Pl:Tag:shop=mall

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg shop = mall
(sklep= centrum_handlowe)
Cevahir Mall.jpg
Opis
Centrum handlowe. Edit or translate this description.
Grupa: Sklepy
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do drogimoże być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Wikidane
Status: zaakceptowany

shop=mall - stosowany do oznaczenia centrum handlowego.

Opis obiektu

Odnosi się to zasadniczo do shopping mall lub "shopping center" w sensie amerykańskim lub "centrum handlowego" w sensie europejskim.

Ogólnie mówiąc, jeśli w pojedynczym budynku znajduje się wiele sklepów detalicznych, z których wychodzi się na wspólną, zamkniętą przestrzeń, jest to centrum handlowe. W takim przypadku wyjścia sklepów są skierowane do środka centrum lub leżą naprzeciwko siebie nawzajem. Ten tag można też stosować do układu złożonego z wielu budynków, z których każdy zawiera sklepy detaliczne z wyjściami położonymi na zewnętrznym obrysie budynku.

Centra handlowe zwykle uważa się za współczesne, ale można tak oznaczać także te z epoki wiktoriańskiej. Może to też mieć sens dla starych budynków młynów zaadaptowanych do potrzeb handlu detalicznego.

Mapowanie

Z powodu ich rozmiarów centra handlowe zwykle oznacza się jako obszar obszar wokół obrysu budynku wraz z tagiem building=commercial).
Przy szybkim mapowaniu ten tag może być umieszczony na pojedynczym węźle węzeł w środku centrum (obszar może zostać określony później).

Sklepy w centrum handlowym

Sklepy wewnątrz centrum handlowego powinny być oznaczane jako pojedyncze elementy (węzły lub nawet obszary wewnątrz centrum). Wynikają z tego interesujące kwestie na temat stopnia szczegółowości mapowania oraz jak postępować z centrami wielopoziomowymi.

Na ten temat zapoznaj się z dyskusją na stronie angielskiej. Zwróć uwagę, że te same problemy dotyczą także innych "kontenerów", takich jak stacje kolejowe zawierające wiele sklepów. Zobacz też hasła Indoor Mapping oraz Indoor/use cases#Shopping Centers.

Zdjęcia

Propozycje

Podobne tagi

  • shop=department_store - pojedynczy duży sklep wielobranżowy
  • amenity=marketplace - zbiór wielu sklepów w formie tymczasowych stoisk
  • Tag:landuse=retail - Obszar zawierający wiele sklepów detalicznych. Uwaga: czasami zespół osobnych sklepów detalicznych może być zgrupowany w formie "parku detalicznego". Może on przypominać centrum handlowe. Jeśli istnieje wspólna przestrzeń wewnętrzna, jak atrium łączące wszystkie te sklepy, to jest to z większym prawdopodobieństwem centrum handlowe.