Cs:Key:lunch

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Key:lunch
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg lunch
Ägyptisches Mittagessen.JPG
Popis
Pro sdělení, že kavárna, obchod nebo škola nabízí oběd. Edit or translate this description.
Skupina: Vlastnosti
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlunemělo by být použito na cestěmůže být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Vhodné kombinace
Wikidata
Status: koncept

Oběd je jídlo, které se konzumuje okolo poledne. Obvykle je to v mnoha kulturách to nejvydatnější jídlo dne.

Při objednávání À la carte je každé jídlo připraveno podle objednávky a s odpovídajícím zdržením a cenou. Naproti tomu obědové menu využívá úspory z rozsahu, což eliminuje zdržení a při stejné kvalitě je levnější.

V závislosti na vytížení restaurace se buď nabízí jen jedno jídlo nebo jejich omezený výběr. Denní menu se obvykle mění a tedy je každý den nabízena různá množina jídel. Existují i zařízení, které nabízí i jiné druhy obědů, například bufety "všechno, co sníte".

Podnik, který má kuchyni může nabízet jak obědy tak nabídku dle jídelního lístku. Některé podniky se mohou specializovat výhradně na obědy a jsou otevřeny jen okolo poledne, což někdy platí pro amenity=fast_food. Jiné podniky provozují kuchyň jen přes oběd, i když jsou otevřeny celý den, a nabízí teplá jídla jen k obědu - často třeba amenity=pub.

Některé podniky se mohou rozhodnout provozovat kuchyň neustále v daném rozsahu konkrétního dne, zatímco jiné mohou před obědem uvařit jen určitý počet jídel a nabízet je jen do vyprodání.

Zdůvodnění značení

Je velmi vhodné značit přesnou dobu podávání oběda.

 • Před odchodem na oběd se můžete rozhodovat, které místo navštívit, podle času. Pokud je oběd nabízen od 11:00, pak, pokud vyrážíte po 14:00, máte malou šanci, že ještě něco zbylo.
 • Je dobré vědět, které podniky nabízejí obědy také o víkendech.
 • Ochutnávání poledních nabídek může být dobrým a levným způsobem, jak si otestovat různé restaurace, když hledíte na peníze. Dobrá restaurace si v podstatě nemůže dovolit nabízet podřadná jídla ani jako polední menu, takže jejich kvalita může být dobrým indikátorem, jak se v restauraci dobře vaří.
 • V kancelářském prostředí, kde přestávka na oběd může být jen půl hodiny, nemusí být čas na normální oběd v restauraci, protože to déle trvá. Z toho důvodu si zaměstnanci často nosí do práce vlastní jídlo, chodí do fast-foodů či jí obědová menu.
 • Pokud se někdo přestěhuje do nového místa, pak je dobré vědět, jaké jsou nabídky poledních menu v okolí. Místní většinou ví jen o několika málo místech.

Příklady

lunch=yes/no/Mo-Fr 11:30-14:00 se používá pro sdělení, že restaurace/kavárna, obchod nebo škola/školka nabízí (teplý) oběd, obědový balíček, polední menu nebo turistické menu nebo také bufet v poledne. (Poznámka: diskutujte, prosím, o druzích oběda na diskusní stránce)
Volitelně můžete tuto službu popsat: lunch:*=yes/no/Mo-Su 11:30-14:00

Vždy přidejte lunch=yes
Příklad 1: lunch:warm=Mo-Fr 11:30-14:00; Sa-Su 12:00-14:30
Příklad 2: lunch:tourist_menu=Mo-Su 12:00-14:30
Příklad 3:
lunch:buffet=Mo-Sa 12:00-15:00
lunch:menu=Su 12:00-15:00
Příklad 4: (vaří obědy každý pracovní den od 11 hodin do vyprodání)
lunch:menu=Mo-Fr 11:00+

Možné doplňkové značky (vítány jsou lepší názvy)

 • lunch:menu:url - webová stránka/umístění na sociální síti, kde se dopředu publikuje polední menu
 • lunch:menu:email - e-mailová adresa nebo mailing list, kde se publikuje polední menu
 • lunch:menu:publish_time - některá zařízení publikují menu na následující týden v pátek, zatímco jiná v daný den v 11 hodin. Je vhodné to vědět, i když menu není publikováno na webových stránkách, protože není vhodné se ptát telefonicky dříve, než se třeba kuchař rozhodl, co bude v ten den vařit.
 • lunch:menu:subscription=yes/no/only - zda lze menu objednat/předplatit dopředu, třeba na celý týden. Některé podniky nabízí oběd pouze těm, kteří si ho dopředu objednali.
 • lunch:menu:non_subscribers=yes/no
 • lunch:menu:course:soup=yes/no - zda je obvykle součástí nabídky polévka
 • lunch:menu:course:main=yes/no - zda je obvykle součástí nabídky hlavní chod(en)
 • lunch:menu:course:dessert=yes/no - zda je obvykle součástí nabídky dezert. V některých místech to může být volitelné, ale obvykle je levnější je koupit jako součást nabídky, nebo se dokonce zvlášť nemusí ani prodávat.
 • lunch:menu:price - přesná cena se může rok od roku lišit nebo záviset na menu, ale pro někoho může být dobré znát cenový rozsah
 • lunch:menu:choices - přibližný počet jídel, ze kterých si můžete vybrat VYŘEŠIT: jak to počítat, pokud si můžete vybrat ze dvou polévek a tří hlavních jídel?
 • lunch:menu:takeaway=yes/no/only - polední menu si lze vzít s sebou, jako každé jiné jídlo. Dále existují případy, kdy je polední menu dostupné, pouze pokud si ho odnesete s sebou. Což znamená, že ho nemůžete sníst namístě, pravděpodobně kvůli malé kapacitě podniku. Podobné značce takeaway=*.
 • lunch:menu:delivery=yes/no/only - zda je možné si polední menu nechat dovézt, nebo je nabízeno pouze pro rozvoz. Poslední případ znamená, že si ho nemůžete sníst v místě. Podobně jako u značky delivery=* lze uvést časový rozsah, kdy se obvykle rozváží.

Podniky obecně nabízející obědy

Obědy se podávají v podnicích a obchodem jako jsou třeba:viz také:


Tuto značku může také použít na těchto místech:

Výskyt v reálném světě

Evropa: Maďarsko

Společné stolování má dlouhou tradici. Říká se, že bytová sídliště v době komunismu ani neměla byty s kuchyněmi pro vážně míněné vaření.

Počínaje od ekonomické krize od roku 2007 měly jak podniky tak dělníci málo peněz. Aby získaly další peníze a kvůli konkurenci západních fast-foodů, více a více podniků, které měly kuchyni, začalo nabízet polední menu.

Podle neformálního soukromého průzkumu v Budapešti téměř všechny hospody s kuchyní nabízely v roce 2016 polední menu a také téměř polovina restaurací. Obvykle, ale ne vždy, jsou to nejdražší restaurace, které nenabízejí polední menu jiná než "turistická menu" (která jsou obvykle dražší, než kdybyste si objednali z jídelníčku v jiné restauraci střední třídy). V menších městech je neobvyklé narazit na restauraci, která vůbec nenabízí polední menu.

Viz také

Příklady

Warning: Default sort key "lunch" overrides earlier default sort key "Key:lunch".