Cs:Key:social_facility

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Key:social facility
· Afrikaans · Alemannisch · aragonés · asturianu · Aymar aru · azərbaycanca · Bahasa Indonesia · Bahasa Melayu · bamanankan · Bân-lâm-gú · Basa Jawa · Basa Sunda · Baso Minangkabau · bosanski · brezhoneg · català · čeština · corsu · dansk · Deutsch · eesti · English · español · Esperanto · estremeñu · euskara · français · Frysk · Gaeilge · Gàidhlig · galego · Hausa · hrvatski · Igbo · interlingua · Interlingue · isiXhosa · isiZulu · íslenska · italiano · Kiswahili · Kreyòl ayisyen · kréyòl gwadloupéyen · Kurdî · Latina · latviešu · Lëtzebuergesch · lietuvių · Limburgs · magyar · Malagasy · Malti · Nederlands · Nedersaksies · norsk bokmål · norsk nynorsk · occitan · Oromoo · oʻzbekcha/ўзбекча · Plattdüütsch · polski · português · română · shqip · slovenčina · slovenščina · Soomaaliga · suomi · svenska · Tagalog · Tiếng Việt · Türkçe · Türkmençe · Vahcuengh · vèneto · walon · Wolof · Yorùbá · Zazaki · isiZulu · српски / srpski · авар · Аҧсшәа · башҡортса · беларуская · български · қазақша · Кыргызча · македонски · монгол · русский · тоҷикӣ · українська · Ελληνικά · Հայերեն · ქართული · नेपाली · भोजपुरी · मराठी · संस्कृतम् · हिन्दी · অসমীয়া · বাংলা · ਪੰਜਾਬੀ · ગુજરાતી · ଓଡ଼ିଆ · தமிழ் · తెలుగు · ಕನ್ನಡ · മലയാളം · සිංහල · བོད་ཡིག · ไทย · မြန်မာဘာသာ · ລາວ · ភាសាខ្មែរ · ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ · አማርኛ · 한국어 · 日本語 · 中文(简体)‎ · 中文(繁體)‎ · 吴语 · 粵語 · ייִדיש · עברית · اردو · العربية · پښتو · سنڌي · فارسی · ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg social_facility
Osm element key.svg
Popis
Zařízení poskytující sociální služby
Skupina: Social_facility
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlunemělo by být použito na cestěmůže být použito na plošepoužití na relaci nespecifikováno
Vyžaduje
Vhodné kombinace
Wikidata
Status: schválenoPage for proposal

Zařízení poskytující sociální služby je jakékoliv místo, kde se poskytují Wikipedia-16px.png sociální služby:

Sociální službou se rozumí činnost nebo soubor činností zajišťujících pomoc a podporu osobám za účelem sociálního začlenění nebo prevence sociálního vyloučení.

Konkrétní příklady sociálního zařízení jsou domovy důchodců, domovy s asistenční službou, drogové kliniky, dílny pro invalidy a útulky pro bezdomovce. Není žádné omezení na to, kdo sociální služby poskytuje.

Jak mapovat

Značkou amenity=social_facility označte prvek, který poskytuje sociální služby. Pro bližší popis prvek doplňte dodatečnými značkami, jak je popsáno na této wiki.

Různé typy sociálních zařízení

Sociální zařízení existují v mnoha různých typech a může se jednat o místo, kde je služba poskytována nebo odkud je řízena. Typy sociálních zařízení jsou definovány úrovní poskytované péče nebo poskytované služby a tím, zda lidé v místě bydlí. Pro popis komu zařízení slouží se používá značka social_facility:for=*, která je popsána níže.

Pro prvky, které se zaměřují na léčení konkrétních akutních nemocí, jako jsou služby normálně poskytované v nemocnicích, by se měla používat značka nemocnice - amenity=hospital.

Pro prvky, které se zaměřují na pomoc při katastrofách, jako jsou dočasné nouzové přístřešky, se doporučuje používat značky projektu Humanitarian_OSM_Tags(en). Jedná se o model ve vývoji a vaše připomínky jsou vítány na diskusní stránce(en).

Značka Ikona Popis
social_facility=group_home Group home.svg Wikipedia-16px.png Skupinové bydlení(en) je bytový dům zaměřený na určitou skupinu lidí, který poskytuje sociální a zdravotnické služby a také volnočasové aktivity nebo jídlo a konečně nějakou formu dohledu. Příkladem mohou být domovy pro seniory, ubytovny pro děti/mladistvé, které nemohou žít se svými rodinami, Wikipedia-16px.png domy na půli cesty pro lidi se závislostmi nebo malými konflikty se zákonem.

OSM nemá žádné omezení na velikost takového domu, ale lze ji označit značkou capacity=*.

Poznámka: Mezi říjnem 2010 a červnem 2016 tato hodnota začleňovala i social_facility=nursing_home jak je popsáno níže. Pokud znáte nějaký social_facility=nursing_home, který je stále označený jako social_facility=group_home, který neodpovídá definici výše, prosím, značku přepište. Každý případ ale zkontrolujte individuálně, vyhněte se automatickým editacím(en).

social_facility=nursing_home Wikipedia-16px.png Dům s pečovatelskou službou(en) je zařízení, které poskytuje stálou pečovatelskou službu 24 hodin denně a také sociální a zdravotnické služby; podporuje své obyvatele v základních Wikipedia-16px.png dennch činnostech. Obyvateli jsou senioři nebo vážně nemocní lidé a lidé s tělesným nebo mentálním postižením.
social_facility=assisted_living Assisted living.svg Wikipedia-16px.png Život s pomocí(en) - obytné zařízení podobné social_facility=group_home, ale obyvatelé jsou nezávislejší (např. mají vlastní byty). Obvykle vymyšleno pro lidi s "lehkým" postižením. Např. domov pro seniory, kde je na požádání dostupná sestra nebo mají instalovaná tlačítka pro případ nouze.
social_facility=day_care Group home.svg Denní péče - nepobytové zařízení, které poskytuje pečovatelskou službu ve dne lidem se specifickými potřebami (senioři, postižení), podobné jako social_facility=group_home nebo social_facility=nursing_home, ale uživatelé tráví noci se svými rodinami a nikoliv v tomto zařízení.
social_facility=shelter Shelter.svg Wikipedia-16px.png Noclehárna - zařízení, které poskytuje dočasné místo pro přespání nebo úkryt před počasím. Např. útulek pro bezdomovce.
social_facility=ambulatory_care Ambulantorycare.svg Wikipedia-16px.png Ambulantní péče(en) - nepobytové zařízení, které podporuje životní potřeby těch, kteří se o sebe nedokáží plně postarat. Např. kanceláře sester ošetřujících doma nebo streetworkerů.
social_facility=healthcare Outpatient care.svg Nepobytové zařízení, které poskytuje omezenou lékařskou péči příchozím pacientům, jako třeba léčení závislosti, očkování. Např. adiktologická klinka. Podívejte se na návrhy Healthcare/Healthcare 2.0 pro více informací! Stále se debatuje, kam tento typ zařízení patří.
social_facility=outreach Outreach.svg Wikipedia-16px.png Outreach(en) - nerezidenční zařízení, které poskytuje služby sociální zabezpečení, jako třeba advokacii, poradenství, shánění práce, služby pro veterány, umisťování do ubytování, wellness programy, denní péči, volnočasové aktivity. Např. outreach pro veterány.
social_facility=workshop Workshop.svg Wikipedia-16px.png Chráněná dílna - nepobytové pracovní zařízení, které primárně zaměstnává lidi s postižením. Také zahrnuje dílny pro resocializaci nebo mladistvé delikventy.
social_facility=clothing_bank Nepobytové zařízení, které distribuuje oděvy (často použité a darované) chudým nebo v nouzi, zdarma nebo velmi levně. Rozlišujte, prosím, od běžných second handů (shop=second_hand, bez sociálního zaměření) a charitativních obchodů (shop=charity, které prodávají zboží z druhé ruky, aby získaly peníze na charitu).
social_facility=food_bank Foodbank.svg Wikipedia-16px.png Potravinová banka(en) - nepobytové zařízení, které distribuuje předbalené jídlo, obvykle chudým a to buď zdarma nebo za ceny nižší než na trhu. Pokud zařízení podává pouze vařená jídla, použijte spíše social_facility=soup_kitchen.
social_facility=soup_kitchen Foodbank.svg Wikipedia-16px.png Vývařovna pro chudé(en) - nepobytové zařízení, které podává připravené jídlo ovbykle chudým zdarma nebo za ceny nižší běžné.
social_facility=dairy_kitchen Sociální zařízení v zemích dřívějšího Sovětského Svazu, které poskytuje mléčné výrobky určitým skupinám lidí, jak jsou definovány místními předpisy. Může to zahrnovat novorozence, těhotné ženy, kojící matky a batolata. Pokud se zde mléčné výrobky i prodávají, zvažte přidání značky shop=dairy.

Komu zařízení slouží

Značka social_facility:for=* se používá pro popis skupiny lidí, které zařízení primárně slouží. Hodnoty se používají v jednotném čísle.

Značka Popis
social_facility:for=abused Pro zneužívané děti nebo dospělí, včetně obětí násilných a sexuálních trestných činů.
social_facility:for=child Pro děti, např. denní centrum pro děti.
social_facility:for=disabled Pro lidi s tělesným postižením.
social_facility:for=diseased Pro ty, kteří trpí jistými chorobami a jejich rodiny. Chorobu napište do značky description=* (např. AIDS)
social_facility:for=drug_addicted Pro drogově závislé, např. protidrogová poradna, drogu (je-li to nějaká konkrétní) napište do značky description=*
social_facility:for=homeless Pro bezdomovce - podívejte se na návrh Homeless_Shelter pro blíže popisující značky.
social_facility:for=juvenile Pro mladistvé
social_facility:for=mental_health Pro lidi s duševními/psychologickými problémy
social_facility:for=migrant Pro migranty z jiných zemí či oblastí, typicky z ekonomických nebo osobních důvodů
social_facility:for=refugee Pro uprchlíky, kteří prchají před přírodní katastrofou nebo politickou krizí a hledají útočiště v jiné zemi nebo oblasti
social_facility:for=orphan Pro sirotky; např. sirotčinec
social_facility:for=senior Pro seniory; např. domov důchodců
social_facility:for=underprivileged Pro chudé či znevýhodněné děti
social_facility:for=unemployed Pro nezaměstnané. Viz také office=employment_agency.
social_facility:for=victim Pro oběti zločinu, jako třeba loupeže nebo zločinů z nenávisti (akutní a traumatická péče).

Příklady

Následuje několik příkladů různých sociálních zařízení s některými základními značkami. Pro lepší popis se dají přidat i další značky.

Zařízení pro duševně choré
amenity=social_facility
social_facility=group_home
social_facility:for=mental_health
operator=NAMI
opening_hours=24/7
Outreach pro chudé členy společnosti
amenity=social_facility
social_facility=outreach
social_facility:for=underprivileged
operator=St. Martin's Ministries
Útulek pro bezdomovce
amenity=social_facility
social_facility=shelter
social_facility:for=homeless
operator=Pine Street Inn
Uzel na mapě

Viz také

Navrhované prvky

  • Charity(en) (opuštěno)
    • Notinsel(en) - projekt v Německu, který mapuje útulky pro děti (označeno ke smazání)
  • Homeless shelter(en)
  • Orphanage(en) (odmítnuto)
  • Residential home(en) (zastaralé)
  • Social club(en) - existují nějaké kluby založené na dobrovolnické práci, které s hendikepovanými provozují volnočasové aktivity.