Cs:Vodní cesty

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Waterways
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް

Warning: Default sort key "Vodni cesty" overrides earlier default sort key "Vodní cesty".

Logo. Součást : Vodní cesty
One example for Součást : Vodní cesty
Popis
Vodní toky a plochy zahrnující řeky, kanály, potoky, jezera a přehrady
Značky

waterway=river
waterway=stream
natural=water
water=*

Vodní cesty zahrnují vodní prvky včetně řek, kanálů a potoků, také jezera, přehrady a doky. Související prvky jsou třeba zdymadla, jezy a peřeje. Pro plavbu na vodních tocích ve vnitrozemí viz stránku Inland navigation(en) a podrobnosti o kanoistice/raftingu najdete na stránce Whitewater sports(en); více informací o vodě spravované člověkem, včetně vody v potrubí, čističek vod a podobně najdete na stránce Hospodaření s vodou a konečně stránky Mořské(en)/Námořní plavba(en) obsahují informace o plavbě na mořích.

Nebuďte, prosím, zastrašeni všemi různými možnostmi, již vytvoření jednoduché cesty označené jako řeka waterway=river je skvělý začátek; přidání jedné další značky je také užitečné. Na ostatních pak můžete nechat přidání všech ostatních souvisejících značek.

Lineární vodní prvky: řeky, kanály, potoky, atd.

Všechny řeky, kanály a potoky se normálně zakreslují jako lineární cesty. Hlavními typy jsou řeka waterway=river, kanál waterway=canal nebo potok waterway=stream, potůček waterway=brook, umělé koryto waterway=drain a strouha waterway=ditch. Zakreslená cesta by měla směřovat ve směru toku vody a být napojena na ostatní vodní prvky, aby byla vytvořena síť, po které se dá navigovat.

Části vodního toku, které jsou ovlivňovány přílivem, lze značit tidal=yes a jsou-li sezónní (podle ročního období), použijte seasonal=*. Pro občasné úseky/plochy použijte intermittent=yes. Pokud potok začíná pramenem, pak první uzel lze označit jako pramen natural=spring. Značka name=* obsahuje název toku a značka wikipedia=* pak odkaz na související stránku Wikipedie.

Bodové prvky podél vodních toků zahrnují jez waterway=weir, přehradu waterway=dam a brod ford=*. Úsek vodního toku uvnitř zdymadla, můžete označit lock=* s uzly vrat zdymadla označených jako waterway=lock_gate na obou koncích. Název zdymadla lze přidat značkou lock_name=* a/nebo lock_ref=*. Značkami boat=*, ship=* a CEMT=* lze popsat, jaké lodi smí vodní tok využívat.

Široké řeky, jezera, přehrady a ostrovy

Jako doplněk k lineárnímu popisu vodního toku, lze také dvěma různými způsoby zakreslit břehy širších řek a kanálů. Jednodušším způsobem je vytvořit plochu pro každý úsek řeky a označit ji značkou waterway=riverbank a tyto úseky spojit s dalšími sdílenými body.

Na určitých místech podél větší řeky může plocha vypadat jako jezero nebo přehrada, které lze samy o sobě zmapovat.

Jezera se značí natural=water+water=lake, přehrady pak natural=water+water=reservoir. Dříve se jezera mapovala jako natural=water a přehrady jako landuse=reservoir.

Uzavřené plochy vody pro lodě a jiná plavidla, kde lze ovládat výšky hladiny pomocí vrat zdymadel nebo podobně, by měly být označeny jako dok waterway=dock. Někdy je věcí úsudku, kdy část vodního toky je široká řeka a kdy se jedná o dlouhé, úzké jezero/přehradu.

Ostrovy na řekách/rybnících by měly být označeny vhodnou značkou landuse=* nebo natural=* a ideálně by měly bát zmapovány jako vnitřní ('inner') plocha multipolygonem. Ostrovy pak dále mohou obsahovat jiná jezera či potoky, stejně jako jiné prvky.

Vodopády, peřeje a vodní sporty

Pro způsoby a návrhy mapování vodopádů se podívejte na stránku Vodopády(en).

Pro peřeje a vodní sporty (obzvláště kajak a rafting) viz projekt WikiProject Whitewater Maps(en) (přehled) a Whitewater sports(en) pro vlastní značení.

Člověkem vytvořené stavby

Tam, kde řeka či potok plyne pod silnicí, železnicí nebo podobně, pak horní cesta by měla být značena jako most bridge=yes a dále layer=1, nebo alternativně označte vodní tok layer=-1 a jako tunel tunnel=yes nebo propustek tunnel=culvert (používá se pro potoky a umělá odvodňovací koryta). Tam, kde je kanál veden přes akvadukt, označte cestu jako bridge=aqueduct.

Pro mola nad vodou použijte značku man_made=pier a přidejte značky mooring=yes, pokud u nich mohou kotvit lodě.

Jiné prvky:

Pobřeží

Podrobnosti o tom, jak mapovat hranici mezi mořem a zemí najdete na stránce Pobřeží(en), také se na pobřeží používají značky pro pláž natural=beach, útes natural=cliff a mokřad natural=wetland. Prvky související s lodní dopravou jsou popsány na stránkách Námořní plavba(en), Přístav(en) a leisure=marina.

Projekty

Kontrola dat

Otočené řeky

Některé řeky jsou otočené: tedy tečou do kopce, což je nemožné. Za použití DEM a opravy chyb je možné takové řeky vyhledat. Výsledky jsou dostupné v Maproulette ([1]) nebo na webové stránce: [2].

Návrhy

Různé návrhy:

Viz také