Cs:OpenRailwayMap

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Povolené rychlosti na hlavním nádraží ve Stuttgartu včetně okolních tratí lehké železnice. Data OpenRailwayMap o maximálních rychlostech jsou použity jako překryvná vrstva přes předinstalovanou offline mapu v OsmAndu ( tři jednoduché kroky, jak to udělat).
Výseč mapy zobrazující severní část vysokorychlostní trati Norimberk-Mnichov včetně typů kolejí, názvů stanic, čísel kolejí a kilometrovníků. (stav v dubnu 2014)

broom

Help (89606) - The Noun Project.svg

OpenRailwayMap (dříve nazývaná "Bahnkarte") je detailní online mapa světové železniční, založená na datech OpenStreetMap. Je dostupná od poloviny roku 2013 na stránce openrailwaymap.org.

Popis

Některé železnice v širším okolí Stuttgartu (na mobilním telefonu)

Projekt začal v prosinci 2011 s cílem vytvořit celosvětovou otevřenou aktuální a detailní mapu železniční sítě postavenou nad OpenStreetMapami. Doména byla zaregistrována 27. dubna 2013 a stránka byla spuštěna v polovině roku 2013. Od té doby je neustále vylepšována. V únoru 2014 se projekt přesunul na nový server. V dubnu 2014 byla spuštěna zvláštní verze mapy pro mobilní telefony.

OpenRailwayMap pokrývá všechny způsoby dopravy po kolejích jako železnice, metro, tramvaje, miniaturní železnice a pozemní lanovky. Mapa nepokrývá visuté lanovky, monorail a maglev.

Jméno OpenRailwayMap odkazuje na online mapu, ale projekt také pomáhá podporovat data zaměřená na železnici v OpenStreetMapách. Vývojem konzistentního datového modelu, posktováním mailing listu pro diskuse, vývojem pluginů pro editory atd. je podporován sběr železničních dat a ta jsou dále použitelná pro jiné vývojáře a aplikace.

Motivace

OpenRailwayMap se snaží o kvalitní železniční mapy a nabízí následující výhody:


 • Celosvětové pokrytí: V současnosti není žádná železniční mapa pokrývající celý svět, mapy obvykle pokrývají jen jednotlivé země.
 • Otevřený zdrojový kód a otevřená data: Nyní nejsou žádné mapy železničních sítí, které by kromě hotových map poskytovaly také surová geodata. Všechny současné mapy neposktují tato data pod otevřenými licencemi. OpenRailwayMap je postavena nad OpenStreetMapami, které jsou publikovány pod Open Database License.
 • Aktuální a detailní: Tato mapa může těžit z crowdsourcingu. Mnoho lidí po celém světě, kteří mají dobrou místní znalost může spolupracovat na této mapě, aby byla detailní a aktuální.
 • OpenStretMap: Již je mnoho druhů map založených na OpenStreetMapách, např. lodní, cyklistické, turistické, automobilové, veřejné dopravy, lyžařské, energetických sítí a další. Dodnes ale není železniční mapa.

Příklady použití

Je mnoho dobrých důvodů, proč vytvářet ucelenou otevřenou železniční mapu světa. Některé příklady použití:

 • Simulace: Detailní data o železnici jsou výborným zdrojem pro realistickou simulaci vlakové dopravy a zabezpečovacího zařízení.
 • Výzkum: Data mohou být použita vědci a výzkumínky pro analýzu železniční sítě, simulaci změn v ní a pro výukové účely.
 • Plány pro železniční modeláře: Detailní data o železnici jsou dobrým zdrojem pro nadšence, kteří si chtějí postavit model nějaké skutečné železniční trati. Díky těmto datům již není potřeba zaznamenávat průběh skutečné trati.
 • Nadšenci: Je mnoho lidí, kteří se zajímají o železnici, například šotouši. Pro všechny takové poskytuje tato mapa detailní zdroj informací o železniční síti.
 • Zobrazování vlaků v reálném čase:' Jiné aplikace můžou použít tuto mapu jako podkladovou mapu pro zobrazování pozic vlaků v reálném čase a pro záznam jejich trasy. Můžou na ní také být zobrazovány práce na trati, výluky, jízdy oklikou a hustota dopravy.
 • Hledání tras: S detailní mapou železniční infrastruktury můžete vyvinout aplikaci pro hledání tras po kolejích.
 • Veřejná doprava: Mapa a její data jsou významným zdrojem pro aplikace pracující s veřejnou dopravou, jako jsou jízdní řády, hledání spojení, ... .


Mapování

Pro průměrného mappera je mapování železniční sítě o něco komplikovanější než mapování ulic nebo bodů zájmu, ale je zde několik možných způsobů mapování:

 • Letecké snímky: Pokud jsou pro vaši oblast k dispozici letecké snímky s vysokým rozlišením, můžete na jejich základě kreslit tratě. Pomocí těchto snímků můžete mapovat velké vzálenosti z pohodlí vašeho domova. Pokud máte k dispozici opravdu kvalitní snímky (např. Aerowest), můžete na nich najít i nástupiště a návěstidla.
 • Ve vlacích: V oblastech bez dobrých leteckých snímků můžete mapovat tratě pomocí GPS, když sedíte ve vlaku. Měli byste si ale dát pozor, abyste měli dostatečnou sílu signálu, jinak by zmapované tratě nemusely být přesné. (viz WikiProject_Germany/Railway).
 • Podél železničních tratí: Obzvláště mimo města je možné tratě mapovat z cest podél kolejí. Dají se tak snadno, jednoduše a bezpečně zmapovat hektometrovníky a návěstidla. Z přejezdů a mostů lze také získat přhled o části trati.
 • Stanice: Ve stanicích můžete jednoduše a bezpečně zmapovat mnoho detailů.
 • Další zdroje: Veřejně dostupná data, zdroje dat, u kterých máte povolení k použití v OSM, fotky šotoušů a videa z kabiny strojvůdce, pokud máte jejich svolení.

Poznámka: Ať mapujete jakkoli, musíte dodržovat některá pravidla:

 • Neporušujte obecná pravidla: Nevstupujte do prostoru dráhy bez povolení, nenarušujte železniční provoz, ... . Používejte pouze data získaná z veřejně přístupných míst.
 • Zbytečně neriskujte.
 • Nepoužívejte nelegální, neveřejná, tajná nebo licenčně pochybná data.
 • Neporušujte licenční podmínky a nekopírujte z jiných map.

Pro nováčky: Můžete poskytnout nějaká data, ale nevíte, jak je dostat do OSM? Máte zajímavé informace, které můžete sdílet, ale nemáte čas to sami udělat? Kontaktujte nás a pošlete vaše data spolu s oprávněním je použít pro OSM a my budeme moci je zanést do map.

Vlastnosti a možnosti

Mapa povolených rychlostí se stínováním
 • Tři překryvné vrstvy s různými pozadími (včetně stínování kopců)
  • pro infrastrukturu (včetně hektometrovníků, výhybek, čísel kolejí, stavědel)
  • pro návěstidla
  • pro maximální traťové rychlosti
 • Mnoho možností vyhledávání, stanice, hektometrovníky a přejezdy
 • Permalinky
 • Speciální verze pro mobilní telefony, otevřený přístup pro pružnou intergraci s aplikacemi třetí strany (jako například OsmAnd)
 • Denní aktualizace, začínají kolem 1.00 ráno (středoevropského času) a trvají asi čtyři hodiny
 • Mnoho lazyků včetně: Češtiny, dánštiny, holandštiny, angličtiny, francouzštiny, němčiny, řečtiny, n'ko, polštiny, portugalštiny, ruštiny, slovinštiny, španělštiny, švédštiny, ukrajinštiny a větnamštiny. Je dostupných 22 překladů, nebo se připravují.

Překlady jsou koordinovány přes Transifex.

Some examples

Permissible speeds on the Frankfurt-Cologne high-speed railway line, near Frankfurt airport

There is still a long way to go for both the software and railway data. However, there is are already quite some fine examples of OpenRailwayMap's quality:

Značení

For mappers it is recommended to ignore the complex tagging scheme and to use the JOSM presets made for single countries. The presets simplify the complex and general tagging and makes it easy to use without learning tags.

Značení v rámci zemí

There are lists of important objects in different countries with examples of how to tag them. Everybody can add a country or add examples to an existing country.

On these pages you can find country-specific information about mapping signals or working rules correctly. There are also some illustrated practical tagging examples. Everybody is invited to add more countries or add some examples for an existing country.


JOSM presets

For easier mapping you can use the JOSM preset files.

So far, one dedicated JOSM preset has been created. It is aimed at German railway lines and available in the preset directory. There is more information on JOSM tagging presets at the JOSM Tagging presets Wiki page.

Any further presets are very much appreciated. See Contribute.

Software

Search for railway line numbers and milestones

OpenRailwayMap is Open Source software and is freely available for download under the GPL version 3. It is runs on Linux and services its contents via Apache web server, PHP and Javascript. It is furthermore based on Leaflet, Kothic JS, NodeJS, node-tileserver, osmfilter, osmconvert, osmupdate, osm2pgsql, PostgreSQL and PostGIS. There is also a changelog.

To request certain data, you can use our API. There is also a possiblity to include the tiles into other applications. For more information about the terms of use and technical details, please read the API documentation.

Bug reports and suggestions should be reported at the bugtracking system. Users without a Github account can also get in touch with the developers.

Contribute

Contributors are welcome to help as programmers, translators or designers. Please contact us if you want to contribute.

Mapping: The usability of this map depends on the data. Please use your knowledge to keep the mapped information up-to-date and insert more details!

Programming: You created an interesting new feature or fixed a bug in the existing code? Please send me your code and we will add it.

Translating: OpenRailwayMap wants to be available for many users and in many languages. Please translate the application, the preset files or this wiki page to other languages!

Design: The current design is not very good. Please help to improve it or improve the support in many browsers.

Ressources: OpenRailwayMap is currently just a project run in my free time, so needed resources like hardware or domains are limited. You are welcome to support me with these resources!

JOSM-Presets: Create JOSM presets and styles for different countries!

Examples: Add images to the tagging examples or create example pages for new countries!

'Bug reports, browsertests and feature suggestions are desired. Please contact us.

The authors list contains some of the main contributors.

Donations

This project is operated by the developers in their spare time and has no commercial goals. By making a donation you can show that you appreciate the voluntary work of the developers and can motivate them to continue the project in the future.

But any donation is not only a form of recognition, but also a financial contribution to the costs that are caused by server, domains, etc.. Only with enough donations the project can be provided without advertising and for free also in the future.

Donations can be made via Paypal and Flattr. On request, donations by bank transfer can be arranged.

Contact

To contact us, please use one of the following ways:

Mailing list and IRC

News

Events

See also