Fa:Using OpenStreetMap

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
روش‌های جدید استفاده از OpenStreetMap طی سمینار State Of The Map 2013 بحث شد.

در اینجا روش‌هایی برای چگونگی استفاده شما از OpenStreetMap ارائه می‌کنیم. این پروژه متن‌باز است، بنابراین با خیال راحت روش‌های جدیدی که هنوز در این مقاله گنجانده نشده را خودتان کشف کنید!

اگر دنبال سرویس‌های آماده مبتنی بر OpenStreetMap هستید، یا اینکه می‌خواهید کارهایی که دیگران با OpenStreetMap انجام داده‌اند را ببینید، لطفاً کاربردهای OpenStreetMap را ببینید.

صفحه استفاده از OpenStreetMap بدون اتصال اینترنت صفحه‌ای اختصاصی برای چگونگی استفاده آفلاین از OSM است.

مجوز و سلب مسئولیت ایمنی

می‌توانید از نقشه و داده‌های OpenStreetMap بدون پرداخت هزینه و بر اساس دو شرط استفاده کنید: ۱- بایستی استفادهٔ خودتان از OpenStreetMap را به‌شکل مناسب ابراز کنید و ۲- هرگونه تصحیح یا بهبود نقشه را مجدداً با پروژه به‌روش مناسبی به اشتراک بگذارید.

OpenStreetMap جامع نیست و نقشه کاملاً درستی از دنیا را شاید نشان ندهد و نباید به صورتی استفاده شود که این نواقص، حذفیات، معایب و اشکالات منجر به مرگ، صدمه یا از دست رفتن چیزی بشود. سلب مسئولیت را ببینید.

مشخصاً مهم است که در نظر داشته باشید که نقشه‌ها شاید قابل اعتماد کامل نباشند. نقشه یک کار دائماً در حال ارتقاء است. هدف ما این است که نقشه‌هایی تولید کنیم که بتوان به آنها اطمینان کرد، خوب باشند و یا از سایر نقشه‌ها بهتر باشند. ذات شبه-ویکی و قابل ویرایش و باز این سیستم نقشه‌کشی، همراه با احساس شما، منابع رسمی و عقیل سلیم‌تان ما را به این هدف نزدیک می‌کند.

نقشه‌ها

با استفاده از قسمت صادرکردن در نقشه جهانی ما می‌توانید به راحتی تصویری از نقشه بگیرید.

برای برداشت فوری از نقشه جهانی OpenStreetMap به صورت فایل عکس، از قابلیت صادرکردن استفاده کنید.

نقشه در سایت شما

مثالی از یک وبسایت که نقشهٔ جهانی OpenStreetMap را در صفحهٔ خود گذاشته.

می‌توانید نقشه جهانی OpenStreetMap را در سایت خود داشته باشید، یا اینکه تصویر ثابتی از نقشه یا کد HTML آنرا در سایت خود جاسازی کنید. اگر نقشهٔ لغزندهٔ (slippy map) مخصوص به خودتان را در سایت‌تان دارید، می‌توانید همه چیز را به دلخواه خود تنظیم کنید.

نقشه در دستگاه GPS

چنانچه می‌خواهید یک نقشه بر اساس OpenStreetMap برای دستگاه GPSتان داشته باشید، نقشه‌های GPS از داده‌های OSM یا نقشه OSM بر روی گارمین برای دستگاههای Garmin را ببینید.

آفلاین

Openstreetmap آفلاین را ببینید.

برای خودتان نقشه درست کنید

برای درست کردن نقشه برای خودتان، نیازمند دانستن نکات فنی بیشتری هستید. بخش توسعه نرم‌افزار در ذیل جزئیات بیشتری به شما ارائه می‌کند.

نقشه‌های سه بعدی

می‌توانید مدلهای شهری سه بعدی از OpenStreetMap بگیرید.

نمونه‌های کاربرد

زیرصفحه نمونه‌های نقشه را ببینید.

نرم‌افزار GIS

مقالهٔ اصلی: GIS software

ما سعی داریم که هرگونه قابلیت تعامل OpenStreetMap با هر نرم‌افزار GIS را مستند کنیم. با استفاده از فرم سمت چپ در بالای این صفحه یک نرم‌افزار GIS خاص را جستجو کنید، یا اینکه نرم‌افزار GIS را ببینید. یک نرم‌افزار متن باز GIS نیز وجود دارد که با OpenStreetMap کار می‌کند.

همچنین یک دسته از ابزارهای تبدیل نقشه به/از داده OpenStreetMap وجود دارد که از قالبهای رایج ESRI Shapefiles و PostGIS پشتیبانی ‌می‌کنند.

امکان دانلود اطلاعات خام OpenStreetMap (به شکل فایل ‎.osm) نیز وجود دارد که می‌توان از آن به انواع قالبهای دیگر (شامل SHP, POSTGIS, geojson) خروجی گرفت که در نرم‌افزارهای تخصصی GIS نیز استفاده می‌شود.

نرم‌افزار

طیف وسیعی از نرم‌افزارها و خدمات از داده‌های OSM استفاده می‌کنند. صفحه نرم‌افزار را ببینید.

توسعه نرم‌افزار

نمای کلی از اجزای نرم‌افزار OpenStreetMap.
مقالهٔ اصلی: fa:Develop

صفحه‌های راهنمای زیادی برای توسعه نرم‌افزار با استفاده از OpenStreetMap وجود دارد:

اگر سئوال یا ایده‌ای دارید یا اینکه فقط می‌خواهید توسعه‌دهندگان همکار را ملاقات کنید؛ با جامعه توسعه‌دهندگان OpenStreetMap تماس بگیرید. همچنین فهرستی از کتابهای مرتبط با توسعه نرم‌افزار OpenStreetMap داریم.

شاید این را هم بخواهید ببینید: فهرستی از سایر پروژه‌هایی که داده‌های جغرافیایی رایگان را گردآوری می‌کنند.

برنامه‌های وبی

توسعه‌دهندگانی که میخواهند از OpenStreetMap در برنامه‌های وبی خودشان استفاده کنند می‌توانند فهرست توابع کتابخانه‌ای جاوااسکریپت را ببینند. توابع دیگری نیز برای سایر زبانهای برنامه‌نویسی وجود دارد. نقشه لغزنده (Slippy Map) مخصوص به خودتان نیز توابع کتابخانه‌ای جاوااسکریپت و سیستم‌های مدیریت محتوای پشتیبانی کننده از OpenStreetMap مربوط به خود را فهرست کرده است. شاید به WMS و TMS یا ایجاد تایلهای خودتان نیز نیاز داشته باشید.

آموزش

دانشجویان در حال آموزش فرآیند ویرایش OpenStreetMap و کسب پیش‌زمینه‌ای از GIS در طی دوره‌ای در دانشگاهی در لندن.
مقالهٔ اصلی: Education

OpenStreetMap یک دوره منحصر به فرد آموزشی برپا کرده که بر روی معرفی عناوین مرتبط با OSM متمرکز است: نقشه‌کشی، تکنولوژی‌های متن‌باز، جمع‌سپاری (crowd sourcing) و تلاش دسته‌جمعی. این دوره مناسب دانشجویان دانشگاهی است. به علاوه، OpenStreetMap مسائل باز زیادی دارد که پروژه‌های دانشجویی خوبی از آن‌ها در می‌آید. اینها مواردی هستند که نیاز به تحقیقات و کارهای «طولانی مدت» دارند که می‌تواند در قالب پروژه‌های مجزا از هستهٔ توسعه متن‌باز که درون جامعه OSM می‌گذرد، انجام شود.

تحقیقات

مقالهٔ اصلی: Research

در کنفرانس SotM-EU 2011، آقای Muki Haklay یک سخنرانی تحت عنوان توصیه‌هایی به دانشگاههای علاقه‌مند به OSM داشت که ویدئوی آن به صورت آنلاین موجود است. برای جزئیات بیشتر از کارهای تحقیقاتی آکادمیک، صفحه تحقیقات را ببینید.