Sk:WikiProjekt Slovensko

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Odkazy na hlavnú dokumentačnú stránku OpenStreetMap:

  • Anglicky (najaktuálnejšia, najobsiahlejšia)
  • Slovensky (veľmi málo preložených stránok)
  • Česky (preložených podstatne viac stránok ako Slovenská)

Slovenská OSM komunita

Keby som bol úplný OSM nováčik, asi by som tiež mal trochu obavy ako začať a koho kontaktovať. Chceme tieto obavy odstrániť a radi ti odpovieme na tvoje otázky o OSM projekte, jeho cieľoch a smerovaní, a ako môžeš pripieť. Tiež veľmi radi diskutujeme o nových nápadoch a radi poradíme s prípadnými problémami. Napísať nám môžeš na Google Groups (osm_sk), Matrix alebo Slack.

OSM komunita na Slovensku je zastupovaná občianskym združením Freemap Slovakia, ktoré je od roku 2021 oficiálnou pobočkou Nadácie OpenStreetMap.

We are hiring...

Mapy

Existuje niekoľko projektov, kde môžete vidieť zobrazenie dát z projektu OSM, napríklad:

  • Freemap Slovakia - tento server je primárne zameraný na Slovensko s cieľom dosiahnuť lepšie zobrazenie dát, mapu mimo Slovenska preberá priamo z mapových podkladov OSM
  • Hlavná mapová stránka openstreetmap.org
  • OMA

Poznámka: Jednotlivé projekty zaoberajúce sa zobrazením dát z OSM (openstreetmap.org) v rôznom čase s rôznou pravidelnosťou aktualizujú dáta z OSM. Preto výsledky zobrazenia konkrétneho miesta môžu byť rôzne.

Chcete prispieť?

  • Máte GPS zariadenie alebo máte prístup ku GPS záznamom? Pošlite nám GPS záznamy aj s prípadným popisom cesty alebo oblasti, v ktorej ste sa pohybovali. V e-mailovej konferencii alebo na wiki stránkach vám poradíme s vhodným formátom alebo konverziou.
  • Máte trochu voľného času? Skontrolujte prosím oblasť, ktorú dobre poznáte. Ak nájdete zmeny oproti zakreslenému stavu, dajte nám o nich vedieť.
  • Baví vás tvoriť niečo nové? Nie sú na mape vaše obľúbené miesta (reštaurácia, pub, golfové ihrisko, kostol)? Pomôžte nám so zakreslovaním mapových objektov. Aj pokiaľ nemáte prístup ku GPS záznamom, stále je dosť objektov, ktoré sa dajú zaznamenať napríklad z leteckých (napr. vodné toky, jazerá, lesy, domy a podobne). Tiež máme mnoho zdrojov pri ktorých potrebujeme pomôcť s importom (TODO link na tieto zdroje). Poradíme Vám ako.
  • Viete po anglicky? Mnoho stránok na OpenStreetMap Wiki čaká, kým ich niekto preloží do slovenčiny.

Aby ste mohli tvoriť mapu, je nutné aby ste sa zaregistrovali.

Aby ste mohli prispievať do tohoto wiki, je nutné aby ste si vytvorili účet pomocou odkazu vpravo hore.

Proces tvorby máp na OpenStreetMap

Samotnú tvorbu mapy možno rozdeliť na niekoľko krokov:

Prečítajte si sprievodcu pre začiatočníkov

Zoznam aktívnych editorov nájdete na stránke Users in Slovakia.

Podrobnejšie o tvorbe máp Getting Involved (angl.).

Pozor na Copyright

Predovšetkým je potrebné upozorniť na fakt, že tvorba máp a pridávanie atribútov musí byť založené na pozorovaní, predošlej znalosti alebo musí pochádzať zo zdroja, ktorého vzťah k licencii OSM umožňuje tieto údaje použiť. Inak povedané, pre účely tohoto projektu nesmú byť použité žiadne materiály, ktorých licencia to neumožňuje (rôznym spôsobom právne alebo autorsky chránené), alebo pokiaľ nemáte vyslovený súhlas najlepšie v písomnej forme.

Základné informácie o licencovaní OpenStreetMap dát nájdete na slovenskej stránke o licenciách.

V prípade porušenia licencie môžete prevádzkovateľovi poslať email podľa šablóny a zaevidovať to na Freemap Operations Github stránke.

Užitočné odkazy

Kontakty

Slovenké mapy na stiahnutie

Prebiehajúce projekty

O freemap.sk

Importy

Editory

Sledovanie Changesetov

Projekty na zlepšovanie kvality

Štatistiky a trendy

Tématické mapy

Rôzne