Pl:Przewodnik dla początkujących 1.1.2

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Pl:Beginners Guide 1.1.2)
Jump to navigation Jump to search
Spis treści O projekcie OpenStreetMap Przeglądanie Jak wnieść wkład Wkład w dane mapowe Edytowanie Słowniczek Przewodnik dla początkujących

Geoportal, Yahoo! i Bing

Dzięki uprzejmości GUGiK, Yahoo! oraz Microsoftu jest możliwe korzystanie z ortofotomap zgromadzonych w serwisach Geoportal Ortofotomapa, Yahoo! Maps oraz Bing Maps. Zapewniają one zdjęcia lotnicze całego świata, w tym częściowe pokrycie zdjęciami wysokiej rozdzielczości, między innymi Polski (zasięg). Zaznaczyć należy jednak, iż korzystanie z pozostałych danych tych serwisów, np. nazw ulic, jest zabronione.

Popularne edytory jak domyślny na stronie OSM.org iD, Potlatch 2 oraz JOSM posiadają wbudowaną obsługę zdjęć Bing.

Więcej informacji: Yahoo! Aerial Imagery (en), Bing (en)

Inne

Dostępne są także inne inne źródła zdjęć lotniczych i satelitarnych, w tym Landsat. W tym celu patrz: Aerial imagery (en).

Uwaga

Przed przystąpieniem do rysowania z wykorzystaniem zdjęć lotniczych lub satelitarnych pamiętaj, iż w dużej części przypadków są one przesunięte w porównaniu do rzeczywistości. Warto zasugerować się już zamieszczonymi danymi oraz śladami GPS. Ten problem nie dotyczy Geoportalu Ortofoto, gdzie autorzy dołożyli wszelkich starań aby ten podkład nie był przesunięty względem rzeczywistości.

Zobacz też: Accuracy#Aerial imagery and georectification (en)

Do góry ↑ | Poprzednia ← | Następna →