Pl:Tag:amenity=school

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg amenity = school
(udogodnienie = szkoła)
Lublin, dzielnica Wrotków, szkoła podstawowa.jpg
Opis
Instytucja zaprojektowana do nauczania pod nadzorem nauczycieli. Edit or translate this description.
Odwzorowanie w OSM Carto
Rendering-area-amenity-school.png
Grupa: Udogodnienia
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Wymagane znaczniki
Przydatne kombinacje
Zobacz też
Status: w rzeczywistości

Wikidane

amenity=school – tag do oznaczenia miejsca, gdzie uczniowie, zazwyczaj między 6 a 18 rokiem życia, są nauczani pod kontrolą nauczycieli.

Opis

Tag ten można używać do oznaczania: szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, liceów, techników, szkół branżowych I i II stopnia, szkół specjalnych, zespołów szkół.

Mapowanie

Szkołę oznaczoną tagiem amenity=school najczęściej zaznacza się jako obszar obejmujący cały teren szkoły: budynki, boiska, hale sportowe (zobacz grafika poniżej oraz sekcja Przykłady).

Częstym błędem jest dodawanie amenity=school tylko do samego budynku (nie jest to jednak błąd, jeśli szkoła zajmuje tylko jeden budynek i nie ma terenu wokoło).

Poprawnym sposobem jest też oznaczenie szkoły jako węzeł.

Dodatkowe oznaczenia

 • name – nazwa szkoły
 • operator – nazwa instytucji administracyjnej, której szkoła podlega
 • operator:type – rodzaj zarządcy (publiczny, prywatny itp.)
 • website – strona internetowa szkoły
 • grades – poziomy nauczania (np. 1-8 dla szkoły podstawowej, 9-12 dla liceum)
 • isced:level – poziom wykształcenia oferowany przez daną szkołę
 • addr – adres
 • phone – numer telefonu
 • wikipedia – strona szkoły na Wikipedii
 • patron – imię i nazwisko patrona szkoły
 • wheelchair – dostępność dla wózków inwalidzkich
 • religion + denomination=* – religia, w przypadku szkoły wyznaniowej

Szczegóły atrybutowania obszaru szkoły

Wejścia przez granicę szkoły mogą zostać tagowane jako entrance. Dodatkowo można użyć barrier=gate. Ten węzeł powinien być częścią chodnika lub drogi serwisowej połączonej z siecią drogową po to, aby możliwe było stworzenie trasy wprost do drzwi szkoły.

caption

Budynek szkolny można oznaczyć jako building=school.
Wejścia do budynku mogą być opisane jako:

Obiekty związane ze szkołą

Pojedyncze boiska sportowe oznacza się tagiem leisure=pitch, rodzaje uprawianego sportu jako sport=* oraz nawierzchnia (trawa, asfalt itd.) jako surface=*. Tereny trawiaste wokół szkoły można oznaczać jako landuse=grass. Halę sportową building=sports_hall itd.

Przykłady

Loading map...


Loading map...


Źródła danych

Można się posiłkować oficjalnym, aktualizowanym na bieżąco Rejestrem Szkół i Placówek Oświatowych, dostępnym pod adresem https://rspo.men.gov.pl/

Istnieje do tego opis używanych kategorii pod adresem https://cie.men.gov.pl/sio-strona-glowna/podstawowe-informacje-dotyczce-wykazu-szko-i-placowek-owiatowych/wykaz-wg-typow/

Wątpliwości co do legalności źródła rozwiewa wątek na forum: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=797431#p797431

Dodatkowo można korzystać z aktualizowanego corocznie Wykazu szkół i placówek oświatowych, dostępnego pod adresem https://dane.gov.pl/dataset/839,wykaz-szko-i-placowek-oswiatowych.

Wybrane instytucje edukacyjne

Zobacz też

landuse=school

amenity=school jest ustalonym sposobem tagowania obszaru szkoły, więc landuse=school nie jest konieczny. W bazie danych OSM znajduje się pewna liczba użyć tagu landuse=school. Podczas przeglądania danych proszę zwrócić uwagę, czy zawiera również wpis amenity=school. Dodawane to jest na życzenie osób, które uważają, że obszar na którym są obiekty szkolne to landuse=* a nie amenity=*.
.