Et:Key:highway

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Keelte valik — Key:highway
· Afrikaans · Alemannisch · aragonés · asturianu · azərbaycanca · Bahasa Indonesia · Bahasa Melayu · Bân-lâm-gú · Basa Jawa · Baso Minangkabau · bosanski · brezhoneg · català · čeština · dansk · Deutsch · eesti · English · español · Esperanto · estremeñu · euskara · français · Frysk · Gaeilge · Gàidhlig · galego · Hausa · hrvatski · Igbo · interlingua · Interlingue · isiXhosa · isiZulu · íslenska · italiano · Kiswahili · Kreyòl ayisyen · kréyòl gwadloupéyen · Kurdî · latviešu · Lëtzebuergesch · lietuvių · magyar · Malagasy · Malti · Nederlands · Nedersaksies · norsk bokmål · norsk nynorsk · occitan · Oromoo · oʻzbekcha/ўзбекча · Plattdüütsch · polski · português · română · shqip · slovenčina · slovenščina · Soomaaliga · suomi · svenska · Tiếng Việt · Türkçe · Vahcuengh · vèneto · Wolof · Yorùbá · Zazaki · српски / srpski · беларуская · български · қазақша · македонски · монгол · русский · тоҷикӣ · українська · Ελληνικά · Հայերեն · ქართული · नेपाली · मराठी · हिन्दी · অসমীয়া · বাংলা · ਪੰਜਾਬੀ · ગુજરાતી · ଓଡ଼ିଆ · தமிழ் · తెలుగు · ಕನ್ನಡ · മലയാളം · සිංහල · ไทย · မြန်မာဘာသာ · ລາວ · ភាសាខ្មែរ · ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ · አማርኛ · 한국어 · 日本語 · 中文(简体)‎ · 吴语 · 粵語 · 中文(繁體)‎ · ייִדיש · עברית · اردو · العربية · پښتو · سنڌي · فارسی · ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg highway
Motorway-photo.jpg
Description Help translate this into Estonian!
highway on ükskõik millise tänava või tee peamine märgis.
Group Help translate this into Estonian!: Highway
Used on these elements Help translate this into Estonian!
may be used on nodes may be used on ways should not be used on areas use on relations unspecified 
Documented values Help translate this into Estonian!: 64
Implies Help translate this into Estonian!
Status Help translate this into Estonian!: Unspecified Help translate this into Estonian!

Märgis highway on maanteede peamine märgis. Tihtipeale on see ka nende ainus märgis. See on väga üldine ja mõnikord ebamäärane tee tähtsuse kirjeldus teevõrgustikus.

Kuigi see pole niivõrd täpne kui teised märgised, on see vägagi kasulik, kuna juba algeline klassifitseerimine võimaldab maantee mõistlikku esitust kaardil koheselt, kuni muid andmeid alles kogutakse. Samuti võib highway märgise väärtuse põhjal järeldada mitmete teiste märgiste väärtusi üheskoos muu informatsiooniga, nagu teised märgised ning asukoht.

Kui kirjeldustes on kasutatud teatud ametlikke tähiseid ning mõned märgised ühtivad ametlike kirjeldustega, nt kiirtee puhul, on üldine seisukoht, et märgis highway on maantee üldise tähtsuse kirjeldamiseks teevõrgustikus. See annab tee kasutajale rohkem kasulikku infot kui ametlik klassifikatsioon või füüsilised näitajad, mis piirkonniti vägagi erinevad (liiklustihedus, asustustihedus, jõukus).

Tee detailsemaks kirjeldamiseks on tungivalt soovitatav lisada füüsilised ja ametlikud tunnused nagu lanes=*, surface=*, maxspeed=*, maxheight=* ja width=*. Need on olulised kuna tee kasutajal on eeldatavasti tarvis teada tee füüsilist struktuuri ja ametlikke piiranguid. Juhil on tarvis teada, kas tee on üherajaline või neljarajaline. Seda kasutatakse ka teekonna kestuse hindamisel mõnedes rakendustes.

Pane tähele: Allpool toodud national guidelines for highway classification püüab selgitada, kuidas neid põhimõtteid rakendada eri riikides, mõnikord põhinedes ka füüsilistel näitajatel ning kohalikel ametlikel/administratiivsetel tähistustel.

highway märgis ja seaduslik kasutus.

Kui mõned märgise väärtused nagu cycleway ja bridleway kannavad endas teatud liikluse tähistust, tuleks kasutada teisi märgised, tähistamaks, milline liiklus on seaduslikult lubatud või pole lubatud. Vaata lisainfoks access=*.

Võrgustike ja teekondade süsteemid.

highway märgise väärtus tuleks määrata vaatamata võrgustike ja teekondade süsteemidele. Paljudes riikides võib teatud teelõik olla mitmete erinevate teekondade osa ja seda kas samas või erinevas võrgustikus ning teatud teekonnal võib olla erinevate atribuutidega sektsioone ning seega ka erinevaid highway märgiseid. Teekondade ja võrgustike märgistamisel järgi riigipõhiseid juhiseid.

Vaata ka

Väärtused

Teed

Teed ja tänavad. Liigitus lähtub üldiselt nende olulisusest teedevõrgustikus (mitte laiusest, kattematerjalist vms). Lähtekohad olulisuse hindamiseks on teeregister (kaardirakendus) ja kohalike omavalitsuste õigusaktid (nt. Tallinna tänavate liigitus). Seadusekohased definitsioonid vt Teeseadusest

Silt Väärtus Element Kirjeldus Renderdus Foto

Teed ja tänavad

These are the principal tags for the road network. They range from the most to least important.

highway motorway Way Kiirtee -- Eestis ei ole. Eraldusribaga tee, enamasti mõlemas suunas vähemalt kaks sõidurada ning kattega teepeenar hädaolukordade tarbeks. Eri riikides kasutusel nt. nimetused freeway, autobahn.
Rendering-highway motorway neutral.png
Motorway-photo.jpg
highway trunk Way E-tähistusega põhimaantee (Tallinn-Narva (E20), Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa (E263), Jõhvi-Tartu-Valga (E264), Tallinn-Pärnu-Ikla (E67), Tallinn-Paldiski, Tallinna ringtee (E265)). Asulais -- samade trasside osad.
Rendering-highway trunk L3005 MF.png
Dscf0444 600.jpg
highway primary Way Põhimaantee. Tee number enamasti 1-kohaline aga ka mõned erandid (10: Risti - Virtsu - Kuivastu - Kuressaare, 92: Tartu - Viljandi - Kilingi-Nõmme). Trassiosad (asulate piires) sama olulisusega. Tallinnas -- põhitänav (eranditega, nt v.a. Majaka, ...).
Rendering-highway primary neutral.png
Primary-photo.jpg
highway secondary Way Tugimaantee. Tee number enamasti 2-kohaline, kontrollimiseks Teeregister. Tallinnas -- Jaotustänav (ühistranspordiga).
Rendering-highway secondary neutral.png
Meyenburg-L134.jpg
highway tertiary Way Kõrvalmaantee. Kui tee pole tegelikkuses niivõrd olulise tähtsusega, võib olulisust vähendada. Tallinnas -- Jaotustänav (ühistranspordita), Kõrvaltänav (ühistranspordiga) ning Veotänav (ühistranspordiga).Eestis mõnel pool kruusateed, siis tähistada lisaks surface=unpaved.
Rendering-highway tertiary neutral.png
OHZ-K28-Bergedorfer Str.jpg
highway unclassified Way Olulise tähtsusega kohalikud teed (võib eksisteerida ka teeregistris mitmekohalise numbriga). Igasugused külavaheteed ja kruusateed käivad enamasti siia. Kruusatee puhul lisaks sildistus surface=compacted. Tallinnas -- enamkasutatavamad kõrvaltänavad või veotänavad. NB! Ei tähenda, et tee olulisus pole teada -- selleks on highway=road.
Rendering-highway unclassified.png
Highway unclassified-photo.jpg
highway residential Way Tänav ehk asulasisene tee. Kannab nimetust. Asula on linn/alev/alevik või ka küla, mis on tähistatud selgelt asula algus/lõpp liiklusmärgiga.
Rendering-highway residential.png
Residential.jpg
highway service Way Area Erinevad, peamiselt juurdesõiduteed, nt. talude juurde, nimetamata tänavad, sõiduteed tööstusparkides, samuti teenindusjaamades ja parklates. Vaata täpsemalt service=*
Rendering-highway service.png
Alley.jpg

Link roads

highway motorway_link Way Ühendustee teise kiirtee või madalamaliigilise teega. Peale- ja mahasõiduteed (rambid), enamasti ühesuunalised ning kiirteega samade liikluspiirangutega.
Rendering-highway motorway link.png
Dscf0242 600.jpg
highway trunk_link Way Peale- ja mahasõiduteed (rambid)
Rendering-highway trunk link.png
Trunk link.jpg
highway primary_link Way Põhimaantee peale- ja mahasõiduteed
Rendering-highway primary link.png
highway secondary_link Way Tugimaantee peale- ja mahasõiduteed.
Rendering-highway secondary link.png
highway tertiary_link Way The link roads (sliproads/ramps) leading to/from a tertiary road from/to a tertiary road or lower class highway.
Rendering-highway tertiary link.png

Special road types

highway living_street Way Õueala teed (liiklusmärkidega "Õueala" tähistatud alal).
Living street osm.png
beginning of a living street with a paving stones surface and some trees and cars parking at the sides
highway pedestrian Way Area Jalakäijate tänav (nt. vanalinnas), väljakute puhul (area=yes).
Pedestrian with area osm.png
Cambridge Rd - geograph.org.uk - 1189572.jpg
highway track Way Põllu- ja metsateed, enamasti pinnasteed. Läbitavuse tähistamiseks kasutusel tracktype=*.
Rendering-highway track.png
Frühlingslandschft Aaretal Schweiz.jpg
highway bus_guideway Way Spetsiaalne juht-rada ühistranspordile (võimaldades sõidukitel liikuda neid juhi poolt roolimata).
Rendering-highway-bus guideway-mapnik.png
Bus track.jpg
highway escape Way For runaway truck ramps, runaway truck lanes, emergency escape ramps, or truck arrester beds. It enables vehicles with braking failure to safely stop.
A7-Notbremsweg.jpg
highway raceway Way Ringrada, võidusõidurada.
Rendering-highway-raceway-mapnik.png
Raceway.jpg
highway road Way Teadmata olulisusega tee ajutiseks tähistamiseks, kuni tee olulisus on kindlaks tehtud.
Rendering-highway-road-mapnik.png
Road.png

Kergliiklusteed

highway footway Way Jalgtee (kõnnitee). Ka jalgtee, kus võib liigelda jalgrattaga (vastavate liiklusmärkide olemasolul, nt. highway=footway, bicycle=designated, segregated=*).
Rendering-highway footway.png
Dscf0487 600.jpg
highway bridleway Way ratsutamisrada. Lisasildid vajaduse korral foot=no ja bicycle=no.
Rendering-highway bridleway.png
Bridleway-reitweg-de.jpg
highway steps Way Trepiastmed, eelkõige jalgteedel. Astmete arvu äratoomiseks step_count=*.
Rendering-highway steps.png
Steps.jpg
highway path Way Rada (nt. jalgrada metsas).
Path osm.png
GuideFootPathCycleYes.jpg

When sidewalk (or pavement) is tagged on the main roadway (see Sidewalks)

sidewalk both / left / right / no Way Specifies that the highways has sidewalks on both sides, on one side or no sidewalk at all
Sidewalk and zebra-crossing.jpg

When cycleway is drawn as its own way (see Bicycle)

highway cycleway Way Jalgrattatee, liiklemiseks ainult jalgratta ja mopeediga. NB! Jalgsi liiklemine keelatud. Kergliiklustee/kergtee tähistamiseks kasuta highway=cycleway, foot=designated.
Cycleway osm.png
Separated cycleway with traffic sign

Cycleway tagged on the main roadway or lane (see Bicycle)

cycleway lane Way A lane is a route that lies within the roadway
Cycle trackinroad.jpg
cycleway opposite Way Used on ways with oneway=yes where it is legally permitted to cycle in both directions. Used together with oneway:bicycle=no.
Sul bxl 01.JPG
cycleway opposite_lane Way Used on ways with oneway=yes that have a cycling lane going the opposite direction of normal traffic flow (a "contraflow" lane). Used together with oneway:bicycle=no.
Fr-C24a ex3-Conditions particulieres par voie-velo.gif
cycleway track Way A track provides a route that is separated from traffic. In the United States, this term is often used to refer to bike lanes that are separated from lanes for cars by pavement buffers, bollards, parking lanes, and curbs. Note that a cycle track may alternatively be drawn as a separate way next to the road which is tagged as highway=cycleway.
Cycle nexttoroad.jpg
cycleway opposite_track Way Used on ways with oneway=yes that have a cycling track going the opposite direction of normal traffic flow
549c Spitzenkiel140923.jpg
cycleway share_busway Way There is a bus lane that cyclists are permitted to use.
Busandbike.jpg
cycleway shared_lane Way Cyclists share a lane with motor vehicles, but there are markings indicating that they should share the lane with motorists.
Sharrows Toronto 2011.jpg
busway lane Way Bus lane on both sides of the road.
2010-01-02 15.19.16.jpg

Lifecycle

highway proposed Way Kavandatud tee. Teede tähistamiseks, mille rajamine pole veel alanud. Lisa silt proposed=* kavandatava tee klassi tähistamiseks.
Planned mapnik.png
highway construction Way Rajatav tee. Teede tähistamiseks, mille ehitus on alanud. Lisa silt proposed=* rajatava tee klassi tähistamiseks.
Highway construction 200805041655.png
12Jan05 04.jpg

Atribuudid

abutters commercial/ industrial/ mixed/ residential/ retail etc. Way See Key:abutters for more details.
Dscf1376-600.jpg
bicycle_road yes Way A bicycle road is a road designated for bicycles. If residential streets get the status of bicycle roads, normally, by special signs, motor traffic is admitted with limited speed, often only for residents.
456Humboldtstr.jpg
driving_side left/ right Node Relation Defines which side of the road vehicles must legally use. (must only be used on highways when they are an exception to the rule)
Drive on left in australia.jpg
ford yes Node Way Koolmekoht.
Map feature ford.jpg
ice_road yes Way Jäätee. Tee mis on rajatud külmunud veekogule. Ei eksisteeri soojal ajal.
Pechora crossing.jpg
incline Number %/° Node Way Kallak, mis piirab kiirust, vt Incline.
junction roundabout Way Closed way This automatically implies oneway=yes, the oneway direction is defined by the sequential ordering of nodes within the Way. This applies on a way, tagged with highway=* already.
Mapping-Features-Roundabout-Simple.png
Roundabout.jpg
lanes number Way The number of traffic lanes for general purpose traffic, also for buses and other specific classes of vehicle.
NLEx 6 Lanes.jpg
lit yes/no NodeWayArea Street lighting
Berlin speer-leuchte.jpg
motorroad yes/no Way Node The motorroad tag is used to describe highways that have motorway-like access restrictions but that are not a motorway.
120px-Zeichen 331.svg.png
mountain_pass yes Node The highest point of a mountain pass.
Mountain pass.jpg
mtb:scale 0-6 Way Applies to highway=path and highway=track. A classification scheme for mtb trails (few inclination and downhill).
S3.jpg
mtb:scale:uphill 0-5 Way A classification scheme for mtb trails for going uphill if there is significant inclination.
mtb:scale:imba 0-4 Way The IMBA Trail Difficulty Rating System shall be used for bikeparks. It is adapted to mtb trails with artificial obstacles.
mtb:description Text Way Applies to highway=path and highway=track. A key to input variable infos related to mtbiking on a way with human words
overtaking yes/ no/ both/ forward/ backward Way Märkimaks tee osi, kus möödumine on lubatud.
parking:condition free/ ticket/ disc/ residents/ customers/ private Way Specifying the parking conditions (terms). See parking:condition=* for more details.
parking:lane parallel/ diagonal/ perpendicular/ marked/ no_parking/ no_stopping/ fire_lane. Way Specifying the parking space. See parking:lane=* for more details.
passing_places yes Way Tee, millel on sagedased möödumiskohad.
sac_scale hiking / mountain_hiking / demanding_mountain_hiking / alpine_hiking / demanding_alpine_hiking / difficult_alpine_hiking Way Applies to highway=path and highway=footway. A classification scheme for hiking trails.
Mountain hiking.jpg
service alley / driveway / parking_aisle etc. Way See Key:service for more details.
Seattle - alley north from S Jackson between Western & 1st - A.jpg
surface paved / unpaved / asphalt / concrete / paving_stones / cobblestone / metal / wood / grass_paver / gravel / pebblestone / grass / ground / earth / dirt / mud / sand Way See Key:surface for more details.
tactile_paving yes / no Node Way Area A paving in the ground to be followed with a blindman's stick. Not to be rendered on standard maps.
Tactile paving.jpg
tracktype grade1/ grade2/ grade3/ grade4/ grade5 Way To describe the quality of the surface. See Key:tracktype for more information.
Mapnik-tracktype-grade1.png
Surface grade1.jpg
traffic_calming yes / bump / hump / cushion / table etc. Node Way See Key:traffic calming for more details.
trail_visibility excellent / good / intermediate / bad / horrible / no Way Applies to highway=path, highway=footway, highway=cycleway and highway=bridleway. A classification for hiking trails visibility
winter_road yes Way Talvetee. Tee mis toimib talvel. Arvatavasti ei ole läbitav suvisel ajal. Jäätee tähistamiseks kasuta ice_road=yes.
Anuisk bilibino sever66.jpg

Muud tunnused

highway bus_stop Node Bussipeatus. Bussijaamade tähistamiseks amenity=bus_station. Täpsemaks kaardistamiseks public_transport=stop_position märkimaks kohta kus sõiduk peatub ja public_transport=platform tähistamaks kohta kus reisjad ootavad. Vaata public_transport=* täpsemateks detailideks.
Bus stop.12.svg
Bus prumyslova.jpg
highway crossing Node Ülekäigurada
Zebra-crossing sm.jpg
highway elevator Node Elevator
Elevator-12.svg
240 Sparks Elevators.jpg
highway emergency_access_point Node Hädaabi kutsepaigad (nt. kiirteedel).
Anfahrpunkt HP 108.jpg
highway give_way Node Anna teed märk
Give way.jpg
emergency phone Node A calling device can be used to tell on your current position in case of an emergency. Use with ref=NUMBER_ON_THE_SIGN
Borne SOS.jpg
highway mini_roundabout Node Miniatuurne ringtee, sama mis junction=roundabout kuid ringtee on kas asfaldile joonistatud või on keskmine kõrgendatud koht vajadusel ülesõidetav.
Mapping-Features-Mini-Roundabout.png
Mini-roundabout.jpg
highway motorway_junction Node Indicates a junction (UK) or exit (US). ref=* should be set to the exit number or junction identifier. (Some roads – e.g., the A14 – also carry junction numbers, so the tag may be encountered elsewhere despite its name)
Mapnik-Motorway-Junction.png
Dscf0242 600.jpg
highway passing_place Node Möödumiskoha asukoht.
Ausweichstelle.jpg
highway rest_area Node Area Place where drivers can leave the road to rest, but not refuel.
Rendering-highway-services-mapnik.jpg
Wentworth terrain.jpg
highway speed_camera Node Kiiruskaamera.
Speed camera.jpg
highway street_lamp Node Tänavavalgusti.
Litpath.jpg
highway services Node Area Teenindusjaama ala maantee ääres.
Mapping Features Motorway service area.jpg
De lucht.jpg
highway stop Node Stopp märk
STOP sign.jpg
highway traffic_signals Node Valgusfoor
Rendering-traffic singals.jpg
Ampel.jpg
highway turning_circle Node Tagasipöörde koht, enamasti, kuid mitte tingimata, tee lõpus, hõlbustamaks tagasipööramist.
Mapping-Features-Turning-Circle.png
Turning circle.jpg
highway User Defined Node Way All commonly used values according to Taginfo

This table is a wiki template with a default description in English. Editable here.

Näited

Näiteks Islandil on suurim ühendustee peamiselt kaherealine kattega tee, kohati on see aga 1,5-realine katteta tee. Vaatamata sellele on see tee ikkagi "primary" ja ka katteta osad on niimoodi märgistatud.

Rahvusvaheline võrdlus

Järgnevalt on toodud võrdlus, kuidas väärtusi kasutatakse erinevates riikides. Kasutajad peaksid juhinduma konkreetse riigi juhistest detailide ja täiendavate märgiste kohta. Vaata eri riikide projekte Category:Projects ja riigipõhiseid märgistusjuhiseid Tagging.

Country motorway trunk primary secondary tertiary unclassified
Flag of Argentina Argentina

This is a translation of the proposal on Argentina.

The surface type of the way should not determine the value of the highway tag. Instead, surface=paved or surface=unpaved should be used.

No sign-MotorwayStart Duel-502.png Autopistas

Dual carriage way of high speed. These are routes that connect urban centers with speed limit of around 100 km/h or higher, with 2 lanes in each direction. Every lane should be drawn, with the tag oneway=yes. Local roads have no direct access to these roads.

Rutas Nacionales

National Routes as defined by the Instituto Geográfico Nacional (IGN). The tag ref=RNxx should be used (for example RN7).

Rutas Provinciales y Avenidas

State Routes as defined by the Instituto Geográfico Nacional (IGN). The tag ref=RPxx should be used (for example RP7). Also used on Avenues or main streets inside cities and urban environments.

Colectoras (sideroads near motorways). Not currently used. Rural ways crossing countryside.

highway=residential and highway=living_street should be used in residential areas, when primary does not apply.

Flag of Australia Australia See Australian Tagging Guidelines for further information and discussion Motorways, freeways, and freeway-like roads.
Divided roads with 2 or 3 lanes in each direction, limited access via interchanges, no traffic lights. Generally 100 or 110 km/h speed limit. For example: Hume Freeway.
National highways; state strategic road network.
Connecting major population centres. For example Bruce Highway, Pacific Highway. 'A' Roads in states that have MABC classification.
State maintained roads.
Linking major population centers to each other and to the trunk network. 'B' roads in states that have this classification.
District roads.
Generally council maintained roads linking smaller population centres to each other and to the primary network. 'C' roads in states that have this classification.
Other roads.
Linking towns, villages and Points of Interest to each other and the secondary network.
Other named rural roads.
Flag of Austria Austria 120px-Zeichen 330.svg.png Autobahn 120px-Zeichen 331.svg.png Autostraße Hauptstraße B (ehem. Bundesstraße) normale Landesstraße schmale, wenig befahrene Landesstraße;

Gemeindeverbindungsstraße, Straße mit Verbindungscharakter, z.B. 120px-Zeichen 306.svg.png in einem Wohngebiet

sonstige Freilandstraße;

im Ortsgebiet → highway=residential

Flag of Brazil Brazil Express highway (speed >= 80km/h), paved (asphalt or concrete), dual carriageway (with a physical division between opposite direction lanes) or one way, with two or more lanes on each direction, WITHOUT crossings or obstructions (traffic lights, speed bumps, etc), accessed through entrances and exits tangent to the highway. Always mapped as two parallel ways (one in each direction). Fast highway (speed >= 80km/h), paved (asphalt or concrete), dual carriageway (with a physical division between opposite direction lanes) or one way, with two or more lanes on each direction, WITH crossings or obstructions (traffic lights, speed bumps, etc), accessed directly by local traffic through perpendicular streets, which may directly cross the highway. Always mapped as two parallel ways (one in each direction). Rural: Fast transit road (speed >= 80km/h, or 60km/h in mountain regions), paved (asphalt or concrete), with side shoulder large enough to park a car (2m or more) or more than one lane per direction.

Urban: Arterial road, fast (speed >= 60km/h), paved (asphalt or concrete), single or dual carriageway, connecting many neighborhoods, forming the main circulation net in large cities or the main entrance and exit routes in medium and small cities.

Rural: Paved road (asphalt, concrete, stone or other firm pavement) which does not meet the requirements of a primary road.

Urban: Collector road, medium speed (>= 40km/h), paved (asphalt, concrete, stone or other firm pavement), generally single carriageway, forming the secondary circulation net between neighborhoods in large cities or the main circulation net in small cities.

Rural: Unpaved road (earth, gravel, sand, etc.) large enough for two vehicles (>= 6m), generally with compacted soil.

Urban: Collector road, generally paved and single carriageway, forming the circulation net inside neighborhoods in large cities or the secondary circulation net in small cities.

Rural: Unpaved road (earth, gravel, sand, etc.) large enough for two cars (>= 4m), with traffic generally flowing in the middle of the road, generally with uncompacted soil.

Urban: Local road, with no significant flow of vehicles, outside residential areas. Use highway=residential in residential areas and highway=living_street where pedestrians have priority over vehicles.

Flag of Brunei Brunei Controlled-access highway: Single or dual (or more) carriageway roads with no private accesses, no at-grade intersections that crosses the median (including direct U-turns), no signalised intersections and no roundabouts. This criterion excludes any intersection at the two ends of the route. In the case of a single carriageway it must be a one-way expressway at all points in time, contain at least one reversible lane, or have exactly one lane in each direction with overtaking using the lane on the opposing direction prohibited. A limited number of roads with "highway" (English) or "lebuhraya" (Malay) in their names (i.e. those that meet the above criteria) fall under this category. Limited-access road: Single or dual (or more) carriageway roads that are similar to the criteria of a motorway, but permits for a variety of intersections, including private accesses, all at-grade and signalised intersections, and roundabbouts, and a flexible number of lanes on a single carriageway, but vehicles can only drive across the lanes in the opposite directions at designated points on the road (such as gaps in the median, if any). Most roads with "highway" (English) or "lebuhraya" (Malay) in their names fall under this category. Important, high-traffic roads connecting between towns and/or residential areas may also fall under this category. The speed limit ranges from 65 km/h on urban roads with a lot of private accesses to 100 km/h on inter-district roads with less dense traffic. Frequently used roads within cities, towns and shopping districts, and roads connecting urban areas or urban to rural/residential areas. Usually has a speed limit between 50 km/h and 80 km/h. Roads that are less frequently used. Roads connecting two or more rural areas without passing through an urban area fit into this category. Less significant roads and collector roads. Roads that do not fit in any categories listed here nor other categories. Most "simpangs" fall under the "residential" category.
Flag of Bulgaria Bulgaria Автомагистрала AutobahnCH.png
А5

avtomagistrala (motorway)

Скоростен път 1 Първокласен път с 4 или повече ленти, като платната са разделени с мантинела.

High-speed first-class roads with 4 or more lanes divided by barrier (guardrail).

Първокласен път 5

first-class roads

Второкласен път    63   

second-class roads

Третокласен път   637     9901  

third-class roads

Всички други
селскостопанските с "track".

other roads; farm tracks as "track"

- - булевард

major through routes (so called avenue or boulevard)

главна улица

(major street)

- Улица в населено място: highway=residential

(residential street)

Flag of Canada Canada (Actual current tagging varies across the country, but predominantly follows these guidelines. See also alternative below) Limited-access highway with separated carriageways, no private accesses, no signalized intersections, no at-grade intersections that cross the median, and at least 4 lanes. May or may not be part of National Highway System. May or may not be provincially-managed.
(e.g. Highway 401 in Ontario, Autoroute 20 in Quebec, Gardiner Expressway in Toronto)
Provincial primary highway that does not meet freeway standards (as "primary" category to right). Designated by the joint federal-provincial Council of Ministers of Transport as comprising part of the National Highway System - Core Routes. (Map; Report with Full Inventory (PDF)).
(e.g. Much of Highway 17 in Ontario, Highway 3 in BC/Alberta, Highway 7 in New Brunswick)
Provincial primary highway that does not meet freeway standards
(e.g. the King's Highways [provincial highways 2 through 148] in Ontario, 100-series highways in Quebec, Highway 95 in BC).
Provincial secondary highway or county/regional road that does not meet freeway standards. In urban or suburban contexts, the most important arterial roads that are neither freeway standard nor part of a provincial highway route merit this clasification.
(e.g. Yonge, Finch, Steeles etc. in Toronto, Macleod Trail in Calgary).
Tertiary roads, minor urban arterials etc. All non-residential roads not meeting any of the above criteria.
Flag of Canada Canada (Alternate Proposal only. Actual current tagging varies across the country.) Rural and urban: Trunk road with separated carriageways, no private accesses, no signalized intersections, no at-grade intersections that cross the median, and at least 4 lanes. Rural: Primary road with 110 km/h or higher effective speed, with <10 km sections of 100 km/h or higher effective speed. No non-prioritized or timer-only traffic signals. At most 2 traffic signals between towns. No four-way at-grade intersections with other trunk roads. Urban: Primary road that continues as a trunk road or motorway in two directions if there are no junctions with primary (or higher) roads or at least one direction if there are. In undeveloped areas (Labrador, the three Territories, northern Ontario and Québec): Classifications are moved up so that the most important roads in the area are marked primary even if they do not meet the usual criteria.

Rural: Paved. 95 km/h or higher effective speed. Painted centre and side lines. Lanes at least 3.5 m wide. Urban: Paved. At least 4 lanes. Carries markedly more traffic than secondary roads. Continues out of urban areas.

Rural: Paved. 85 km/h or higher effective speed. Painted centre line. Lanes at least 3 m wide.

Urban: Paved. At least 3 lanes. Not designed to calm traffic. Usually arranged in a grid.

Rural: Need not be paved. 2 lanes, each at least 3 m wide.

Urban: Paved. At least 2 lanes. Through route, though usually designed with minor traffic-calming features. Usually intersects with many residential roads.

All non-residential roads not meeting any of the above criteria.
Flag of Chile Chile Autopistas Concesionadas (Con peajes automáticos o manuales)
Autopistas con división central y dos o más pistas por sentido de circulación. Generalmente con velocidades máximas de 120 km/h (esto puede variar en Autopistas Urbanas). Ejemplos de esto son: Autopista Costanera Norte, Autopista del Pacifico (Ruta 68), Autopista Troncal Sur, Autopista Central, Autopista Vespucio Norte Express, Autopista del Maipo, Autopista del Itata, etc.
Autovías (Sin Peajes)
Carreteras con división central y dos pistas por sentido de circulación. Generalmente con velocidades de circulación máxima de 100 km/h. Ejemplo de esto son: Autovía Las Palmas, Camino La Polvora y Acceso Sur a Valparaíso, Bypass de Penco, etc.
Carreteras Principales
Carreteras mantenidas por el Estado, sin división central. Unen los mayores centros urbanos entre si, con las Autovías y Autopistas Concesionadas. Velocidades de circulación máxima de 80 a 100 km/h. Pavimentadas.
Carreteras Secundarias
Conectan las ciudades y poblados menores entre si y con las Carreteras Principales. Velocidades de circulación entre 60 y 80 km/h. Generalmente pavimentadas; caminos ripiados de esta categoría deben ser amplios y bien mantenidos para permitir una circulación rápida.
Carreteras Terciarias
Unen pueblos, villas y puntos de interentes (POI) entre si y con las Carreteras Secundarias. En Chile estos caminos generalmente son de ripio y permiten velocidades de alrededor de 40 km/h
Otras rutas rurales.
Caminos de tierra de transito lento.
Flag of China China

Please refer to WikiProject China#Road Types for a good, full list.

高速公路(数字为 2 (00) 或 4 (0000) 位的国道、省道,以及其他路牌为白底绿字的高速公路)
  • 已被高速公路替换,但仍然较为重要的普通国、省道
  • 大城市以过境交通为主的最重要的主干道(环线、出入线路等)。
  • 已被高速公路替换,因而基本被抛弃的国、省道。
  • 周围没有其他重要高速路时,用于大型县道。
  • 不属于 primary 的大城市主干道。
  • 未分入 secondary 的小型县道。
  • 较重要的乡道。
  • 本应分入前两级,但路况不如小路的城市干道。
  • [feeder roads around blocks]

参见左侧链接。

Flag of Czech Republic Czech Republic CZ-IP14a Dálnice.jpg Dálnice (D) CZ traffic sign IS16a - D1.svg CZ-IP15a Silnice pro motorová vozidla.jpg Silnice pro motorová vozidla, some of Silnice I. třídy Silnice I. třídy SilniceI4.svg SilniceI57.svg Silnice II. třídy 20px Silnice III. třídy Jiná silnice
Flag of Denmark Denmark Motorvej AutobahnCH.png

Motorway

Motortrafikveje No sign-MotorwayStart Singel-503.png.

Expressways with motorway-like restrictions

Primærruter Primaervejnummer dk.png (rutenummer med gul baggrund)

Primary roads (ref-signs with yellow background)

Sekundærruter Sekundaervejnummer dk.png (rutenummer med hvid baggrund)

Secondary roads (ref-signs with white background)

Andre vigtige veje uden rutenummer

Important roads without route numbers

Lokale veje i landzone, gader i industriområder og lignende uden beboelse (gader med beboelse tagges som highway=residential)

Minor roads

Flag of Estonia Estonia none in Estonia põhimaantee (E-road)  1 
põhitänav (dual-line)
põhimaantee  10 
põhitänav
tugimaantee  85 
jaotustänav
kõrvalmaantee  260 
other street with public transport
Flag of Finland Finland Moottoritiet AutobahnCH.png Moottoriliikennetiet Motortrafikled.png (motorroad=yes) ja
Valtatiet  25 

Kantatiet  51 

Taajamissa seudullinen pääkatu
Seututiet  111 

Taajamissa alueellinen pääkatu
Yhdystiet  1493 

Taajamissa kokoojakatu
Numeroimattomat yleiset tiet ja yksityiset tiet, asutusalueella highway=residential
Flag of France France See FR:France roads tagging for more information (in French) 120px-Zeichen 330.svg.png Autoroute (A) 120px-Zeichen 331.svg.png Voie express ou voie rapide Nationale (N)
ou Nationale déclassifiée en départementale en 2006
Includes roads devolved to the départements in 2006.
Départementale (D) principale Départementale (D) secondaire route mineure
exp. communale
Minor roads; e.g., those maintained by local communes
Flag of Georgia Georgia AutobahnCH.png Motorway with motorway sign. Dual carriageways designed for higher speeds; suburban dual carriageways with very few traffic lights, 4-way-crossings and access to private properties. Newly built motorways with only one carriageway open for traffic and without motorway restrictions (slow traffic is allowed). rural: Roads, that are part of the international network, having a number with ს (S). შ (Sh)-Roads only, if they are in an excellent condition and have significance for international traffic

Tbilisi: Main throughways connecting the ს-Roads and some major suburbs (e.g. Vazha Pshavela Gamziri)

Important შ (Sh)-road, maintained by the state, connecting towns and regions to the international network. Mostly form a grid, but can be dead-ends in the mountains. Not necessarily paved or signposted, but often in good condition.

urban: Secondary throughways connecting to smaller neighbourhoods, but not the best route for long-distance-traffic. E.g. Rustaveli Street in Tbilisi.

Less important შ (Sh)-roads, often dead ending, leading to monasteries and the like. No შ-road must be lower than tertiary. Unnumbered rural roads that connect several villages. Often unpaved or in bad condition, only sometimes signposted.

urban: Collector roads inside a neighbourhood; main street in a town which is bypassed by secondary or primary roads.

Other country roads, regardless of condition, that connect to villages or other non-agricultural or non-forestry properties. No "track" should ever be the only connection to a village, no matter how bad the road may be.

urban: in Residential areas -> highway=residential

Flag of Germany Germany 120px-Zeichen 330.svg.png Autobahn "Schnellstraße"
"yellow autobahn", grade-separated highway with autobahn-like on- and off-ramps
If "Kraftfahrstraße" 120px-Zeichen 331.svg.png additional tag: motorroad=yes.
rural: Bundesstraße (national road)

urban: highest-level streets, often a national road.

rural: Landesstraße (regional roads)

urban: major streets

rural: Kreisstraßen (local road)

urban: Streets providing access to suburbs with priority 120px-Zeichen 306.svg.png

Other roads connecting towns. urban: Industrial areas, providing access to neighbourhoods without priority 120px-Zeichen 306.svg.png.
Flag of Greece Greece AutobahnCH.png Motorways

high-speed dual carriageways with grade separated junctions

rural: National Highways

high-speed roads below motorway standards urban: major multi-lane avenues

rural: National Highways

roads connecting cities urban:primary roads

rural: Provincial Roads/Old National Highways

roads connecting towns urban: secondary roads

rural: roads connecting villages

urban: tertiary roads with priority

paved/unpaved roads leading to factories, farms, etc
Flag of Honduras Honduras
Flag of Hong Kong Hong Kong Hong Kong road sign (Expressway Begins).svg Expressways designated in the Gazette and other public roads with expressway-like rules, namely government road tunnels and other toll roads. See Zh-hant:Hong Kong tagging for the full list of other roads this tag applies to. HK Route1.svg Roads that have route numbers but are not expressways. Roads that do not belong to any routes but have the importance and characteristics of a trunk route. Roads that link major areas. Roads that link destinations within an area. Other roads. Use highway=residential for roads around residential buildings.
Flag of Hungary Hungary 120px-Zeichen 330.svg.png Autópálya 120px-Zeichen 331.svg.png Autóút 120px-Zeichen 306.svg.png Első- vagy másodrendű főút (1, 2 vagy 3 számjegyű) Összekötő út (4 számjegyű) Bekötőút vagy állomási hozzájáró út (5 számjegyű) Egyéb közút
Country motorway trunk primary secondary tertiary unclassified
Flag of Iceland Iceland Not used. Road number 1.
Used for Ring Road 1.
Roads with two digits.
Roads with two digits (and certain roads with 3 digits). In towns major connecting streets (e.g. Miklabraut in Reykjavík).
Important roads with three digits.
More important roads with three digits, important mountain roads (F-roads) with 2 or 3 digits.
Less important numbered roads.
Less important roads with 3 or 4 digits, most numbered F-roads
Other roads with unknown names or without numbering.
Flag of India India See Tagging Roads in India for more information Freeways.
Divided roads with 2 or more lanes in each direction, limited access via interchanges, no traffic lights. Usually toll ways. For example, Golden quadrilateral, Bombay-Pune Highway, etc..
National highways.
Connecting major cities, maintained by central government (NHAI).
State highways.
Linking major population centers to each other and to the National Highways. Maintained by State government.
District roads.
Linking smaller population centres to each other and to the state highways. Major through routes within city limits.
Other roads.
Linking towns, villages. Important through routes in cities which link different localities.
Other rural roads.
Flag of Indonesia Indonesia See Indonesia:Tags/Highway for more information Jtol.png Jalan Tol.
Divided highways with 2 or more lanes in each direction, limited access via ICs, no traffic signals, and tolled. For example the Jagorawi toll road, the Jakarta Innerring Tollroad, and the Semarang toll road.
Jalan Nasional.
Connecting major states and maintained by local municipality, usually the DoT of the state which is connected with the road. National road numbering is different by island. Examples include the Nasional1.png Great Pantura Way (Java) and the Trans-Sumatranean Road (Sumatra).
Jalan Provinsi.
Connecting major cities intra-state.
Jalan Raya Kabupaten/Kota.
Connecting major destinations intra-city.
Unnumbered No equivalence
Flag of Ireland Ireland motorway (blue signs) National Primary Route (green signs, N1-N33) National Secondary Route (green signs, N51 and above) Regional Roads (R101 upwards) significant minor road (useful for routing) less significant minor road
Flag of Italy Italy See IT:Italian Roads Tagging for more information (in Italian) AutobahnCH.png Autostrada (A) compresi i raccordi autostradali

Motorways, including spurs

Tangenziale/Superstrada - per le strade extraurbane principali 120px-Zeichen 330.svg.png 120px-Zeichen 331.svg.png aggiungere motorroad=yes

Ring roads, expressways

Strada Statale (SS)
anche le strade regionali (SR) di grande importanza, generalmente arterie importanti che collegano capoluoghi di provincia e quindi di rilevanza nazionale

SS (national roads); strategic SR (regional roads); e.g., those connecting provincial capitals

Strade provinciali (SP)
e strade regionali (SR) di minore importanza

Other SR; SP (provincial roads)

Strade che non hanno l'importanza di una provinciale però hanno larghezza di almeno 4 metrianche le strade urbane di scorrimento principale

Less important roads wider than 4 metres; major streets

livello base della rete stradale
Nota: sotto ci sono le residential (residenziale)

Everything else, "residential" in urban areas

Flag of Japan Japan Expressways or motor roads. Japan road sign 325.svg. Usually, those are divided, 2 or more lanes, and toll roads. National Highways: the shield sign is Japanese National Route Sign 0001.svg. Major Prefectural Roads: the shield sign is Nara Pref Route No.44 Sign.svg and the number is 2 or less digit. Minor Prefectural Roads: the shield sign is Nara Pref Route No.751 Sign.svg and the number is 3 digit. The other types of highways which have 2 or more lanes. The other types of highways which have less than 2 lanes.
Korea, D.P.R. AutobahnCH.png Highway with ramps and 2+ lanes per direction. Grade-separated from railways and other roads. Signs have green background. Highway with 2+ lanes per direction. Grade-separated from railways. Signs have normal (blue) background. No traffic lights. Inside cities: must also be divided (confer with official road map)
Flag of Korea Korea, Republic of Divided, grade-separated highway with 2 or more lanes in each direction.
This includes all toll roads designated by a red and blue shield.
Divided highway without ramps.
Higher speeds. Few stop lights or stop signs.
Undivided highway without ramps.
Higher speeds. Few stop lights or stop signs.
Wide main roads with stop signs and stop lights. two lane local roads with or without center stripes not used
Flag of Latvia Latvia none Main roads
(A1-A16)
Galvenie autoceļi
Regional roads
(P1-P134)
Reģionālie autoceļi
In cities: major streets (4 lanes, high traffic)
Local roads
(V1-V1489)
Vietējie autoceļi
In cities: major streets (2 or 4 lanes)
Local roads without state-level classification Other roads
Flag of Lithuania Lithuania Restricted access roads (greitkeliai ir automagistralės) AutobahnCH.pngNo sign-MotorwayStart Singel-503.png Trunk roads (magistraliniai keliai) (A-numbered roads)
City municipalities: High-speed streets (Greito eismo gatvės) with no foot or bycycle permited
National roads (krašto keliai) (three-digit roads)
City municipalities: Main (B-category) streets
Paved local roads (rajoniniai keliai) (four-digit roads)
City municipalities: Secondary by importance (C-category) streets
Unpaved local roads (rajoniniai keliai) (four-digit roads)
City municipalities: Tertiary by importance (D1-1-category) streets
Local roads/streets without state-level classification
Flag of Malaysia Malaysia See Malaysian_Roads_Tagging for more information Expressways with an 'E' prefix on its route number Other interstate highways and federal routes (routes without a letter prefixed) State maintained roads connecting towns between districts (has a letter other than 'E' prefixed on its route number) Municipal routes Collector roads connecting to secondary roads Other roads that do not fit into any category listed here nor other categories
Flag of Morocco Morocco 120px-Zeichen 330.svg.png Autoroute (A) Divided, toll roads highway with 2 or more lanes in each direction speed limits of 120 km/h. 120px-Zeichen 331.svg.png Voie express,ringroadsCan be a single or a dual carriageway. has a speed limit of 80 or 100km/h. Nationale (N)
linking cities
Regionale (R) secondary Provinciale(P) tertiary Small routes paved or not
Minor roads
Flag of Namibia Namibia (more information) Divided highways with limited access (currently only parts of B1 in Windhoek) Non-motorway B roads C roads D and M roads; major streets F roads (former P roads) Other roads with 2+ lanes outside towns and national parks
Flag of Nepal Nepal

Tagging road networks in Nepal. Full version: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Nepal/Roads

none Highways which have heavy traffic intensity and connect different cities, regions and tourist centers. Road corridors that carries a huge volume of traffic between arterial roads and has a high density of public transport services. These roads often connect two relatively distant localities in urban areas. Collector roads that carry lower volume of traffic and has either no public transport service or a lower density of public transport service. These roads often connect two neighboring/nearby localities in urban areas. Longer roads serving several villages Rural vehicular highways
Flag of Netherlands Netherlands See NL:The_Netherlands_roads_tagging for more information (in Dutch) AutosnelwegNederlands verkeersbord G1.svg

Motorways

Autoweg
(bij Nederlands verkeersbord G3.svg ook motorroad=yes)

Other roads with motorway restrictions

N-wegen met nummers t/m 400

N-roads below N400

N-wegen met nummers groter dan 400

N-roads above N400

Grotere/doorvoer wegen

Other main roads

Overige wegen/Enkelbaans wegen buiten bebouwde kom

Other roads

Flag of New Zealand New Zealand - de facto Motorways & Expressways

All signed motorways and motorway-standard expressways (i.e. median divided with two lanes in each direction and no at-grade intersections).

Strategic state highways

State highways linking main urban areas (pop. >30k), major ports, major airports, major tourist destinations, and/or remote regions. Classified National or Regional on the One Road Network Classification system (ONRC)

Non-strategic state highways
Strategic local roads
Local arterial roads Local collector roads

Roads classified ONRC primary collector or higher should not be tagged below this level.

all other local roads
Flag of Norway Norway See No:Map_Features#Norwegian_roads for more information (in English and Norwegian) Motorway No sign-MotorwayStart Duel-502.png National infrastructure (Riksvei), green signs, include E-roads. No sign-Eroad.png No sign-NoneEroadTrunk.png Regional infrastructure (Primær fylkesvei), white signs. No sign-Riksvei.png Local infrastructure (Sekundær/øvrig fylkesveg), no signs, officially numbered. Local arteries. No corresponding official classification, subjective. Low class road.
Flag of Philippines Philippines

More details at https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Philippines/Mapping_conventions

Expressways (usually toll roads accessible by ramps and with no at-grade intersections) Primary national roads (usually intercity and/or inter-provincial routes); Other main city roads (usually part of longer intercity and/or inter-provincial routes and sometimes accessible by ramps) Main city roads; Other national roads (usually connecting primary national roads and towns); Provincial roads Less important city roads; Main barangay roads Residential distributor roads; Less important barangay roads (usually lined with houses) Unnamed roads; some access roads in industrial/commercial areas
Flag of Poland Poland
more details
No sign-MotorwayStart Duel-502.pngAutostrada.
Z niebieskim oznakowaniem, numeracją z literą A (np. A1, A2), ogrodzona itp. Droga taka powinna być dwujezdniowa (tzn. mieć wrysowane dwie nitki w przeciwnych kierunkach, każda z atrybutem "oneway" ustawionym na "yes".

Blue signs, prefix A, fenced, divided.

No sign-MotorwayStart Singel-503.pngDroga ekspresowa.
Droga z oznakowaniem zielonym, i numeracją z literą S np. S8. Rysowana jak wyżej.

Expressways, green signs, prefix S.

Droga krajowa (single or two digit number on red background) or another way of at least GP class

Droga krajowa (jedno lub dwucyfrowe oznaczenie na czerwonym tle) lub inna droga o klasie co najmniej GP

Droga wojewódzka (three digit number on yellow/orange background) or another way of at least G class.

Droga wojewódzka (trzycyfrowe oznaczenie na żółto-pomarańczowym tle) lub inna droga o klasie co najmniej G.

Droga powiatowa (usually no visual indication, but it has four digit number) or another way of at least Z class.

Droga powiatowa (zazwyczaj brak oznaczeń, ich numery są czterocyfrowe) lub inna droga o klasie co najmniej Z.

Other public ways; e.g., droga gminna or another class L or class D public way.

Pozostałe drogi publiczne, np. drogi gminne lub inne drogi publiczen o klasie L lub D.

Flag of Portugal Portugal Znak D9.svg Autoestrada Portuguese traffic sign via rapida.JPG Via Rápida Icone Estrada Nacional.png Estrada Nacional
Icone Estrada Regional.png Estrada Regional
Icone Estrada Municipal.png Estrada Municipal 35px Caminho Municipal Estradas sem referência.
Flag of Romania Romania Autostradă; au indicativ de forma A1, A2 ... și indicatoare de forma
А5
; Drum cu sensuri separate, cu bandă de urgență, destinate trafcului de înaltă viteză, marcate la intrarea lor cu semnul: <br\ > AutobahnCH.png
highway=trunk se folosește pentru orice drum național parte din culoar european sau drumurile express (care nu există în România); pe lângă indicativul de drum național (alb pe fundal roșu) RO Roadsign 1.png are și plăcuțe de forma No sign-Eroad.png Tag-ul ref=* va fi de forma DNn, DNnn sau DNnnx (n=0-9, x=A-Z), în timp ce tagul int_ref=* va fi de forma Enn sau Ennn. highway=primary se folosește pentru orice drum național care nu este parte din culoarele europene; bornele kilometrice și indicatoarele care le identifică sunt pe fundal roșu cu scris alb ; Atât drumurile naționale primare (ex. DN1) RO Roadsign 1.png cât și cele secundare (ex. DN7C) RO Roadsign 7C.png sunt etichetate ca highway=primary dacă nu sunt drumuri europene. Tagul ref=* va fi de forma DNn, DNnx, DNnn sau DNnnx (n=0-9, x=A-Z). highway=secondary se folosește în exteriorul localităților pentru drumuri județene - numărul drumului este scris pe borne și indicatoare pe fundal albastru RO judetean587.png. Aceste drumuri sunt etichetate ca highway=secondary. Tagul ref=* va fi de forma DJnnnx (n=0-9, x=A-Z ). Ex. ref=DJ30, ref=DJ200F. highway=tertiary se folosește în exteriorul localităților pentru drumuri comunale - numărul drumului este scris pe borne și indicatoare pe fundal galben RO comunal.png. Aceste drumuri sunt etichetate ca highway=tertiary. Tagul ref=* va fi de forma DCnnnx (n=0-9, x=A-Z ). Ex. ref=DC102, ref=DC101A. Nefolosit sau folosit rar; A se folosi highway=residential și highway=living_street în zone rezidențiale.
Flag of Russia Russia Россия


See Соглашение о типах дорог, RU:Key:highway for details.

Автомагистрали, обозначенные знаком 5.1 "Автомагистраль" AutobahnCH.png, имеющие многополосные проезжие части с центральным разделителем и не имеющие пересечений в одном уровне с другими дорогами.

Divided, grade-separated highways with 2 or more lanes in each direction and limited access.

Дороги федерального значения, межрегиональные трассы, формирующие опорную сеть автодорог страны, по которым идёт дальний основной и грузовой межрегиональный трафик. В населённых пунктах — только транзитные трассы класса trunk проходящие через населённый пункт.

National federal highways, highways connecting major cities and a major route used by trucks and for long trips.

Дороги регионального значения, соединяющие города и/или областные центры, дороги межрегионального значения. В населённых пунктах — центральные магистрали городов.

Major highways connecting cities / large towns. Major arterial roads in cities.

Дороги областного значения, соединяющие областные центры с крупными населёнными пунктами (районными центрами), а также крупные населённые пункты между собой. В населённых пунктах — основные магистрали районов города.

Other major highways connecting towns. Other arterial roads in cities/towns.

Более важные дороги среди прочих автомобильных дорог местного значения, например соединяющие районные центры с сёлами, а также несколько сёл между собой. В населённых пунктах — основные микрорайонные или межмикрорайонные транзитные улицы.

More important highways among other local roads. Collector roads in cities/towns.

Остальные дороги местного значения, образующие соединительную сеть дорог. Могут не иметь твердого покрытия, а также грейдеры, бетонки. В населённых пунктах — обычные мелкие улицы/переулки с преимущественно нежилыми строениями вдоль улицы. Улицы/переулки с преимущественно жилыми домами вдоль улицы следует обозначать как highway=residential.

Other local roads including gravel and unsurfaced. Normal minor non-residential roads. Use highway=residential for normal minor roads in residential areas.

Country motorway trunk primary secondary tertiary unclassified
Flag of Switzerland Switzerland

&

Flag of Liechtenstein Liechtenstein

Autobahn AutobahnCH.png Autostrasse AutostrasseCH.png Hauptstrassen mit Nummerntafel (blau mit Nummer) (ausser Kanton Genf), Transitstrasse Hauptstrasse (blau) Nebenstrasse (weiss) alles andere
autoroute autoroute de 2e classe (semi-autoroute) route de 1re classe (bleu avec numéro) (sauf Canton de Genève) route de 2e classe (bleu) route de 3e classe (blanc) chemin carossable
Flag of Slovakia Slovakia CZ-IP14a Dálnice.jpg Diaľnica (D) CZ-IP15a Silnice pro motorová vozidla.jpgRýchlostná cesta (predtým Cesta pre motorové vozidlá) (R) Cesta I. triedy Cesta II. triedy Cesta III. triedy Iná cesta (neklasifikovaná) - mimo mesta.

Iná cesta v meste môže byť highway=residential (ulica) alebo highway=living_street (obytná zóna) alebo highway=pedestrian (pešia zóna). Malé pomocné/príjazdové cesty môžu byť aj highway=service.

Flag of Slovenia Slovenia avtocesta hitra cesta glavna cesta (1., 2. reda) regionalna cesta (1., 2. reda) regionalna cesta (3. reda, turistična) ostale manj pomembne ceste izven naselij
Flag of Spain Spain IMPORTANTE: Comprobar las especificidades por autonomías señaladas en Normalización#Ayudas para la nomenclatura y clasificación
Spain traffic signal s1.svg.png Spain traffic signal s1a.svg.png Autopistas y Autovías

Any ref color on blue background signs.
e.g.,
A-2 M-503 N-622 A-334 CV-500

Están compuestas por dos calzadas, con limitación de acceso, entradas y salidas no peligrosas y que no son cruzadas a nivel por ninguna otra vía. Se suelen identificar por ir su señalización en fondo azul (independientemente del color de fondo de la referencia), aunque no todas las carreteras con fondo azul son motorway y también son motorway algunas con señalización de fondo blanco.

Carretera nacional o Carretera autonómica de 1er nivel.

 Red  or  Orange  signs.
e.g.,
 N-340   M-111 

Suelen ser de doble sentido. Son las antiguas carreteras principales. Se identifican por ir su referencia dentro de un recuadro rojo o naranja, que se ve en las señales de preseñalización y en los puntos kilométricos. Si el tramo de carretera nacional ya está cedido a algún ayuntamiento o autonomía ya no es trunk ni lleva la ref antigua, excepto que ese ayuntamiento mantenga el nombre oficial. En los casos en que pueden ser en parte autovías (sin llegar a tener señalización de fondo azul) se les añade motorroad=yes)

Carretera autonómica de 2º nivel

 Green  signs.
e.g.,
 A-330 

Suelen ser de doble sentido, pero de alta calidad. Son carreteras importantes dentro de las Comunidades Autónomas. Se identifican por ir su referencia dentro de un recuadro verde, que se ve en las señales de preseñalización y en los puntos kilométricos. Para determinar qué carreteras de cada comunidad autónoma pertenecen a esta categoría, véase más abajo.

Carretera autonómica de 3er nivel.

 Green  or  Brown  signs.
e.g.,
 BU-627 
 BU-627 

Suelen ser de doble sentido. Son carreteras no muy importantes dentro de las Comunidades Autónomas. Se identifican por ir su referencia dentro de un recuadro verde, que se ve en las señales de preseñalización y en los puntos kilométricos. Para determinar qué carreteras de cada comunidad autónoma pertenecen a esta categoría, véase más abajo.

Carretera provincial o local.

 Yellow  or  Purple  signs.
e.g.,
 BA-634 
 SO-P-1102 

Suelen ser de doble sentido. Son carreteras poco importantes dentro de las Comunidades Autónomas. Se identifican por ir su referencia dentro de un recuadro amarillo, que se ve en las señales de preseñalización y en los puntos kilométricos.

Carreteras asfaltadas sin denominación, fuera de poblado.

Paved roads without reference, outside a settlement.
motorroad=yes se utiliza para las Spain traffic signal s3.svg Vías para automóviles, antiguamente conocidas como Spain traffic signal s1b.svg Vías rápidas: carreteras con limitación de acceso y que no son cortadas a nivel por ninguna otra vía. Pueden ser de doble sentido o tener calzadas separadas para cada sentido de la marcha, pero la condición esencial es la ausencia de cruces a nivel. Se usa el criterio de arriba para determinar el valor de highway=*, y se añade motorroad=yes. Nota: cualquier carretera que cumpla las condiciones se admite, aunque no tenga las señales indicadas.

motorroad=yes is used for Spain traffic signal s3.svg Vías para automóviles, previously known as Spain traffic signal s1b.svg Expressways: roads with restricted access and no level crossings at all. They might have as few as a single lane per direction in a single carriageway, but the essential condition is the lack of level crossings. Use the above classification to determine the highway=* value and add motorroad=yes. Nota: the signs themselves are not a requirement, any road matching the description for a significative length qualifies.

Flag of Sweden Sweden Motorväg AutobahnCH.png Strade che non hanno l'importanza di una provinciale però hanno larghezza di almeno 4 metri] Motortrafikleder Motortrafikled.png. Stamvägar, bl.a. alla europavägar No sign-Eroad.png Riksväg Riksvag.png Primära (skyltade) länsvägar Lansvag.png Under discussion
Flag of the Republic of China the Republic of China, Taiwan See: Taiwan tagging Freeways Freeway shield Expressways EXPY shield, roads with special designations, elevated roads linking different parts of a metropolitan area. Provincial highways Provincial highway shield County highways County highway shield Municipal highways See Taiwan tagging for details on other roads
Flag of Thailand Thailand See: Thailand's numbered highways for Thailand information such as localisation, Asian Highway etc. ทางหลวงพิเศษ (Motorway) Thai Motorway-t7.svgThai Motorway-f7.svg ทางหลวงเลขหนึ่งตัว (Major, intra-region single digit) Thai Highway-2.svg ทางหลวงเลขสองตัว (Main, inter-region two digits) Thai Highway-22.svg ทางหลวงเลขสามตัว (Secondary, three digits) Thai Highway-205.svg ทางหลวงเลขสี่ตัว (Intra province, four digits with possible two thai letter prefix for province designation) Thai Highway-3278.svg or Yasothon Rural Rd 4011.jpg Not applicable to Thailand (See: Thailand's unnumbered highways for detail and discussion
Flag of Turkey Turkey Otoyol (Motorway)   O1     E-90   Önemli Bağlantı Yolu (Important Routes) Dual-carriageway   D.300   Anayol (Main Roads)/Bulvar (Avenues) İl yolu (Roads Maintained by Local Government)/Önemli Caddeler (Important Urban Roads)   50-03   Köy Yolu (Roads to Villages)/Düşük Önem Dereceli Cadde (Less Important Urban Roads) Önemsiz Köy Yolu (Less Important Roads to Villages)
Flag of United Kingdom United Kingdom motorway e.g.   M6     A1(M)   primary A road (green signs)   A1   non-primary A road (black/white signs)   A219   B road (black/white signs)   B2219   significant minor road or C road (good surface, white lines) less significant minor road
Flag of the United States the United States See: U.S. roads tagging Limited access freeway with interchanges. Limited access highway with occasional grade level intersections, or major intercity highway where no motorway exists. Primary highway or arterial road.
(primary non-motorway routes between cities and primary arterial roads)
Secondary highway or arterial road
(secondary routes between cities and secondary arterial roads)
Tertiary route, major street or collector road
(tertiary routes between towns, major city streets, and collector roads)
Other roads used for local traffic.
Use highway=residential for local roads with residences. Use highway=service for roads that do not carry traffic.
Flag of Uruguay Uruguay This is a translation of the proposal on Uruguay. None in Uruguay International Corridor (Corredor Internacional). Routes defined as such by the DNV, and the exception Ruta IB. Primary Network (Red Primaria). Routes defined as such by the DNV. Secondary Network (Red Secundaria). Routes defined as such by the DNV. Tertiary Network (Red Terciaria). Routes defined as such by the DNV. Not in use.
(headings change below - please translate Vietnamese into English)
Country motorway trunk primary secondary tertiary residential
Flag of Vietnam Vietnam BBDCTstupid zps9f985854.jpg Đường cao tốc

Đường hai chiều chỉ dành cho các loại xe cơ giới, cấm xe thô sơ và người đi bộ. Tốc độ cho phép thường từ 40-80km/h. Giới hạn tốc độ được áp dụng riêng biệt cho mỗi loại xe trong từng làn đường. Mỗi chiều thường có 1-5 làn dành cho các loại ô tô và một làn riêng dành cho xe mô tô.

Đường quốc lộ và một số loại đường lớn có nhiều điểm chung với đường cao tốc nhưng chưa phải là đường cao tốc. Đường trọng điểm có mật độ giao thông lớn, đóng vai trò chính trong việc đi lại giữa nhiều khu vực. Đường có thể có mật độ giao thông vừa đến lớn, cũng dùng để đi lại giữa các khu vực. Đường này thường dùng để giảm số lượng xe lưu thông qua các tuyến trọng điểm, có thể giúp người tham gia giao thông đi đến khu vực cần đến nhanh hơn. Đường dân sinh, có mật độ giao thông nhỏ đến vừa, giúp đi lại giữa các khu dân cư và có thể nối một số đường giao thông lớn hơn. Ngõ rộng có mật độ giao thông nhỏ hoặc các tuyến đường nhỏ trong khu dân cư không được đặt tên. Những đường này có chiều rộng chỉ đủ cho một ô tô lưu thông và những xe nhỏ hơn có thể vượt lên khỏi ô tô đó.

This table is a wiki template with a default description in English. Editable here.