Fa:Beginners Guide

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

راهنمای مبتدیان

اپن استریت مپ (OSM) همان ایده های ویکیپدیا را اما در مورد نقشه و داده های جغرافیایی دنبال میکند (برخلاف نامش تنها محدود به خیابانها و جاده ها نمیباشد). افرادی مانند من و شما اطلاعات مکانی را در سراسر دنیا براساس منابع مختلف مانند مسیرهای ضبط شده GPS یا نقشه های ماهواره ای و یا خیلی ساده، جایی را که به خوبی میشناسیم چون در آنجا زندگی میکنیم، جمع آوری مینماییم. این اطلاعات به مرکز داده های اپن استریت مپ آپلود میشود، تا در آنجا آنها را بتوان تغییر داد و یا هرکسی اطلاعات بیشتری در مورد آن محل دارد آنها را تصحیح نماید.

هرشخصی میتواند آزادانه اطلاعات کامل را دانلود نموده و به هر منظوری تحت لیسانس متن باز استفاده نماید. درحال حاضر بیشترین استفاده از داده های OSM در نمایش نقشه های زیبا و کاملی است که شما میتوانید آنها را در سایت http://www.openstreetmaps.org مشاهده نمایید، اما برنامه های کامل دیگری نیز از این اطلاعات استفاده میکنند.

این پروژه بدین علت آغاز شد که بیشتر نقشه هایی که به ظاهر مجانی هستند درواقع محدودیتهای تکنیکی در استفاده از اطلاعاتشان دارند که افراد را از استفاده خلاقانه و مفید از نقشه ها باز میدارند. به منظور ترویج استفاده خلاقانه از این اطلاعات، OpenStreetMap همچنین افراد را از اضافه کردن هرگونه اطلاعاتی به پایگاه داده محدود نمیکند تا آنجا که اطلاعات واقعا درست باشند و قابل تایید توسط دیگران باشند و با حقوق معنوی افراد دیگر تداخلی نداشته باشند. نمیتوانید تصور کنید که چه استفاده های جالبی از آن در آینده خواهد شد....


این راهنمای مبتدیان در خصوص چگونگی افزودن داده ها به OSM میباشد. به منظور دستیابی به یک شمای کلی از امکانات سایت و جوامع پیرامون آن نیز میتوانید نگاه سریعی به ویدئوهای آنلاین بیاندازید تا سریعتر موضوع را درک کنید (یکی از چندین ویدئو آموزشی)

جهت افزودن داده به سایت OSM بایستی اینجا در سایت ثبت نام کنید. چنانچه میخواهید مستنداتی نیز به این ویکی اضافه کنید میتوانید اینجا ثبت نام کنید؛ این دو سایت ازهم مجزا هستند.

پنج مرحله ای که میتوان به OSM اطلاعات افزود:

 1. جمعآوری داده
 2. آپلود داده
 3. ایجاد یا ویرایش داده های OSM
 4. برچسب زدن داده ها و افزودن جزئیات
 5. رندر و استفاده از نقشه
Collect DataUpload DataCreate/Edit OSM dataLabel Data, and Add detailsRender and Use MapsFirst Page2.PNG
About this image

مستندات اضافه تر

 • سئوالات کاملتر و پاسخ آنها رادر صفحات مختلف ویکی میتوان مشاهده کرد
 • اطلاعات اضافه تر در اینجا در دسترس میباشد.
 • کمکهای بیشتر در مورد جامعه را میتوان در جاهای مختلف پیدا کرد
 • چنانچه هنوز در مورد شروع به کار کمی نگران هستید این مقاله را بخوانید, OSM Mapping (using Potlatch) for Dummies User:Detectist
 • چگونه مشغول سایت شویم
 • راهنمایی در خصوص تکمیل و یا تغییر ویکی در صفحه کمک ویکی موجود است
 • لیستی از برنامه هایی که OSM را ساپورت میکنند در صفحه نرم افزار OSM پیدا میشود
 • چنانچه میخواهید توضیحاتی به نقشه بیافزایید تا نقشه کشان حرفه ای تر آنها را درست کنند به وبسایت Notes مراجعه کنید.
 • جهت گرفتن الهام در خصوص اینکه چه چیزهایی را میتوان نقشه کشید (خب تقریبا بدون هرگونه محدودیتی است...) نگاهی به بهترین مکانهایی که نقشه آنها کامل شده است بیاندازید.

کمکهای اضافه تر

کمکهای دیگر کاربران OSM را در جاهای مختلفی میتوان پیدا کرد.

 • کمک - ما سایت داریم که به کمک اختصاص داده شده است [۱], که در آن میتوان هرگونه سئوالی را که قبلا پرسیده شده پیدا کرد و همچچنین سئوالات خود را مطرح نمایید.
 • انجمن - شما میتوانید به انجمن برای دریافت کمک بیشتر مراجعه کنید.
 • IRC - به اتاق گفتگو OSM از طریق وب متصل شوید و یا اینکه از یک برنامه اتاق گفتگو نظیر mIRC (ویندوز), Colloquy (مک) یا kvirc (لینوکس) سرور irc.oftc.net, اتاق #osm را انتخاب کنید.
 • لیست پستی - لیست پستی جدید راه بیاندازید یا به یکی از لیستهای پستی بپیوندید. خصوصا به یک لیست پستی از کشور خود بپیوندید.
 • گروههای کاربری - یک گروه کاربر OSM در محل خود پیدا کنید.