Template:Pl:Building typology

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Budynki (Building)

Wykorzystywane do identyfikacji poszczególnych budynków lub grupy połączonych ze sobą budynków. Więcej szczegółów użycia tego tagu w Pl:Buildings i man_made=* do znakowania różnych innych struktur.

Klucz Wartość Element Opis Zdjęcie

Mieszkalne

building apartments obszar Budynek z wieloma pomieszczeniami mieszkalnymi, często na różnych kondygnacjach. Może mieć również placówki handlowe na parterze. Stosujemy building:levels=* dla określenia liczby kondygnacji (parter liczy się jako piętro).
Apartments6levels.png
building bungalow obszar Jednopiętrowy wolnostojący dom wakacyjny, Dacza.
Bungalow2.jpg
building cabin obszar Prosta chata. Jest to mały, prosty dom letniskowy, zwykle drewniany, znajdujący się zazwyczaj na obszarach obszarach wypoczynkowych, wiejskich.
Koch Cabin.JPG
building detached obszar Wolno stojący dom jednorodzinny, podobny do building=house.
Residential House USA.JPG
building dormitory obszar Budynek przeznaczony dla studentów (akademik, bursa, internat itp).
Belgrade Dormitory.jpg
building farm obszar Budynek mieszkalny na farmie (gospodarstwo). W przypadku innych budynków patrz poniżej building=farm_auxiliary, building=barn, … Jeśli w Twoim kraju farma wygląda tak samo jak ogólny dom mieszkalny, możesz oznaczyć także jako building=house. Zobacz też landuse=farmyard
Studna před č.1.,Holašovice.JPG
building ger obszar Jurta, rozstawione na stałe.
Gurvger.jpg
building hotel obszar Budynek z oddzielnymi pokojami przeznaczonymi dla noclegu. Zazwyczaj używamy w połączeniu z tourism=hotel na terenie hotelu, w którym są tereny rekreacyjne i parking.
Hcom 1097758 7 b.jpg
building house obszar Ogólne oznaczenie domu jednorodzinnego. Dla bardziej szczegółowego określenia stosujemy poniższe tagi.
Emptyhouse.jpg
building houseboat obszar Łódź używana głównie jako dom.
Houseboat- Dal Lake, srinagar Kashmir.JPG
building residential obszar Ogólne określenie budynek mieszkalnego, przydatne jeśli nie znamy dokładnie przeznaczenia.
Timarpur Residential Complex.jpg
building semidetached_house obszar Bliźniak.
Semi-detached houses in West Street - geograph.org.uk - 788755.jpg
building static_caravan obszar Mobilny dom (prawie) na stałe stojący na jednym miejscu.
67elcona.JPG
building terrace obszar Szereg połączonych domów jednorodzinnych, zobacz również building=house.
Terraced housing.png

Komercyjne

building commercial obszar Budynek w którym jest prowadzona niespecyficzna działalność komercyjna. Aby uściślić rodzaj prowadzonej działalności użyj office=* aby oznaczyć rodzaj biura. Rozważ użycie landuse=commercial dla obszaru. Użyj wartości building=retail jeśli w budynku znajdują się w większości sklepy.
Sheraton Grande Tokyo Bay Hotel.jpg
building industrial obszar Budynek przemysłowy. Użyj magazyn (warehouse), jeśli wiadomo, że jest przeznaczony przede wszystkim do przechowywania / dystrybucji. Rozważ użycie tagu landuse=industrial dla obszaru i proponowanego tagu industrial=* do opisania działalności przemysłowej.
Eley Industrial Estate1.JPG
building kiosk obszar Mały budynek handlowy.
Kiosk germany.jpg
building office obszar Budynek biurowy. Używamy tagu building=office z office=*, aby opisać typ biura. Rozważ oznaczenie terenu komercyjnego za pomocą tagu landuse=commercial. Użyj building=retail, jeśli w budynku są głównie sklepy.
Buildingoffices.png
building retail obszar Budynek używany głównie do sprzedaży detalicznej. Aby uściślić rodzaj sprzedawanych produktów użyj shop=*. Rozważ użycie landuse=retail dla obszaru zajmowanego przez kompleks sklepów.
Macys dep store.JPG
building supermarket area Samoobsługowy sklep wielkopowierzchniowy.
Comet - geograph.org.uk - 304074.jpg
building warehouse obszar Magazyn,budynek wykorzystywany przede wszystkim do przechowywania towarów lub jako część systemu dystrybucyjnego.
Eigtveds Pakhus, Copenhagen warehouse.jpg

Religijne

building cathedral obszar Budynek, który został zbudowany jako katedra. Stosujemy w połączeniu z tagami amenity=place_of_worship, religion=*, denomination=* i landuse=religious dla terenu, na którym znajduje się obecnie katedra.
Saint Vitus Cathedral in Prague, Czech Republic.jpg
building chapel obszar Budynek wybudowany jako kaplica. Stosujemy w połączeniu z amenity=place_of_worship, religion=*, denomination=* i landuse=religious dla terenu, na którym znajduje się obecnie kaplica.
Andachtskapelle des Moorbad Gmös.jpg
building church obszar Budynek przeznaczony na kościół. Oznaczenie uzupełniamy przez amenity=place_of_worship, religion=*, denomination=* i landuse=religious dla terenu, na którym obecnie się znajduje. Opcjonalnie: church:type=parish/filial/rectoral/monastic/cemetery/hospital/garrison/prison.
Churchstcl.jpg
building monastery obszar Budynek wybudowany z przeznaczeniem na klasztor.
Klasztor2.jpg
building mosque obszar Budynek przeznaczony na meczet. Stosujemy w połączeniu z amenity=place_of_worship, religion=*, denomination=* i landuse=religious dla terenu, na którym znajduje się obecnie meczet.
Khadija-Moschee (Berlin).jpg
building presbytery obszar Budynek plebanii
building religious obszar Ogólnie, budynek religijny. Jeśli to możliwe, należy dodać bardziej szczegółowe wartości.
Religious syms.svg
building shrine obszar Budynek przeznaczony na święte miejsce. Stosujemy w połączeniu z amenity=place_of_worship, religion=*, denomination=* i landuse=religious dla terenu, na którym znajduje się obecnie święte miejsce. Małe budynki powinny uwzględniać historic=wayside_shrine.
Heiligenhäuschen.JPG
building synagogue obszar Budynek przeznaczony na synagogę. Stosujemy w połączeniu z amenity=place_of_worship, religion=*, denomination=* i landuse=religious dla terenu, na którym znajduje się obecnie synagoga.
Synagogue Florence Italy.JPG
building temple obszar Budynek przeznaczony na świątynię. Stosujemy w połączeniu z amenity=place_of_worship, religion=*, denomination=* i landuse=religious dla terenu, na którym znajduje się obecnie świątynia.
Hephaistos.temple.AC.02.jpg

Miejskie/Udogodnienia

building bakehouse obszar Budynek przeznaczony na piekarnię. Często stosujemy w połączeniu z innym tagami amenity=baking_oven i oven=wood_fired.
Backhaus-amstetten-dorf.jpg
building civic obszar Budynek użyteczności publicznej, taki jak na przykład: centrum komunalne, biblioteka, toalety publiczne, centrum sportowe, pływalnia, ratusz itp. Stosujemy z amenity=* lub leisure=* itd, w celu dostarczenia dalszych szczegółów. Zobacz też tag building=public.
Scarborough Civic Centre.jpg
building fire_station obszar Budynek straży pożarnej. Oznaczając należy dodać amenity=fire_station na obszarze, który zajmuje cała jednostka
Blacktown Fire Station - Flickr - Highway Patrol Images.jpg
building government obszar Dla budynków rządowych w ogóle, w tym sekretariatów gminnych, prowincjalnych i wydziałowych, agencji rządowych i departamentów, urzędów miejskich, (regionalnych) parlamentów i sądów.
Ministerio de Defensa Argentina Edificio Libertador.jpg
building hospital obszar Budynek który tworzy obiekt szpitalny. Stosujemy w połączeniu z amenity=hospital dla określenia terenu szpitalnego.
Hospital.png
building public obszar Budynek publiczny np. ratusz. Nie używamy tagu amenity=public_building.
Dominion Public Building.JPG
building toilets obszar Budynek toalety publicznej.
Shui Tau Tsuen Public Toilet (YL-175) 2014.JPG
building train_station obszar Budynek wybudowany jako budynek stacji kolejowej, w tym budynki, które są opuszczone i wykorzystywane obecnie w innym celu.
(Niejednoznaczność: OSM Carto renderuje building=station w sposób specyficzny.
Dobrepolje train station.jpg
building transportation obszar Budynek związany z transportem publicznym. Prawdopodobnie należałoby je oznaczyć odpowiednim tagiem związanym z transportem, takim jak public_transport=station. Istnieje specjalny tag dla budynków stacji kolejowej - building=train_station.
Kusatsu-Onsen Bus Station.jpg
building kindergarten obszar Dla wszelkich ogólnych budynków przedszkolnych. Budynki do konkretnych zastosowań (sale sportowe itp.), powinny być oznakowany zgodnie z ich zastosowaniem. Stosujemy amenity=kindergarten dla terenu, na którym znajduje się obecnie przedszkole.
Unterhaus keilhau.jpg
building school obszar Ogólnie, budynek szkolny. Stosujemy w połączeniu z amenity=school dla określenia terenu szkoły.
Convent School's Pippal - Convent School Rawalpindi.jpg
building university obszar Budynek uczelniany. Stosujemy w połączeniu z amenity=university dla określenia terenu uczelni.
University College Oxford.jpg
building college obszar A college building. Use amenity=college on the whole college area to represent the college as an institution.
(1)Hornsby TAFE.jpg

Agricultural/plant production

building barn obszar Stodoła, budynek gospodarstwa rolnego wykorzystywany do przechowywania oraz jako miejsce pracy.
EJFrykBarn.jpg
building conservatory obszar Oranżeria ze szklanym lub plandekowym zadaszeniem i ścianami z wygodnym wyposażeniem i egzotycznymi roślinami.
Phipps Conservatory winter 2015 welcome center.jpg
building cowshed obszar Obora to budynek dla krów zwykle w gospodarstwach.
Cowhouse Hrazany2.jpg
building farm_auxiliary obszar Pomocniczy rolny budynek gospodarczy, która nie jest mieszkaniem (stosujemy 'farm' lub 'house' dla budynku mieszkalnego).
Horseshoe Barn.jpg
building greenhouse obszar Szklarnia, budynek pokryty szkłem lub tworzywem sztucznym, wykorzystywany do uprawy roślin. Stosujemy tag landuse=greenhouse_horticulture do oznaczenia dla terenu, na którym znajduje się szklarnia.
Greenhouse 1.JPG
building slurry_tank obszar A circular building built to hold a liquid mix of primarily animal excreta (also known as slurry).
Gylletank30m.jpg
building stable obszar Stajnia.
Häststall Elfviks gård dec 2008.jpg
building sty obszar Chlew, budynek do hodowli świń domowych, zwykle spotykany na farmach.
Schweinehütten.jpg

Sports

building grandstand obszar Duża trybuna, zwykle zadaszona, z najlepszym widokiem dla widzów na torach wyścigowych lub boiskach sportowych. Dla mniejszych trybun stosujemy tag leisure=bleachers.
Grandstand, Cluden Racecourse, 2000.jpg
building pavilion obszar Pawilon sportowy zazwyczaj z szatniami, pomieszczeniami do przechowywania i ewentualnie miejscem na różne ćwiczenia i wydarzenia.

Unikaj używania tego terminu w innych architekturach zwanych "pawilonami". (zobacz  Pawilon)

LeytonCricketGround.JPG
building riding_hall obszar Budynek, który został zbudowany jako ujeżdżalnia.
Ehem. Landgestüt Landshut Reithalle.JPG
building sports_hall obszar Hala sportowa.
Kruunupyy sports hall 2017.jpg
building stadium obszar Budynek wybudowany jako budynek stadionu, włączając w to budynki, które są opuszczone i używane obecnie w innym celu.
Nepstadion1.jpg

Storage

building hangar obszar Hangar, budynek służący do przechowywania samolotów, śmigłowców lub statków kosmicznych. Rozważ dodanie tagu aeroway=hangar, jeśli jest to odpowiednie.
IMPA hangar.jpg
building hut obszar Chata to małe i prymitywne schronienie. Zauważ, że to słowo ma dwa znaczenia - może być szopą building=shed, lub może to być budynek mieszkalnym który nie jest zbudowany z kamienia lub cegieł, najczęściej drewniany i zwykle znajdujący się na obszarach wiejskich.
Kennedy's hut edit.jpg
building shed obszar Szopa, jednokondygnacyjna konstrukcja w ogrodzie lub na działce, która służy do przechowywania lub jako warsztat.
Schuppen 7235.jpg

Cars

building carport obszar Wiata garażowa jest konstrukcją zadaszoną służącą do ograniczonej ochrony pojazdów, głównie samochodowym, przed żywiołami. W przeciwieństwie do większości konstrukcji wiata nie ma czterech ścian i zwykle ma jedną lub dwie.
Carport-gewölbt.jpg
building garage obszar Garaż jest budynkiem odpowiednim do przechowywania jednego lub prawdopodobnie więcej pojazdów samochodowych lub podobnych. Zobacz building=garages dla większych wspólnych budynków garażowych.
Two-Car Garage.jpg
building garages obszar Budynek składający się z kilku garaży szeregowych posiadających oddzielnych właścicieli. Zobacz także tag building=garage i dla publicznego parkingu tag amenity=parking.
Landbouwstraat garages.jpg
building parking obszar Budynek pełniący funkcję parkingu dla samochodów.
Gießen-Uniklinik-Parkhaus.jpg

Power/technical buildings

building digester obszar Budynek jako komora fermentacyjna jest bioreaktorem do produkcji lotnego biogazu z biomasy.
2012-05-13 Nordsee-Luftbilder DSCF8567.jpg
building service obszar Budynek usługowy to zwykle niewielki budynek bezzałogowy z pewnymi maszynami (takimi jak pompy lub transformatory).
Service building.png
building transformer_tower obszar Wieża transformatorowa jest charakterystycznym, wysokim budynkiem zawierającym transformator rozdzielczy i skonstruowaną tak, aby łączyć się bezpośrednio z napowietrzną linią napowietrzną średniego napięcia.

Dość często linia energetyczna jest już umieszczona pod ziemią, ale budynek może nadal służyć jako podstacja.
Jeśli budynek jest nadal używany jako podstacja, należy dodatkowo oznaczyć go tagami power=substation + substation=minor_distribution.

OesterSkovVejHad.jpg
building water_tower obszar Wieża ciśnień.
Bad Schwartau - Wasserturm.JPG

Inne budynki

building military obszar A military building. Also use military=*.
building bunker obszar Wzmocniony budynek wojskowy. Stosujemy również dodatkowo tag military=bunker.
Slavonický les, bunkr 01.jpg
building bridge obszar Budynek jako most. Może również reprezentować bramę zadaszoną dla mostów zwodzonych. Zobacz także bridge=yes dla highway=*.

Nie należy stosować tego tagu tylko do zaznaczania mostów (ich konturów). Do takich celów stosujemy tag man_made=bridge.

Münster, LVM -- 2017 -- 6368.jpg
building construction obszar Stosowane do budynków w budowie. Stosujemy tag construction=*, aby zachować wartość dla ukończonego budynku.
Riga, stavba.jpg
building container obszar For a container used as a permanent building. Do not map containers placed temporarily, for example used in shipping or construction.
Sparkasse Jena SB-Container.jpg
building tent obszar For a permanently placed tent. Do not map tents placed temporarily.
Krytá jízdárna Hipoterapie - Pirueta 09.jpg
building gatehouse obszar An entry control point building, spanning over a highway that enters a city or compound.
Gatehouse-abdij van park-inside.jpg
building roof obszar Struktura składająca się z dachu z otwartymi bokami, takiego jak zadaszenie przeciwdeszczowe lub zadaszenie na stacjach benzynowych.
Preem Karlskrona.jpg
building ruins obszar Zgodnie ze znaczeniem tagu building=* należałoby go użyć do budowy "ruiny" (np. ruiny w angielskim ogrodzie krajobrazowym).

Często używany niepoprawnie, w przypadku domu lub innego opuszczonego budynku (mimo że opuszczony dom to nadal building=house).

ARZAKAN Ghuki Monastery Եկեղեցական համալիր «Գհուկի վանք» (Բոլորահար) 12.JPG
building tree_house obszar An accommodation, often designed as a small hut, sometimes also as a room or small apartment. Built on tree posts or on a natural tree. A tree house has no contact with the ground. Access via ladders, stairs or bridgeways.
Proper tree house.jpg
building yes obszar Użyj tej wartości, gdy nie można ustalić bardziej określonej wartości.
building user defined węzeł obszar Wszystkie powszechnie używane wartości według Taginfo, ogólnie rodzaje budynków

Dodatkowe atrybuty

entrance yes | main | exit | service | emergency węzeł Wejście do budynku. Zastępuje wycofany tag building=entrance.
SF City Hall door.JPG
height number węzeł obszar Wysokość budynku w metrach.
Height.png
building:flats number węzeł obszar Liczba jednostek mieszkalnych (mieszkań, apartamentów) w budynku.
building:levels number węzeł obszar Liczba widocznych poziomów (pięter) w budynku użytych w schemacie Simple 3D buildings.
Building-levels.png
building:max_level number obszar Maksymalny poziom wewnętrznego piętra (podłogi) w budynku, zgodnie ze schematem Proste Tagowanie Wnętrz.
building:min_level number obszar Minimalny poziom wewnętrznego piętra (podłogi) w budynku, zgodnie ze schematem Proste Tagowanie Wnętrz.
non_existent_levels number obszar Lista wewnętrznych pięter (podłóg), których nie ma w budynku, zgodnie ze schematem Proste Tagowanie Wnętrz.
start_date date węzeł obszar The (approximated) date when the building was finished.
Connel bridge plate.jpg
building:fireproof yes | no węzeł obszar Informacja o odporności pożarowej.
soft_storey yes | no | reinforced węzeł obszar A building where any one level is significantly more flexible (less stiff) than those above and below it

This table is a wiki template with a default description in English. Editable here. Ta tabela jest szablonem wiki z domyślnym opisem w języku angielskim. Edytowalna tutaj.

[Edit] [Purge] Template-info.svg Template documentation

Szablon do tworzenia tabeli typologii budynku na stronie "Building". Użyj domyślnego, angielskiego, tekstu lub użyj argumentów szablonu dla tłumaczenia.

==Użycie==
Wszystkie parametry są opcjonalne.

Zalecane aby anglojęzyczni edytorzy pisali swoje komentarze w szablonie wersji angielskiej (unikanie podwójnego edycji).
Inne języki są przetłumaczone w argumentach szablonu przetłumaczonego, a nie w samej matrycy.

== section header (''nagłówek sekcji'') ==
|name=        (linia sekcji nagłówka)
|description= (przedstawione przed oraz/lub po tabeli, opcjonalnie)

== Pojedynczy rząd dla klucza/wartości ==
|name:key=building   |name:value=apartments   |name:desc=TODO   |name:photo=

}}