Pl:Tag:highway=bus_guideway

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg highway = bus_guideway
Bus track.jpg
Opis
Trasa autobusu poruszającego się „sztywnym” torem, dzięki zastosowaniu prowadnic i kół prowadzących zamocowanych w pojeździe. Show/edit corresponding data item.
Odwzorowanie w OSM Carto
Rendering-highway-bus guideway-mapnik.png
Grupa: Drogi
Używane na tych elementach
nie może być przyporządkowany do punktumoże być przyporządkowany do liniinie może być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Implikuje
Przydatne kombinacje
Status: zatwierdzonyPage for proposal

highway=bus_guideway – służy do oznaczenia trasy autobusu poruszającego się „sztywnym” torem, dzięki zastosowaniu prowadnic i kół prowadzących zamocowanych w pojeździe.

[W] Autobusy torowe to autobusy prowadzone na części swojej trasy lub całkowitej, środkami zewnętrznymi, zwykle na dedykowanym torze. Ten tor, który często jest równoległy do istniejących dróg, wyklucza całkowicie pozostały ruch, umożliwiając utrzymanie niezawodnych rozkładów jazdy na intensywnie eksploatowanych korytarzach, nawet w godzinach szczytu.

Systemy prowadzenia mogą być fizyczne, takie jak krawężniki (w amerykańskim i kanadyjskim angielskim języku, "curbs") lub zdalne, takie jak prowadzenie optyczne lub radiowe.

Nie stosujemy tego tagowania na zwykłych utwardzonych drogach, które są przeznaczone tylko dla autobusów. Jedynym poprawnym sposobem tagowania tych dróg są tagi highway=service, access=no, bus=designated.

Tagowanie

Tag Opis Przykład
highway=bus_guideway
name=* Nazwa trasy autobusu torowego (jeśli dotyczy).
operator=* Nazwa operatora (jeśli znany)
access=no
bus=designated

Przykłady

Mannheim. Autobus torowy na torowisku tramwajowym.
Ipswich. Koło prowadzące autobusu torowego.