Tr:Tag:amenity=school

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg amenity = school
Stąporków, Szkoła Podstawowa nr 2.jpg
Açıklama
Öğretmenlerin gözetmenliğinde eğitim-öğretim amaçlı kurumlar. Show/edit corresponding data item.
OSM Carto’te gösterim node
Rendering-amenity-school.png
OSM Carto’te gösterim area
Rendering-area-amenity-school.png
Grup: Education
Bu unsurlarla kullanılır
may be used on nodesshould not be used on waysmay be used on areas (and multipolygon relations)should not be used on relations (except multipolygon relations)
Yararlı kombinasyonlar
Ayrıca bakınız
Durum: approvedPage for proposal

amenity=school etiketini 5-18 yaş aralığındaki öğrencilerin öğretmenlerin gözetiminde eğitildiği yerleri (ilkokul, ortaokul ve liseler) tanımlamak için kullanın.

Diğer eğitim kurumları için amenity=kindergarten (anaokulu), amenity=university (üniversite) ve amenity=college (kolej, fakat yurtdışındaki üniversite eşdeğeri kurumlar için kullanılmakta) etiketlerine bakın.

Nasıl haritalamalı?

Okulun sınırlarını bir alan area ile çizebilir veya aceleniz varsa (ya da sınır bilgisi elinizde yoksa ve uydu görüntüsünden de anlaşılamıyorsa) okul alanının ortasına bir nokta ekleyebilirsiniz.

Bu alan okulun tüm binaları, spor tesisleri ve açık alanları dahil tüm tesislerini çevrelemelidir. Birden çok yerleşkesi olan okullar için çoklu çokgen (multipoligon) ilişkisi kullanılabilir. Bu alanı amenity=school ve okulun adı için name=* ile etiketleyin. Daha fazla detay için şu etiketleri de kullanabilirsiniz:

Daha detaylı adresleme için addr (İngilizce: addr) sayfasına bakın.

İlk gösterilen eski etiketler, contact=* çeşidi etiketlerden daha çok kullanılmakta.

 • capacity=* - Okulun öğrenci kapasitesi/sayısı,
 • fee=yes - Okul temel servisler için ücret alıyor mu? (yes: evet / no: hayır) Özel okullar için fee=yes etiketi eklenebilir.
 • wikipedia=* - Okulun Vikipedi linki (Örneğin Kadıköy Anadolu Lisesi'nin Türkçe Vikipedi sayfası için wikipedia=tr:Kadıköy Anadolu Lisesi. İngilizce için tr yerine en kullanılır.),
 • wikidata=* - Okul hakkındaki Wikidata öğesinin ID'si,
 • ref=* - Okul herhangi bir sebepten dolayı numaralandırılmış ise referans numarası,
 • operator=* - Operatörün adı, genelde yerel eğitim otoritesi (Türkiye'de devlet okulları için Milli Eğitim Bakanlığı),
 • min_age=* ve max_age=* - Varsa, okulun kabul ettiği en küçük ve büyük yaşlar,
 • religion=* - Resmi olarak bir dine "mensup" bir okul ise okulun bağlantılı olduğu din (Yurtdışında doğrudan kiliseler tarafından işletilen okullar gibi. Fakat Türkiye'de tüm ilk ve ortaöğretim kurumları Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlıdır.) (Ayrıca mezhep için denomination=*),
 • isced:level=* - Eğitim kurumunun sağladığı eğitim seviyesi (* yerine 0-6 kullanılır) (önerilen etiket, henüz resmi değil).

Detaylı haritalama

Okul yerleşkesini haritalamak için bir örnek. Bu örnekte okul kenarındaki sokak, okul yerleşkesi sınırları, okul binası, okul ve bina girişleri, taşıt park alanı ve çim spor sahası haritalandırılmış.

Tüm okul binaları building=school ile etiketlenmeli. Tercihen, daha detaylı ve uygun etiketler de eklenebilir, örneğin spor salonu binası için leisure=sports_center.

Okul girişleri için, yolların okul yerleşkesi sınırı (amenity=school ile etiketlenmiş alan) ile kesiştiği noktaları entrance=* ile etiketleyin. Bina girişleri ise bina üzerindeki bir noktayla haritalanabilir. Girişleri tanımlamak için şu etiketleri kullanabilirsiniz:

 • entrance=main - ana giriş için,
 • entrance=yes - diğer girişler için,
 • Acil durumlar için binadan tek yönlü çıkışlar için entrance=emergency,
 • entrance=service - sadece çalışanlar ya da servis amaçlı kullanımlar için.

Girişin tekerlekli sandalye geçişine uygun olup olmadığını belirtmek için wheelchair=* etiketini ekleyin (yes: evet / no: hayır). Girişte geçişi sınırlayan bir engel varsa barrier=gate veya uygun başka bir etiket ekleyebilirsiniz.

Okul alanı içindeki spor sahaları leisure=pitch ile etiketlenebilir. Daha detaylı etiketleme için eğer saha belirli bir spor için ayrılmışsa sport=*, saha zemininin türü biliniyorsa surface=* etiketi kullanılabilir (* yerine çim için grass, asfalt için asphalt vs.).

Okul alanındaki çim alanlar için (genel olarak spor sahalarını kapsayabilir ya da yeşillik amaçlı bırakılmış olabilir) landuse=grass etiketi kullanılabilir.

Okul alanındaki taşıt park alanları için amenity=parking etiketi kullanılabilir.

Ayrıca bakın

Possible tagging mistakes

If you know places with this tag, verify if it could be tagged with another tag.Help translate this into Turkish!
Automated edits are strongly discouraged unless you really know what you are doing!Help translate this into Turkish!