Pl:Przewodnik dla początkujących 1.1.2

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Pl:Beginners Guide 1.1.2)
Jump to navigation Jump to search
Spis treści O projekcie OpenStreetMap Przeglądanie Jak wnieść wkład Wkład w dane mapowe Edytowanie Słowniczek Przewodnik dla początkujących

Zdjęcia lotnicze i satelitarne

Wiele firm oraz instytucji udostępnia zdjęcia, by wspomóc tworzenie OpenStreetMap, należy do nich między innymi Microsoft. Na terenie Polski mamy możliwość korzystania z danych dostępnych w ramach serwisu Geoportal. Pełna lista dostępnych do edytowania podkładów jest dostępna na tej stronie Licencja na której są one udostępniane zezwala bez ograniczeń korzystać z tych danych do edytowania OpenStreetMap, są one także poprawnie skalibrowane dla terenu Polski. Warto dodać podkłady służące do weryfikacji adresów oraz nazw ulic.

Popularne edytory jak domyślny na stronie OSM.org iD, oraz JOSM posiadają listę domyślnych podkładów z których możecie korzystać podczas edytowania mapy.

Inne

Dostępne są także inne inne źródła zdjęć lotniczych i satelitarnych, w tym Landsat. W tym celu patrz: Aerial imagery (en).

Uwaga

Przed przystąpieniem do rysowania z wykorzystaniem zdjęć lotniczych lub satelitarnych pamiętaj, że w dużej części przypadków są one przesunięte w porównaniu do rzeczywistości. Warto zasugerować się już zamieszczonymi danymi oraz śladami GPS. Ten problem nie dotyczy Geoportalu Ortofoto, gdzie autorzy dołożyli wszelkich starań aby ten podkład nie był przesunięty względem rzeczywistości.

Należy również sprawdzić czy licencja na jakiej udostępniono materiały jest zgodna z licencją ODbL na której udostępniane są dane OpenStreetMap

Zobacz też: Accuracy#Aerial imagery and georectification (en)

Do góry ↑ | Poprzednia ← | Następna →