boundary=national_park na státní půdě se "stejnou nebo lepší" úrovní ochrany. Toto může být inkonzistentní ve všech 50ti státech. Jinými slovy, některé státy mohou značit státní parky (nebo, například, státní lesy se "stejnou nebo lepší ochranou jako mají národní parky") značkou boundary=national_park a některé státy ne.

Podobné značky

  • leisure=nature_reserve - Jako národní park i přírodní rezervace je o ochraně divoké přírody atd. Rozdíly jsou nejasné a debatují se, ale některé návrhy jsou: přírodní rezervace jsou menší než národní parky, národní parky jsou spíše administrativními hranicemi okolo velkých oblastí (a mohou klidně zahrnovat města), zatímco přírodní rezervace jsou více zřejmé v terénu.
  • boundary=protected_area - Později zavedená značka s podrobnějším schématem značení, který lze použít na všechny druhy ochrany a jejich úrovně. Zahrnuje jak přírodní rezervace, tak národní parky.
  • leisure=park - Park v běžném slova smyslu. Menší než národní park. Je zjevný v terénu (spíše než vládou vyhlášená hranice) a obvykle krajinně upravený. Většinou je uvnitř města a možná méně pravděpodobně obsahující chráněnou divokou přírodu.

Viz také

Kategorie chráněných oblastí IUCN(en)

Warning: Default sort key "boundary=national_park" overrides earlier default sort key "Tag:boundary=national park".