Pl:Tag:place=square

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg place = square
Milano galleria piazza duomo.jpg
Opis
Plac – (zazwyczaj) utwardzona otwarta przestrzeń, zazwyczaj o znaczeniu architektonicznym, która jest otoczona budynkami na obszarze zabudowanym. Show/edit corresponding data item.
Grupa: Miejsca
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszaru (i relacji multipolygon)nie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Przydatne kombinacje
Zobacz też
Status: w rzeczywistości

place=square – służy do oznaczania placu.

Znacznik ten jest używany do mapowania placu miejskiego lub placu wiejskiego: typowo utwardzonej (zwykle wybrukowanej) otwartej przestrzeni, zazwyczaj o znaczeniu architektonicznym, otoczonej budynkami na obszarze zabudowanym. Większość placów jest przestrzenią publiczną, istnieją jednak przypadki placów prywatnych, które mogą być publicznie dostępne.

Znany również jako plac miejski, plac publiczny lub plac targowy. Większość jego powierzchni jest utwardzona i nadaje się na otwarte targowiska, koncerty, wiece polityczne i inne wydarzenia wymagające dużej powierzchni. Zazwyczaj są one nazwane.

Jednak obiekt, który zawiera słowo plac w swojej nazwie, może być skrzyżowaniem ulic lub dróg (junction=yes) lub w większości porośniętym roślinnością obszarem wykorzystywanym do rekreacji (leisure=park) zamiast place=square.

Mapowanie

Rysujemy obrys placu jako obszar obszar, lub po prostu umieszczamy węzeł węzeł w odpowiednim miejscu i dodajemy tag place=square oraz tag name=*.

Zwykle obrys obejmuje wszystkie obiekty na placu, w tym ulice, ciągi pieszych, zieleń, ale wykluczamy obiekty wokół placu, takie jak otaczające go budynki. Plac powinien współdzielić węzły elementów otaczających plac, takich jak ogrodzenia, mury lub ściany budynków.

Dokładny obszar utwardzonej powierzchni, który jest otwarty dla pieszych, może być mapowany i oznaczany za pomocą highway=pedestrian + area=yes, z wyłączeniem wszelkich fontann, obszarów porośniętych roślinnością, parkingów lub innych elementów, które nie są częścią otwartego obszaru dla pieszych.

Przykłady użytecznych kombinacji

Przykłady

Place, które nie są ograniczone przez budynki lub są tylko częściowo

  • Rzym, plac Świętego Piotra
Piazza San Pietro Panorama from basilica.jpg

Place miejskie całkowicie ograniczone budynkami

Place, których środek nie jest dostępny

Strausberger Platz.JPG

Place z nieutwardzoną nawierzchnią

09046273 Berlin Tempelhof, Platz der Luftbrücke 005.JPG

Place w połączeniu z bramami miejskimi

  • Berlin, Platz des 18. März
Brandenburg Gate - Brandenburger Tor - Berlin - Germany - 03.jpg