Cs:Highway Tag Africa

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Highway Tag Africa
· Afrikaans · Alemannisch · aragonés · asturianu · Aymar aru · azərbaycanca · Bahasa Indonesia · Bahasa Melayu · bamanankan · Bân-lâm-gú · Basa Jawa · Basa Sunda · Baso Minangkabau · bosanski · brezhoneg · català · čeština · corsu · dansk · Deutsch · eesti · English · español · Esperanto · estremeñu · euskara · français · Frysk · Gaeilge · Gàidhlig · galego · Hausa · hrvatski · Igbo · interlingua · Interlingue · isiXhosa · isiZulu · íslenska · italiano · Kiswahili · Kreyòl ayisyen · kréyòl gwadloupéyen · Kurdî · Latina · latviešu · Lëtzebuergesch · lietuvių · Limburgs · magyar · Malagasy · Malti · Nederlands · Nedersaksies · norsk bokmål · norsk nynorsk · occitan · Oromoo · oʻzbekcha/ўзбекча · Plattdüütsch · polski · português · română · shqip · slovenčina · slovenščina · Soomaaliga · suomi · svenska · Tagalog · Tiếng Việt · Türkçe · Vahcuengh · vèneto · Wolof · Yorùbá · Zazaki · српски / srpski · авар · Аҧсшәа · беларуская · български · қазақша · Кыргызча · македонски · монгол · русский · тоҷикӣ · українська · Ελληνικά · Հայերեն · ქართული · नेपाली · भोजपुरी · मराठी · संस्कृतम् · हिन्दी · অসমীয়া · বাংলা · ਪੰਜਾਬੀ · ગુજરાતી · ଓଡ଼ିଆ · தமிழ் · తెలుగు · ಕನ್ನಡ · മലയാളം · සිංහල · བོད་ཡིག · ไทย · မြန်မာဘာသာ · ລາວ · ភាសាខ្មែរ · ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ · አማርኛ · 한국어 · 日本語 · 中文(简体)‎ · 中文(繁體)‎ · 吴语 · 粵語 · ייִדיש · עברית · اردو · العربية · پښتو · سنڌي · فارسی · ދިވެހިބަސް

Typologie silniční sítě v afrických zemích

Na základě zkušeností s aktivacemi v různých zemích, Humanitarian OpenStreetMap Team komunita vyvinula tuto klasifikaci cest/silnic, která je lépe přizpůsobená kontextu afrických zemí. Předtím, než budete provádět modifikace této stránky, jste zváni k návštěvě a diskuzím na Hot (en) nebo Hot-Francophone (fr) Discussion.

Cíl

Vlastnosti silniční sítě v zemích Afriky neodpovídají vždy zcela jejich ekonomickému a sociálnímu významu. Typologie silniční sítě by měla být proto spíše založena na významu konkrétní silnice než na typu jejího povrchu nebo na jejím vzhledu. V některých oblastech bývají hlavní silnice nezpevněné a těžce poškozené během období dešťů. Pro vzdálené mapující z jiných zemí je důležité přizpůsobit se této skutečnosti. V některých oblastech, jako je například Sahel, je také důležité uvažovat hustotu silniční sítě.

Zde uvedená typologie silniční sítě se používá pro africké země a další regiony v Asii a Latinské Americe, které mají podobné charakteristiky. Je založena na zkušenostech z mapování v různých zemích, pozorováních a diskuzích s neziskovými organizacemi a komunitami OSM v různých zemích. V některých oblastech je velmi hustá síť silnic s mnoha cestami vedoucími do všech směrů. V tomto kontextu je proto důležité nastavit hierarchii silnic/cest tak, aby byly zdůrazněny ty silnice/cesty, které jsou významné z ekonomického hlediska. highway=tertiary se používá k označení silnic propojujících se s městy, která poskytují regionální (krajské) služby. Dále, highway=unclassified označuje vedlejší silnice. Je důležité odlišit tyto venkovské silnice propojující vesnice od cest vedoucích na periferie vesnic nebo provozních cest (případně soukromých cest), které spojují pouze krátké vzdálenosti mezi obydlími. Je důležité poznamenat, že highway=track není jen jednodušší konstrukční třídou sídelních cest, a pokud máte pochybnosti o tom, jaké označení použít, použijte highway=road, přičemž mějte na paměti, že mnoho cest se vytváří opakovanou chůzí a pohybem zvířat.

Každý mapující by měl přiřadit klasifikaci konkrétní silnici ve chvíli, kdy ji přidává do OSM databáze. Jakmile je silniční síť dokončena, máme vytvořen celkový pohled na silniční síť a zkušení mapující ji mohou revidovat a zajistit, aby byla správně nastavena hierarchie hlavních silnic.

V této oblasti je zde prostor pro vaše doporučení, prosím, sdílejte své zkušenosti/svou praxi z dalších zemí. Ke komunikaci používejte Hot (en) nebo Hot-Francophone (fr) Discussion.

Poznámka: Jižní Afrika má aktivní OSM mapující komunitu a používá rozšířená označení/tagy.

Klasifikace založená na ekonomickém a sociálním významu silniční sítě

Označení Highway odráží ekonomický a sociální význam dané silnice. Níže jsou uvedeny podrobnosti ke klasifikaci běžně užívané při hodnocení silniční sítě.

Key Value Český iD Element Comment Rendering Photo
Roads
highway motorway Dálnice Cesta A restricted access major divided highway, normally with 2 or more running lanes plus emergency hard shoulder. Equivalent to the Freeway, Autobahn, etc.
Rendering-highway motorway neutral.png
Motorway-photo.jpg
highway trunk Víceproudá silnice Cesta A main road with a motorway-like layout which is restricted to motorised vehicles. Other than motorways, trunk roads might have crossings or traffic lights. Rendering-highway trunk neutral.png
EA highway trunk.jpg
highway primary Silnice 1. třídy Cesta

Major transportation routes between and into major cities within a country.

Passable by vehicles with 4 or more wheels, engineered alignment. Motorcycles, bicycles, or foot traffic may be restricted.

Indicative info only - can vary. Width: 5 to 20 meter; often paved.

Rendering-highway primary neutral.png
Ea highway primary.JPG
highway secondary Silnice 2. třídy Cesta

Major transportation routes connecting cities and large towns. Collector function in urban areas.

Passable by vehicles with 4 or more wheels, motorcycles, bicycles, or foot and animal traffic.

Indicative info only - can vary. Width: 3 to 7 meters; may be paved.

Rendering-highway secondary neutral.png Ea highway secondary.JPG
highway tertiary Silnice 3. třídy Cesta

Major transportation routes connecting towns and larger villages. Collector function in urban areas.

Passable by vehicles with 4 or more wheels, motorcycles, bicycles, or foot and animal traffic.

Indicative info only - can vary. Width: 3 to 7 meters; may be paved.

Rendering-highway tertiary neutral.png South of Kalangba en route to Outamba-Kilimi Park.JPG
highway unclassified Silnice bez klasifikace Cesta

Minor collector roads that allow travel and commerce from paths and residential roads to and between settlements. While generally not residential, there can be houses along the road.

May be passable by vehicles with 4 or more wheels, motorcycles, bicycles, or foot traffic.

Indicative info only - can vary. Width: 3 to 7 meters; may be paved.

Rendering-highway unclassified.png Ea highway unclassified.JPG
highway residential Ulice Cesta

In urban areas or rural villages, roads which serve as an access to housing, without function of connecting settlements. Often lined with housing.

May be passable by vehicles with 4 or more wheels, motorcycles, bicycles, or foot traffic.

Note: this has been edited from the original which said "This tag is used only in urban areas and only on roads which serve no other purpose than residential. " as the East African tagging guide continues to say.

Indicative info only - can vary. Width: 3 to 7 meters; may be paved.

Rendering-highway residential.png Ea highway residential.JPG
highway service Účelová komunikace, příjezd Cesta

Mainly Private Driveways or access roads to homes or businesses for a few hundred meters maximum, does not have a through connecting function.

Passable by vehicles with 4 or more wheels, motorcycles, bicycles, or foot traffic.

Indicative info only - can vary. Width: 3 to 7 meters; may be paved.

Rendering-highway unclassified.png
highway track Lesní, polní cesta Cesta

Access route from dwellings to agricultural and forestry areas. Roads within National Parks and Game Reserves may be tagged as tracks. No connection function between settlements.

May be passable by vehicles with 4 wheels, motorcycles, bicycles, or foot traffic.

Indicative info only - can vary. Width: 3 to 7 meters; may be paved.

Highway track.png EA highway track.jpg
Paths
highway path Pěšina Cesta

Travel route between dwellings, settlements, or water sources, and for livestock movement. May be the primary access route for isolated settlements. Connection way by foot within an urban area.

Not passable for vehicles with 4 wheels. Steep grades, narrow width, irregular alignment, obstacles, boulders, stream crossings, and seasonal use.

Note: A metal roof arrives by vehicle therefore roads to settlements with metal roofs are typically unclassified or residential (not path)

Indicative info only - can vary. Width: 1 to 3 meters; not paved.

Path osm.png Ea highway path.JPG

Stav silničního povrchu

Fyzický povrch silnice je možné označit příslušným štítkem/tagem.

Obecně, zpevněný povrch (asfalt, dlažební kostky, beton…) se označuje jako surface=paved a nezpevněný povrch (půda, písek…) jako surface=unpaved.

Popis může být více specifický:

surface=asphalt (asfalt)
surface=cobblestone (dlažební kostky)
surface=concrete (beton)

surface=ground (půda)
surface=sand (písek)
surface=gravel (štěrk)

Standardně se předpokládá, že cesty/silnice označené jako primary/secondary/tertiary/unclassified/residential a service highway=* mají zpevněný povrch. Pokud tomu tak není, musí to být zmíněno, a to především, je-li povrch nezpevněný. Pokud je cesta/silnice pokryta výmoly z více než 50 %, je povrch považován za nezpevněný.

Naproti tomu označení highway=track je standardně považováno za označení nezpevněného povrchu.

K typu povrchového materiálu ještě může být doplněna „sjízdnost“ nebo „nerovnost“ cesty/silnice, a to indikátorem smoothness=*. To by mělo napomoci určení, jaké vozidlo může skutečně danou cestu nebo silnici využít.

Value Description
excellent billiards
good Usable with racing bike
intermediate Usable with city bike, sports cars, scooter...
bad Usable with trekking bike, "normal" cars. One can not exclude potholes.
very_bad Usable with car with high clearance. Typically with 404 bachée. "Normal" cars can't go through.
horrible 4Wheel drive only.
very_horrible 4Wheel drive cars can't go through or it is very difficult, with help of winch. Usable with tractor, ATV, motorcycle, zebu carts.
impassable No wheeled vehicle. Road damaged for instance.

A suggestion would be to smoothness only when it is equal or lower than bad.

Sezonní cesty

Seasonal roads are indicated by seasonal=yes. In opposite, one can indicate that a road is usable year around with seasonal=no.

An approximative closing period can be provided with a conditional restriction [1]:
access:conditional=no @ Dec-Apr: this track is usually closed from December to April (or open from May to November).

For the more complicated case where a track may be usable by 4Wheel drive car during dry season but only with zebu carts in rainy season, the following scheme is suitable:

Přechody řek

When a road is crossing a river, whatever it is with a bridge, an organized ford ("radier", "baden") or natural ford, it should be tagged on the portion of the road affected. If the crossing section is too small (or difficult to separate the two ends), we put the information only on one point.

Mosty

Bridges are tagged by default with bridge=yes and they should always also have a layer=1 tag. Practically the only case where another bridge=* value is used is when the bridge is very low (ie. has a low profile) and is regularly submerged under water during floods or rains. In such cases it should be tagged with bridge=low_water_crossing.

The bridge surface, especially if different from the main road, can be indicated with surface=*. For instance, surface=metal, surface=concrete, surface=asphalt or surface=wood.

In addition to the surfaces described above some bridges have (wood) beams oriented in the drive direction so that there is only two narrow ways for the wheels. It is a problem for bicycles and motorcycles that can not cross such bridges:
bridge=yes
layer=1
bicycle=no
motorcycle=no
surface=wood:lanes if beams are made of wood

Finally, for some bridges, you should carry your own beams, one may use surface=no.

If the bridge is prone to flooding, i.e. water may run over it during floods or heavy rains, a flood_prone=yes tag should be added.

As noted above some lower profile bridges are built intentionally so that they are submerged during floods or rains and are tagged with bridge=low_water_crossing. This tag alone implies that the bridge may be submerged at times but the flood_prone=yes tag is good to add also on these for clarity.

In some cases there is an alternative way for the crossing near the bridge. Such crossings (whether they be for trucks, bicycles or motorcycles -- or even regular cars) should be mapped. They involve a ford (ford=yes) in almost all cases. A number of these crossings are built intentionally -- even if the ford itself would be a natural one -- not only for trucks (when the bridge is too light-structured for them) or two-wheelers but also simply as an backup passage for all vehicles in case the bridge might be washed away in more severe floods. This is why such alternative crossings are important to map!

Ostatní přechody

Fords: River or water crossings without a bridge are fords and should be tagged with ford=yes. This applies to both natural and constructed ("organized") crossings. depth=* allows to indicate the usual (dry season, out of flood or hurricane) depth of the water. depth=0 will be used for crossing usually dry but that may be used upon water. In opposite, a crossing usually dry that become dangerous to use once water is flooding should be tagged as flood_prone=yes. surface=* can be used as usual. A constructed/"organized" ford is often made of concrete and should be tagged surface=concrete, accordingly.

Note that if any structure exists that allows normal level water of any waterway (river, stream or drain) to pass under the road it is not a ford! It might well be a bridge=low_water_crossing as explained above -- or possibly a culvert if there is a single tube under the road under 3 meters in diameter. Culverts are tagged on the waterway which is split as bridges for only the part that crosses the road and tagged with tunnel=culvert and a layer=-1 tag.

For river crossing with boats, use: route=ferry

Vícero cest

In some areas, there are no formal paths, but several unpaved paths example very close to each other (within 100m) that all lead to the same destination or town. As of now, practice has been to add a way to the centermost or average of these paths. previous discussion]

Příklady

Example of secondary highway tagging in Sierra Leone, West Africa.


Reference