Fa:Tagging for the renderer

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Fa:Lying to the renderer)
Jump to navigation Jump to search
ساختمان‌ها، موانع و کاربری زمین‌ها به‌گونه‌ای کشیده شده است که مطابق واقعیت نیست اما جوری است که در نمایش پیشفرض نقشه، سه‌بعدی به‌نظر آید.
نمونه‌ای از آنچه نباید کرد.

عبارت «تگ‌گذاری برای رِندرکننده» و مخصوصاً «برای رندرکننده تگ‌گذاری نکنید» تاریخچهٔ دور و درازی در OSM دارد. گاهی اوقات این عبارت در شکل گسترده‌تر «برای رندرکننده نقشه‌کشی نکنید» بیان می‌شود، زیرا این موضوع محدود به تگ‌گذاری نیست. هر کدام از این عبارت‌ها اغلب به‌خوبی فهمیده نمی‌شوند و در این صفحه تلاش می‌کنیم مطلب روشن‌تر شود. عبارت زیر به مقصود نزدیک‌تر است:

به‌خاطر رندرکننده، عمداً داده‌ها را اشتباه ثبت نکنید

اما به هر حال باید با آن عبارتی که بیشتر به کار می‌رود زندگی کنیم. این اصل ابتدایی از روش‌های خوب می‌گوید از تگ‌های نادرست بپرهیزید، یا داده‌ها را جوری دستکاری نکنید که عارضه‌ها به شکلی خاص روی نقشه نمایان شود (render شود).

مثال‌ها

برای مثال، اگر landuse=industrial روی نقشه به‌شکل یک محدودهٔ صورتی نمایش می‌یابد و شما باغچه‌ای پر از رُزهای صورتی دارید، استفاده از تگ landuse=industrial برای باغچه درست نیست؛ از این کار بپرهیزید. در عوض، باید به‌طور دقیق باغچه را تگ‌گذاری کنید و نوع گیاهان آن را مشخص کنید و رندرکننده‌ها (تولیدکنندهٔ تصویر نهایی نقشه) را ارتقا دهید تا باغچه را به‌شکل درست نمایش دهند.

نمونهٔ دیگر این است که کسی نام‌ها را خلاصه کند یا بین حروف فاصله بگذارد (T o w n   H a l l   S t r e e t) یا حروف را بکشد (مدرسهٔ دانشــــــمند) تا مطمئن شود که نام بر روی یک نقشهٔ بخصوص «زیبا» نمایش می‌یابد. از این کار بپرهیزید، زیرا این کار «تگ‌گذاری برای رندرکننده» است. این کار جست‌وجو و سبک نقشه‌های دیگر را مختل می‌کند و علاوه بر آن، زیبایی نقشه سلیقه‌ای می‌شود. خلاصه‌سازی نام خیابان‌ها، فاصله‌انداختن بین حروف یا کشیدن حروف، کاری است که باید به رندرکننده واگذار کنیم.

زمانی، تونل‌های شتاب‌دهندهٔ ذره‌ای CERN با تگ‌های highway=trunk و highway=primary (به همراه tunnel=yes) تگ‌گذاری شده بودند، با اینکه آن‌ها هیچ‌گونه جادهٔ شریانی به حساب نمی‌آیند. بعد از آن، تگ‌های درست highway=path/tunnel=yes/access=restricted جایگزین شد و سپس تگ‌ها به highway=corridor + access=private + tunnel=yes تغییر داده شد.

برای جمع‌آوری داده دربارهٔ چگونگی شمایل ساختمان‌ها از تگ‌گذاری 3D استفاده کنید و ساختمان‌ها، موانع و کاربری‌های جعلی نکشید تا برخی رندرکننده‌ها آن را شبیه تصویر سه‌بعدی از ساختمان نمایش دهند.

دریاچه‌های بزرگ (Great Lakes) با natural=coastline تگ‌گذاری شده بودند، در حالی که این تگ برای دریاهاست. دلیل این کار این بوده که خط ساحلی در بزرگ‌نمایی کم نمایش می‌یابد. تگ آن‌ها به water=lake تغییر داده شد و در نتیجه این دریاچه‌ها از لایهٔ پیشفرض نقشه محو شدند. رندرکننده‌ها باید دریاچه‌های بزرگ را در زوم کم نمایش دهند، بدون اینکه نیاز باشد به‌عنوان دریا تگ‌گذاری شوند (دریاچهٔ خزر استثناست، صفحهٔ coastline را ببینید).

گاهی پوشش گیاهی مانگرو با natural=wood یا landuse=forest تگ‌گذاری می‌شود تا به شکل یک محدودهٔ سبزرنگ در نقشه نمایش یابد. تگ‌گذاری درست natural=wetland + wetland=mangrove است.

برداشت کلی

در این عبارت معمولاً پای رندرکننده‌ها و نمایش نقشه در میان است، اما این توصیه به مسیریابی و Geocoding و سایر کاربردهای داده نیز قابل‌تعمیم است. در این مقوله‌ها نیز می‌توان مثال‌های دیگری آورد.

همچنین، اگرچه تگ‌گذاری نادرست رایج‌ترین شکل دستکاری داده است، اما این قاعده را می‌توان در هندسهٔ قرارگیری عنصرها نیز در نظر داشت.

شفاف‌سازی

سوءبرداشتی که ممکن است پیش بیاید هنگامی است که به ما می‌گویند نباید «برای رندرکننده» تگ‌گذاری کنید، در حالی که تگ‌های مورداستفاده دقیق هستند و سبب اشتباه نمی‌شوند. به عنوان مثال، یک نقشهٔ تخصصی، یک تگ تخصصی خاص (مثلاً محوطهٔ آشیانهٔ پرندگان نادر) را نمایش می‌دهد. در این صورت اگر از تگ‌هایی که آن رندرکننده می‌شناسد استفاده کنیم کار درستی انجام داده‌ایم، اگرچه شاید آن تگ‌ها به‌طور رسمی پذیرفته (approved) نشده باشند.