Cs:Key:covered

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Key:covered
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg covered
Covered.jpg
Popis
Objekt je něčím krytý. Edit or translate this description.
Skupina: Placement
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlumůže být použito na cestěmůže být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Vhodné kombinace
Viz též
Wikidata
Status: schválenoPage for proposal

Značka covered=* se používá pro označení, že objekt reprezentovaný uzlem, cestou nebo plochou je něčím krytý.

U silnic a železnic se to liší od značky tunnel=* tím, že je obvykle alespoň na jedné straně otevřený. Značka tunnel=* samozřejmě implikuje covered=*.

Také se používá v některých situacích, kde užití značky layer=* nemá smysl.

Použití

Tuto značku použijte:

  • U silnic, železnic, cest pro pěší nebo vodních cest, které jsou (i částečně) kryté nějakou budovou nebo jinou stavbou, která neodpovídá definici značky tunnel=* (včetně tunnel=building_passage).
  • K označení, že elektrické vedení, vedení vody, odpadní vody, atd. je v úzkém příkopu, který má typicky odstranitelný příklop, který umožňuje jeho překonání bez mostu. Tento příklop je možno odstranit kvůli opravám a kontrolám.
  • Pro zakopané objekty, které nevyhovují definici location=underground. Např. zakopané parkovací garáže s betonovým stropem.
  • Pro ochranu proti lavinám (tunnel=avalanche_protector), i když je na jedné straně otevřená.
  • Pro označení, že amenity=bicycle_parking je chráněno před deštěm.

Tuto značku NEPOUŽÍVEJTE:

  • Pro objekty v tunelech nebo pod mosty, kde vertikální uspořádání je definováno značkou layer=* v kombinaci s odpovídající značkou jako je bridge=*, nebo tunnel=*.
  • Pro prvky zakopané v zemi (location=underground) nebo potopené ve vodě (location=underwater). Ačkoliv pro podzemní garáže a nádrže je tato značka vhodná, jak je uvedeno výše.
  • Pro kryté mosty, které se značí jako bridge=covered.

Značení

Cesty, které prochází skrz budovy mají normálně stejnou (nebo žádnou) hodnotu layer=*, stejně jako budova.

Používá-li se bez značky layer=*, pak by cesta měla mít sdílené uzly s obrysem budovy v místech, kde jí prochází.

covered=yes

Používá se pro kryté objekty, které nejsou podloubím ani kolonádou.

covered=arcade (arkáda)

Podloubí je řada oblouků, nesených sloupy nebo pilíři, nebo krytý chodník, který je obklopen řadou takových oblouků na jedné nebo po obou stranách.[1] Taková cesta by se měla značit jako covered=arcade. Je-li arkáda součástí budovy, pak budova a cesta sdílí stejné uzly na místě vstupu a výstupu. Cesta je rozdělena vstupním a výstupním uzlem a jen část mezi nimi je označena covered=building_arcade. Vrstva layer=* je stejná jako u budovy. Takže pokud budova nemá značku layer=*, pak ji nemá ani cesta. Pro určení, která strana je otevřená použijte klíč arcade:left=open nebo arcade:right=open.

Kdy nepoužít arcade: Tato značka není určena pro mapování vnitřku budov. Zeď na jedné straně je považována za vnější zeď, která má vchody vedoucí do budovy. Pro mapování vnitřku budov lze použít indoor=yes. Také není určena pro mapování prostých přesahů střech nebo slepých arkád.

covered=colonnade (kolonáda)

Podobá se arkádě, ale liší se z pohledu architektury, kolonáda se skládá z dlouhé řady sloupů spojených kladím. Často stojí volně nebo je součástí budovy.[2] Takovéto cesty by měly být označeny jako covered=colonnade. Je-li kolonáda součástí budovy, pak budova a cesta sdílí stejné uzly na místě vstupu a výstupu. Cesta je rozdělena vstupním a výstupním uzlem a jen část mezi nimi je označena covered=colonnade. Vrstva layer=* je stejná jako u budovy. Takže pokud budova nemá značku layer=*, pak ji nemá ani cesta. Pro určení, která strana je otevřená použijte klíč colonnade:left=open nebo colonnade:right=open.

Kdy nepoužít colonnade: Tato značka není určena pro mapování vnitřku budov. Zeď na jedné straně je považována za vnější zeď, která má vchody vedoucí do budovy. Pro mapování vnitřku budov lze použít indoor=yes. Také není určena pro mapování prostých přesahů střech.

Příklady

Doplňkové vlastnosti

Značkou maxheight=* můžete určit světlou výšku kryté cesty nebo plochy.

Zdůvodnění

Tato sekce byla od schválení této značky změněna v důsledku vylepšení definice značky layer=*.

Zatímco použití značek layer=* a level=* svým způsobem znamená, že jeden objekt je nad jiným, existuje mnoho situací, kdy jsou tyto značky nevhodné a mohou být zavádějící v kontextu mapovaného subsystému.

Například, když budova má cestu, která jí prochází, pak budova a cesta skrz ní nemohou mít přiřazeny odlišné vrstvy layer=*. V této situaci se používá značka tunnel=building_passage, pokud je cesta obklopena zdmi ze všech stran. Značku covered=* pak používáme, pokud je cesta alespoň na jedné straně otevřená.

Značka covered=* přidaná na cestě může zjednodušovat navigaci v případech kdy se například hledá cesta, která se má vyhnout venkovnímu počasí.

V jiných případech mohou mít objekty přiřazeny různé vrstvy layer=*, ale nemohou být zmapovány značkami bridge=*, tunnel=*, nebo mapováním vnitřku budov - v těchto případech značka covered=* poskytuje jednoduchý způsob, jak tuto situaci zmapovat.

Jiný případ užití je, když některé objekty jako třeba podzemní parkoviště nebo nádrže jsou kryty nějakým objektem, který nebude sám o sobě zmapovaný.

Viz také

Odkazy