Sq:Beginners Guide 1.3.3.1

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Sq:Beginners Guide 1.2.3)
Jump to: navigation, search
Gjuhët e disponueshme — Beginners Guide 1.3.3.1
· Afrikaans · Alemannisch · aragonés · asturianu · Aymar aru · azərbaycanca · Bahasa Indonesia · Bahasa Melayu · bamanankan · Bân-lâm-gú · Basa Jawa · Basa Sunda · Baso Minangkabau · bosanski · brezhoneg · català · čeština · corsu · dansk · Deutsch · eesti · English · español · Esperanto · estremeñu · euskara · français · Frysk · Gaeilge · Gàidhlig · galego · Hausa · hrvatski · Igbo · interlingua · Interlingue · isiXhosa · isiZulu · íslenska · italiano · Kiswahili · Kreyòl ayisyen · kréyòl gwadloupéyen · kurdî · Latina · latviešu · Lëtzebuergesch · lietuvių · Limburgs · magyar · Malagasy · Malti · Nederlands · Nedersaksies · norsk · norsk nynorsk · occitan · Oromoo · oʻzbekcha/ўзбекча · Plattdüütsch · polski · português · română · shqip · slovenčina · slovenščina · Soomaaliga · suomi · svenska · Tagalog · Tiếng Việt · Türkçe · Türkmençe · Vahcuengh · vèneto · walon · Wolof · Yorùbá · Zazaki · isiZulu · српски / srpski · авар · Аҧсшәа · башҡортса · беларуская · български · қазақша · Кыргызча · македонски · монгол · русский · тоҷикӣ · українська · Ελληνικά · Հայերեն · ქართული · नेपाली · भोजपुरी · मराठी · संस्कृतम् · हिन्दी · অসমীয়া · বাংলা · ਪੰਜਾਬੀ · ગુજરાતી · ଓଡ଼ିଆ · தமிழ் · తెలుగు · ಕನ್ನಡ · മലയാളം · සිංහල · བོད་ཡིག · ไทย · မြန်မာဘာသာ · ລາວ · ភាសាខ្មែរ · ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ · አማርኛ · 한국어 · 日本語 · 中文(简体)‎ · 中文(繁體)‎ · 吴语 · 粵語 · ייִדיש · עברית · اردو · العربية · پښتو · سنڌي · فارسی · ދިވެހިބަސް

Shkarkoni të dhënat në JOSM

Përpara se të filloni me editimin në JOSM, you duhet të shkarkoni OSM të dhënat dhe GPS regjistrimet nga OSM databaza në aplikacion:

 1. Klikoni “Download” (JOSM-Icon Daten download.jpg).
 2. Për të vendosur një zonë që dëshironi të shkarkoni, ju mund ta:
  1. Hapeni GPX file dhe shkarko zonën që mbulon aktualisht në ekran.
  2. Merreni zonën nga faqja OSM nga:
   1. Gjejeni zonën që ju dëshironi të editoni.
   2. Klikoni në "View" tab, ose Permalink në fund të djathtës, për një Permalink në atë zonë.
   3. Copy-dhe-pasting këtë link në kutinë e shkarkimit në JOSM.
 3. Zgjidhni nëse dëshironi të shkarkoni:
  1. Raw Data: Të dhënat e grumbulluara nga GPS.
  2. Map Data: të dhënat e OSM hartës të cilat ju doni ti editoni.
 4. Klikoni "Download".
 5. Përsëriteni për fusha të shumta nëse është e nevojshme.

 • Pytje: Kur ta shkarkoni një set të zonave, mënyrat në seksionin e mbivendosjes duket të mos ketë ngjitur së bashku saktësisht. Çfarë duhet të bëj për ti rregulluar ato?
 • Përgjigje: Të dhënat duhet të jenë mirë. Ruaj të dhënat dhe rihap dhe bashkimi duhet të jetë fiks.

 • Pyetje: Çfarë emri të përdoruesit dhe password JOSM kërkon?
 • Përgjigje: Ato të juajat të OSM Account (jo të wikit). Dhe password-i është gjithashtu i njejtë. Është e këshilluar që ju të mos përdorni një fjalëkalim të rëndësishme të dhënat janë dërguar në OSM të pa enkryptuara.