Cs:Key:lunch

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg lunch
Ägyptisches Mittagessen.JPG
Popis
Pro sdělení, že kavárna, obchod nebo škola nabízí oběd. Show/edit corresponding data item.
Skupina: Vlastnosti
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlunemělo by být použito na cestěmůže být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Vhodné kombinace
Viz též
Status: používánoPage for proposal

 Oběd je jídlo, které se konzumuje okolo poledne. Obvykle je to v mnoha kulturách to nejvydatnější jídlo dne.

Při objednávání  À la carte je každé jídlo připraveno podle objednávky a s odpovídajícím zdržením a cenou. Naproti tomu obědové menu využívá úspory z rozsahu, což eliminuje zdržení a při stejné kvalitě je levnější.

V závislosti na vytížení restaurace se buď nabízí jen jedno jídlo nebo jejich omezený výběr. Denní menu se obvykle mění a tedy je každý den nabízena různá množina jídel. Existují i zařízení, které nabízí i jiné druhy obědů, například bufety "všechno, co sníte".

Podnik, který má kuchyni může nabízet jak obědy tak nabídku dle jídelního lístku. Některé podniky se mohou specializovat výhradně na obědy a jsou otevřeny jen okolo poledne, což někdy platí pro amenity=fast_food. Jiné podniky provozují kuchyň jen přes oběd, i když jsou otevřeny celý den, a nabízí teplá jídla jen k obědu - často třeba amenity=pub.

Některé podniky se mohou rozhodnout provozovat kuchyň neustále v daném rozsahu konkrétního dne, zatímco jiné mohou před obědem uvařit jen určitý počet jídel a nabízet je jen do vyprodání.

Zdůvodnění značení

Je velmi vhodné značit přesnou dobu podávání oběda.

 • Před odchodem na oběd se můžete rozhodovat, které místo navštívit, podle času. Pokud je oběd nabízen od 11:00, pak, pokud vyrážíte po 14:00, máte malou šanci, že ještě něco zbylo.
 • Je dobré vědět, které podniky nabízejí obědy také o víkendech.
 • Ochutnávání poledních nabídek může být dobrým a levným způsobem, jak si otestovat různé restaurace, když hledíte na peníze. Dobrá restaurace si v podstatě nemůže dovolit nabízet podřadná jídla ani jako polední menu, takže jejich kvalita může být dobrým indikátorem, jak se v restauraci dobře vaří.
 • V kancelářském prostředí, kde přestávka na oběd může být jen půl hodiny, nemusí být čas na normální oběd v restauraci, protože to déle trvá. Z toho důvodu si zaměstnanci často nosí do práce vlastní jídlo, chodí do fast-foodů či jí obědová menu.
 • Pokud se někdo přestěhuje do nového místa, pak je dobré vědět, jaké jsou nabídky poledních menu v okolí. Místní většinou ví jen o několika málo místech.

Příklady

lunch=yes/no/Mo-Fr 11:30-14:00 se používá pro sdělení, že restaurace/kavárna, obchod nebo škola/školka nabízí (teplý) oběd, obědový balíček, polední menu nebo turistické menu nebo také bufet v poledne. (Poznámka: diskutujte, prosím, o druzích oběda na diskusní stránce)
Volitelně můžete tuto službu popsat: lunch:*=yes/no/Mo-Su 11:30-14:00

Vždy přidejte lunch=yes
Příklad 1: lunch:warm=Mo-Fr 11:30-14:00; Sa-Su 12:00-14:30
Příklad 2: lunch:tourist_menu=Mo-Su 12:00-14:30
Příklad 3:
lunch:buffet=Mo-Sa 12:00-15:00
lunch:menu=Su 12:00-15:00
Příklad 4: (vaří obědy každý pracovní den od 11 hodin do vyprodání)
lunch:menu=Mo-Fr 11:00+

Možné doplňkové značky (vítány jsou lepší názvy)

 • lunch:menu:url - webová stránka/umístění na sociální síti, kde se dopředu publikuje polední menu
 • lunch:menu:email - e-mailová adresa nebo mailing list, kde se publikuje polední menu
 • lunch:menu:publish_time - některá zařízení publikují menu na následující týden v pátek, zatímco jiná v daný den v 11 hodin. Je vhodné to vědět, i když menu není publikováno na webových stránkách, protože není vhodné se ptát telefonicky dříve, než se třeba kuchař rozhodl, co bude v ten den vařit.
 • lunch:menu:subscription=yes/no/only - zda lze menu objednat/předplatit dopředu, třeba na celý týden. Některé podniky nabízí oběd pouze těm, kteří si ho dopředu objednali.
 • lunch:menu:non_subscribers=yes/no
 • lunch:menu:course:soup=yes/no - zda je obvykle součástí nabídky  polévka
 • lunch:menu:course:main=yes/no - zda je obvykle součástí nabídky  hlavní chod(en)
 • lunch:menu:course:dessert=yes/no - zda je obvykle součástí nabídky  dezert. V některých místech to může být volitelné, ale obvykle je levnější je koupit jako součást nabídky, nebo se dokonce zvlášť nemusí ani prodávat.
 • lunch:menu:price - přesná cena se může rok od roku lišit nebo záviset na menu, ale pro někoho může být dobré znát cenový rozsah
 • lunch:menu:choices - přibližný počet jídel, ze kterých si můžete vybrat VYŘEŠIT: jak to počítat, pokud si můžete vybrat ze dvou polévek a tří hlavních jídel?
 • lunch:menu:takeaway=yes/no/only - polední menu si lze vzít s sebou, jako každé jiné jídlo. Dále existují případy, kdy je polední menu dostupné, pouze pokud si ho odnesete s sebou. Což znamená, že ho nemůžete sníst namístě, pravděpodobně kvůli malé kapacitě podniku. Podobné značce takeaway=*.
 • lunch:menu:delivery=yes/no/only - zda je možné si polední menu nechat dovézt, nebo je nabízeno pouze pro rozvoz. Poslední případ znamená, že si ho nemůžete sníst v místě. Podobně jako u značky delivery=* lze uvést časový rozsah, kdy se obvykle rozváží.

Podniky obecně nabízející obědy

Obědy se podávají v podnicích a obchodem jako jsou třeba:viz také:


Tuto značku může také použít na těchto místech:

Výskyt v reálném světě

Evropa: Maďarsko

Společné stolování má dlouhou tradici. Říká se, že bytová sídliště v době komunismu ani neměla byty s kuchyněmi pro vážně míněné vaření.

Počínaje od  ekonomické krize od roku 2007 měly jak podniky tak dělníci málo peněz. Aby získaly další peníze a kvůli konkurenci západních fast-foodů, více a více podniků, které měly kuchyni, začalo nabízet polední menu.

Podle neformálního soukromého průzkumu v  Budapešti téměř všechny hospody s kuchyní nabízely v roce 2016 polední menu a také téměř polovina restaurací. Obvykle, ale ne vždy, jsou to nejdražší restaurace, které nenabízejí polední menu jiná než "turistická menu" (která jsou obvykle dražší, než kdybyste si objednali z jídelníčku v jiné restauraci střední třídy). V menších městech je neobvyklé narazit na restauraci, která vůbec nenabízí polední menu.

Viz také

Příklady