Pl:Tag:tower:type=bridge

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg tower:type = bridge
(rodzaj wieży = most)
Prag Altstädter Brückenturm 1835.jpg
Opis
Most w postacie wieży. Edit or translate this description.
Grupa: Budowle
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Wymagane znaczniki
Przydatne kombinacje
Status: szkic

Wikidane

tower:type=bridge - stosowany do dodatkowego oznaczenia mostu w kształcie wieży.

Opis obiektu

Bridge tower był typem warownej wieży zbudowanej na moście. Zwykle budowano je w okresie do wczesnych czasów nowożytnych jako część muru miejskiego lub zamku. Zwykle na obu końcach mostu znajduje się wieża.

Funkcja mostu jako wieży

Wieże te zostały zbudowane w czasach przed średniowiecznych i średniowiecznych, aby chronić dostęp do mostu i umożliwić pobieranie opłat drogowych na ważnych drogach przecinających rzeki, zwykle w pobliżu miast. Rzeki były często częścią obrony tych osad. W rezultacie ważne było, z punktu widzenia defensywy, że mosty nie pozwoliły atakującym wrogom się włamać. Mosty działały jak nadburcie i często miały mały most zwodzony. Oprócz ich autentycznych funkcji ochronnych i obronnych odegrały także rolę symboliczną i architektoniczną. Często te wieże były pierwszymi budynkami użyteczności publicznej, które podróżni zobaczyli zbliżając się do miasta.

Wysokie koszty takich wież były zwykle opłacane przez pobieranie opłat za przejazd. Bramy wież mostowych były zamknięte w nocy, aby nikt nie mógł przejść przez most w ciszy.

Neoromańskie wieże mostowe zostały zbudowane w XIX wieku. Celem tych wież była przede wszystkim dekoracja architektoniczna, ale także obronna. Po ostatecznym zniesieniu opłat za przejazd mostem na początku XX wieku wieże straciły swoją funkcję i często były rozbierane. Dzisiaj, kilka zachowanych wież mostowych służy jako punkt orientacyjny miasta i jest atrakcją dla turystów.

Mapowanie

Należy zaznaczyć obszar obszar na którym jest wieża lub nanieść węzeł węzeł na środku obiektu dodając tagi man_made=tower i tower:type=bridge (obowiązkowy).

Linie i warstwy pod mostami wieżowymi

Jeśli wieża mostowa stoi na moście, przeważnie przechodzi przez nią więcej dróg (highway=* lub railway=*).
Należy rozważyć dodanie tutaj tagu barrier=sally_port.
Oznaczamy wieżę mostu tym samym tagiem layer=*, jak t drogę przechodzącą przez wieżę.
Spróbujmy określić wysokość przejścia (maxheight=*) i oznacz go na odpowiednim odcinku drogi.
W ten sposób segment może być oznaczony tagiem jako tunnel=building_passage lub dla bardzo krótkich odcinków drogi covered=yes.

Przykłady